Вирощування рододендронів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.04.2024

Експерт – Анастасія Голубенко, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка

 

⌂ Фото: Експерт – Анастасія Голубенко

 

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Назва «рододендрон» виникла завдяки їхнім чудовим квітам і походить від поєднання двох латинських слів: «rhodon» – «троянда», «dendron» – дерево, тобто «трояндове дерево».

 

Особливості посадки рододендронів

Коли садити саджанці рододендронів: восени чи навесні?

Найкращими періодами для висаджування рододендронів у саду є середина весни (від квітня до середини травня) та середина осені (вересень-жовтень). Якщо рослини вирощували в контейнерній культурі й вони «прожили» у горщику більше ніж півроку, то висадити їх можна і в інший період вегетаційного сезону, окрім періоду цвітіння, та протягом одного-двох тижнів після його закінчення.

Де садити рододендрони

Найкраще місце для рододендрона – у затінку, на ділянці, захищеній від протягів, домінуючих вітрів та прямих сонячних променів. При оптимальному освітленні листя вічнозелених рододендронів велике, темно-зелене і влітку, і взимку, а якщо світла забагато, то листя і пелюстки квіток бліднуть. Також рододендронам не підходять місця біля північних стін будинку чи інших споруд.

Місце для посадки рододендрону потрібно ретельно обирати

⌂ Фото: Місце для посадки рододендрону потрібно ретельно обирати

 

Догляд за рододендронами

Яких сусідів обрати для рододендронів

Найкраще рододендрони почуваються на лісистих ділянках поруч із деревами, коренева система яких розвивається в глибину – соснами, модринами, не надто густими ялинами і навіть дубами. Непогано їм і в сусідстві з плодовими деревами – яблунями та грушами. А ось дерева з поверхневою кореневою системою (в’яз, вільха, липа, клен, верба, каштан, тополя) – небажані сусіди для рододендронів, оскільки надмірно пересушують ґрунт і поглинають поживні речовини на тій же глибині, що й рододендрони. Якщо такого сусідства уникнути неможливо, то коріння рододендронів треба відгородити руберойдом, поліетиленом, пластиковою стрічкою-бордюром чи шифером, які укопують у ґрунт навколо куща.

Навіщо піднімати грядку для рододендронів

Ризик пересушування ґрунту так само шкідливий для рододендронів, як і застій вологи, тому, якщо ґрунтові води залягають на глибині менше метра, для висаджування рододендрона готують підняту грядку.

Як правильно висаджувати саджанець рододендрона

Коріння саджанця розміщують у лунці (рослину розміщують вертикально), засипають рештою ґрунтової суміші, ретельно утрамбовуючи, щоб навколо коріння не утворилося жодних порожнин, а коренева шийка була на рівні ґрунту або на 1–1,5 см вище.

Мульчування кущів рододендрона добре захищає рослину від пересихання ґрунту

⌂ Фото: Мульчування кущів рододендрона добре захищає рослину від пересихання ґрунту

 Чи треба мульчувати саджанець рододендрона

Так, це дуже важливий захід під час вирощування рододендронів, оскільки він захищає коріння від пересихання, зимового промерзання та заростання бур’янами, особливо якщо врахувати поверхневу кореневу систему цих рослин – будь-які прополювання чи розпушування ґрунту можуть її пошкодити.

Як поливати саджанець рододендрона

Літня температура, необхідна для доброго росту рододендронів, варіює від +18 до +25ºC. У спекотну пору року їх слід поливати два-три рази на тиждень, не забуваючи обприскувати листя. Води під час поливання має бути стільки, щоб промочити ґрунт на глибину 20–30 см.

Однак під час цвітіння рододендрони обприскувати не варто, щоб квіти не втратили декоративності. Достатня кількість вологи в ґрунті та повітрі позитивно впливає не лише на розвиток листя і квіток, а й на закладання квіткових бруньок майбутнього року.

Чи утеплювати рододендрони на зиму?

Так, і це треба зробити до листопада. Кожен кущ утеплюють у зоні коріння, укладаючи по пристовбуровому колі шар торфу. Для захисту від морозів влаштуйте їм укриття, поставивши навколо куща каркас із металевої сітки, оберненої зверху спанбондом, закріпивши укривний матеріал мотузком, або ж перед початком морозів загорнувши кущі мішковиною. Знімати це укриття можна тільки тоді, коли мине ризик нічних заморозків. Навесні слід берегти рослини від активного сонця (не менше ніж від заморозків), тому розкривайте їх лише у хмарний чи похмурий день.

Рододендрон добре поєднується з багатьма рослинами

⌂ Фото: Рододендрон добре поєднується з багатьма рослинами

 

Рододендрони у ландшафтному дизайні

Рододендрони можна групувати у композиціях із різними рослинами згідно з певними правилами: рослини-партнери повинні мати однакові умови зростання (хвойні кущі й дерева, вереси й еріки, папороті тощо); для альпійських гірок і кам’янистих садів підбирають низькорослі сорти, враховуючи різні терміни цвітіння; для бордюрних насаджень також використовують невисокі види рододендронів.

Рододендрони чудово виглядають у глибині саду на тлі високих хвойних чагарників чи у розсіяній тіні сосен, де їх можна помітити здалеку і милуватися кольоровою гамою суцвіть. Висаджені поруч із водоймою, рододендрони добре поєднуються з хостами, папоротями, кременою, очеретом та іншими прибережними рослинами. Висадивши рододендрон уздовж садових доріжок, можна створити прекрасний декоративний бордюр.

Рододендрон у ландшафтному дизайні — неперевершений

⌂ Фото: Рододендрон у ландшафтному дизайні — неперевершений

Групові насадження рододендронів з іншими рослинами створюють неповторний ландшафтний ефект, особливо під час цвітіння. У групових насадженнях можна міксувати листопадні та вічнозелені види й сорти, які зберігають декоративність протягом усього року.

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 2/2024

Купити саджанці рододендронів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Рододендрон — кущ незрівнянної краси (журнал «СонцеСад» 2/2023)
На кожному подвір’ї може красуватися рододендрон як прекрасний кущ, який буяє навесні квітами яскравих або ніжних кольорів, стверджує досвідчений фахівець
Найкращі рослини для живих огорож
Про 20 рослин, що найчастіше використовуються для створення живих огорож. Вони прості у догляді та невибагливі до умов вирощування
Азійська лілія. Витончена краса в українських садках
Селекціонерка Лариса Кикоть дала інтерв’ю спеціально для читачів журналу «СонцеСад». Вона знає про ці квіти все, адже вже багато років залюблена в їхню витончену красу (СС. 1/2023)
Французька кімната «Саду Світельських»
Фотогалерея французької кімнати «Саду Світельських»
Величний рододендрон у ландшафтному дизайні біля будинку
Як рододендрони використовувати в ландшафтному дизайні біля будинку, розповість експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко
Поради, як правильно виростити рододендрон: посадка та догляд
Багато хто захоплюється красою і величчю рододендронів, але не всі наважуються посадити цю рослину у своєму палісаднику. Експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко у всіх подробицях розповість, як посадити рододендрон і як доглядати за рослиною
Рододендрони, азалії і кальмії: правила посадки, догляду та підживлення
Рододендрони гарно ростуть навіть в затінку і вражають своїми великими суцвіттями, але у кислому ґрунті
Про використання троянд у букетах
Як підібрати букет-подарунок для певної люди­ни? Які троянди використовувати і скільки? Як гарно оформити букет? Як зробити так, щоб він довше не втрачав свіжості? Відповідає флорист
Рододендрон. Величний цар саду
Як кожний цар, рододендрон потребує особливої уваги. Отож, запам’ятайте головні вимоги догляду цього красеня

Рекомендовані товари!