Найкращі рослини для живих огорож

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.02.2023

Поспішаючи у щоденних справах або прогулюючись міськими вулицями, ми щоразу милуємося живоплотами, вирощеними дбайливими руками комунальників. Однак нечасто можна побачити яскраву живу огорожу біля приватних будинків та дач. 

Ви не замислювались, чому б замість звичайного сумного паркану не створити живопліт, що захистить ваше обійстя від шуму, пилу, вітру та сторонніх поглядів? Уявляєте — в різні пори року ваша жива огорожа буде змінювати кольори, час від часу квітувати або тішити погляд яскравими ягодами.

Крім цього, живу огорожу можна використати для поділу саду на функціональні зони, створення куточка для відпочинку або для маскування господарських споруд. 

Зазвичай рослини, що найчастіше використовуються для створення живих огорож, прості у догляді та невибагливі до умов вирощування. 

 

Ось 20 рослин, що найкраще підходять для створення живоплотів: 

1. Бузок звичайний. 

Можна формувати у вигляді високих кущів або невисоких дерев. Дуже декоративний, стрижку проводять після цвітіння один раз на два роки.

2. Шипшина.

Швидко розростається, створюючи колючу непрохідну і водночас квітучу ароматну огорожу. Добре пристосовується до будь-якого ґрунту, однак добре розвивається лише на сонячних ділянках.

3. Ліщина

Високий прямостоячий кущ, що може сягати 5 метрів,  використовується для формування високих живих огорож. Невибаглива до ґрунту. Любить добре освітлені, сонячні місця.

4. Садовий жасмин.

Невибагливий кущ, щороку рясно квітує дуже ароматними квітами. Добре переносить стрижку, на одному місці може рости близько 30 років. 

Живопліти із бузку, шипшини, ліщини, жасмину

⌂ Фото: Живоплоти із бузку, шипшини, ліщини, жасмину

 

5. Бирючина

Швидко розростається, легко піддається формуванню. Використовують для створення невисоких бордюрів та огорож. Любить родючі ґрунти. Зазвичай взимку гілки бирючини обмерзають та навесні легко відновлюються. Найбільш пристосована до умов українського клімату Бирючина сорту Атровіренс, що відзначається високою морозостійкістю.

6. Глід

Чагарник створює непрохідні густі та колючі зарості, з яких легко формується огорожа будь-якої висоти. Рослина може сягати в висоту 3 метрів. Особливо чарівно виглядає огорожа під час достигання яскравих червоних ягід. Глід невимогливий до ґрунту. Добре почуває себе на гарно освітлених місцях.

7. Граб.

Має густу, нешироку крону, після стрижки тривалий час зберігає набуту форму. Використовують для формування щільних високих і середніх огорож та шпалер.

8. Ірга звичайна, канадська. 

Росте в формі невисокого дерева або куща, що при розростанні перетворюється на непрохідну стіну. Дуже декоративна — з ароматними білими або ледь рожевими квітами навесні та темно-фіолетовими ягодами влітку. Слід зазначити, що ягоди ірги мають безліч корисних властивостей та гарні смакові якості. 

Тіневитривала, росте в будь-якому ґрунті.

Живі огорожи з ірги звичайної, канадської, граба, глоду, бирючини

⌂ Фото: Живі огорожі з ірги канадської, граба, глоду, бирючини

9. Жимолость. 

Компактний кущ у залежності від сорту формує повзучі, прямостоячі або в’юнкі кущі, що добре піддаються стрижці при створенні живої огорожі або бордюру. Має особливо гарний вигляд під час цвітіння, коли на кінцях пагонів та в куточках листків з'являються білі, рожеві, жовті або блакитні квіточки. Краще росте в тіні, невибаглива до ґрунтів.

10. Бруслина європейська (бересклет).

Добре піддається формуванню, серед різноманіття сортів особливо популярними є сорти з яскравим осіннім листям. Особливою окрасою бересклета є різнобарвні химерні плоди, що залишаються на кущі протягом усієї зими. Невибагливий до ґрунтів, однак не буде рости на сильнокислих заболочених ділянках. На добре освітлених місцях проявляється більша яскравість листя.

11. Горобник. 

Має надзвичайно красиве листя, що дуже схоже на листя справжньої горобини, та не менш гарні суцвіття, що складаються з безлічі дрібних квіточок білого або кремового забарвлення. Росте дуже швидко. Для посадки горобника найкраще вибирати ділянки у напівтіні з вологим родючим ґрунтом.

Выдео: Ландшафтна дизайнерка Світлана Кучер показала на своєму обійсті приклади живоплотів

 

12. Дерен.

Велика кількість видів, невибагливість та декоративність зробила дерен однією з найпопулярніших рослин для створення живоплоту.  Залежно від виду дерена їх листя восени милують око рожевими, бордовими, жовтими або фіолетовими  барвами.

13. Пухироплідник.

Невибагливий кущ, що не втрачає декоративності протягом усього вегетаційного періоду. Може рости дуже високим, але добре піддається стрижці при створенні живої огорожі. Має гарне та дуже рясне цвітіння. Восени рослину прикрашають пухироподібні плоди, зібрані в супліддя.

14. Ялина.

Має привабливий вигляд протягом всього року, не змінюючи свого зеленого вбрання. Густа стіна ялинок надійно захистить садибу від пилу, поривів вітру та снігових заметів. Найкраще почуває себе на суглинках.

Живі бордюри із ялини, пухироплідника, дерену, горобника, бруслини європейської (бересклет), жимолості

⌂ Фото: Живі бордюри із ялини, пухироплідника, дерену, горобника, бруслини європейської (бересклет), жимолості

15. Туя західна. 

Має велике різноманіття декоративних форм, що дозволяє створювати низькі, середні та високі огорожі. Віддає перевагу суглинкам. 

16. Смородина альпійська, золотиста. 

Потужний кущ висотою до 2 м та шириною 1,5 м з густими гілками та яскравим різьбленим листям легко піддається стрижці. Тіневитривалий та не пригнічується деревами, що зростають по сусідству. Підходить будь-який ґрунт.

17. Спірея.

Невибаглива до ґрунту, найкраще росте у напівтіні або на яскравому сонці. В залежності від сорту росте до 2 м. Чудово піддається стрижці. Виглядає дуже ефектно під час цвітіння. При виборі рослини слід віддавати перевагу морозостійким сортам.

18. Кизильник. 

Не дуже високий кущ, невибагливий до родючості та вологості грунту, добре росте в сонячних місцях. Використовується для посадок на схилах, укосах для створення живоплотів.

19. Клен польовий.

Жива огорожа з невеликих деревець виглядає дуже красиво, одночасно захищаючи вашу оселю від пилу та вітрів. Польовий клен добре росте на сонячних або злегка затінених місцях. Підійде будь-який садовий ґрунт. 

20. Форзиція.

Розквітає ранньою весною яскраво-жовтими квітами, в той час, коли інші рослини тільки починають розпускати перші листочки. Цвітіння форзиції триває близько двох тижнів. В цей час витончений живопліт форзиції виглядає особливо чарівно на фоні темно-зеленої хвої, що варто використати при посадці рослини.

Живопліти із туї західної, смородини альпійської золотистої, кизильнику, форзиції, клена польового, спіреї

⌂ Фото: Живоплоти із туї західної, смородини альпійської золотистої, кизильнику, форзиції, клена польового, спіреї

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ольга Сергієнко

Купити саджанці декоративних дерев та кущів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Зимовий «Сад Світельських»
«Сад Світельських», який розташувався у селі Нова Буда на Київщині, розкинувся на 0.28 га. Він тішить око не лише господарів ділянки, а й відвідувачів, які частенько заходять у гості. Взимку він виглядає казково красиво
«Сад Світельських» (журнал «СонцеСад» 3/2022)
«СонцеСад» представляє шедевр ландшафтного мистецтва з села Нова Буда Бучанського району — «Сад Світельських»
Стилістика у ландшафтному дизайні: англійський, французький, східний та «Гауді» сад
Експертка «СонцеСада» Юлія Назарчук, кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова розглядає особливості регіональної стилістики садів
Виткі рослини для вертикального озеленення (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Про виткі рослини та секрети догляду за ними «СонцеСаду» розповіла кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова Юлія Назарчук
Зелені стіни й огорожі — модно, красиво, затишно (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Щоб бути подалі від чужих очей і відчути себе не лише господарем, а й вільним курортником на власній ділянці. Мрієте про таке? Тоді дослухайтеся до порад нашого експерта — Олега Божка
Виткі рослини для вертикального озеленення: правила посадки та догляду (журнал СонцеСад 2/2022)
Про виткі рослини та секрети догляду за ними «СонцеСаду» розповіла фахівець Юлія Назарчук
Ландшафтний дизайн — мистецтво, доступне кожному (журнал СонцеСад 2/2022)
Як знайти золоту середину, щоб ваша присадибна ділянка була гармонійна й приваблива, ще й створена власноруч? Допоможе вам у цьому наш експерт Олег Божко, ландшафтний дизайнер
Як створити магію кам’яних садів самотужки (журнал СонцеСад 2/2022)
Створити справжню магію кам’яних садів зможете самотужки, якщо озброїтеся знаннями в цій сфері. Скористайтеся рекомендаціями експерта «СонцеСаду» Олега Божка
Шпалерне садівництво — цікаво та естетично
Доклавши певних зусиль, можна вирощувати на шпалері не тільки декоративні дерева та кущі, а й найпоширеніші плодові — яблуні та груші

Рекомендовані товари!

Саджанець Спірея Вангутта White Вride (Біла наречена)

У наявності

Саджанець Спірея Вангутта White Вride (Біла наречена) (ОКН-482)

180грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри високорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Ялівець звичайний Goldmachangel

У наявності

Саджанець Ялівець звичайний Goldmachangel (ОКН-2577)

69грн.
Група декоративна
Розміри середньорослі
Форма багаторічники
Тип крони колоноподібний
Упаковка 5-7,5 л, контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Саджанець Ялівець лускатий Blue Carpet

У наявності

Саджанець Ялівець лускатий Blue Carpet (ОКН-1203)

320грн.
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 5-7,5 л, контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Саджанець Дерен Аlba Elegantissima

У наявності

Саджанець Дерен Аlba Elegantissima (ОКН-166)

220грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри до 1,2 м
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Туя Рейн Голд

У наявності

Саджанець Туя Рейн Голд (ОКН-2753)

360грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група вічнозелена, декоративна
Розміри карликові
Форма багаторічники
Тип крони кулястий
Упаковка 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Вейгела Карикатура

У наявності

Саджанець Вейгела Карикатура (ОКН-2880)

220грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Індійський женьшень за 10 нас.

У наявності

Індійський женьшень за 10 нас. (ЕЛП-85)

27.2грн.

34грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура женьшень
Упаковка