⌂ Фото: Період квітування лаванди у Добропарку
Осяяна сонячними промінчиками галявинка, немовби красива картина в солодких фіалкових відтінках, навіює мрії та дарує неймовірний релакс. Це квіти фіолетового кольору вміють творити такі дива!
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Запашну красу може виплекати кожен охочий на своєму подвір’ї. Квіткова казка оточуватиме вас упродовж літа та осені. Узимку вона перетвориться на сріблясту чарівність. Не уявляєте? А все це можливо здійснити з такими квітками, як лаванда, перовскія та лавандин!
Виберіть для створення пахучого дійства освітлену сонечком ділянку, але не в низині, де більше вологи, та не в тіні, бо казки не вийде. Щоб розташування було гармонійним, треба взяти до уваги, що лаванда квітне від середини червня до кінця серпня, лавандин – від липня до серпня, перовскія – від липня і аж до самих осінніх приморозків. Також запам’ятайте: якщо влітку лаванду та лавандин підстригти, то вони подарують вам повторне цвітіння в унісон з перовскією!
Цими та ще набагато ціннішими порадами залюбки поділилася із «СонцеСадом» фахівчиня, квіткова фея, яка обожнює вирощувати рослини, – Олена Суринець.
Відео: Світлана Кучер, ландшафтна дизайнерка, поділилась тонкощами створення фіолетової палітри на клумбі
«Якщо хочете створити живий бордюр із лаванди, садіть на відстані 60 см. За три роки матимете пишні й гарні кущі. Потім вони зіллються в один.
Щоб отримати масив кущів, садіть на відстані 30–40 см. І за три роки кущики лаванди стануть масивом.
Лаванда красиво поєднується з перовскією. Її квітки теж фіолетові. І колір їхніх гілочок однаковий – сизий. Каріоптерис цвіте у вересні фіолетовими квіточками й також має сизі гілки. Якщо вчасно підстригати лаванду, вони квітнутимуть одночасно. Така композиція матиме гарний вигляд.
Лаванду додають у міксбордер. Вона любить сусідство з трояндою і злаковими (міскантус, пенісетум). Розцвіла лаванда набуває форми пишної кулі, а біля чи навколо неї квітнуть злакові. Разом вони творять справжню красу», – порадила експертка.
«Лаванда не любить багато вологи, тому зволожуйте її тільки тоді, коли висадите в суху землю. Якщо на вашій ділянці суглинний важкий ґрунт, бажано додати піску. Чудовий період садіння лаванди – початок вересня.
Щоб кущик лаванди краще розвивався та розростався пишним, підживлюйте його. Аби збільшити кількість поживних речовин, потрібних для швидкого росту та пишного цвітіння, додайте калійних і магнієвих добрив.
Лаванда зацвіте ще й у вересні, якщо обріжете її під час цвітіння.
Бувають випадки, що кущі після цвітіння чорніють. Тоді підстрижіть не тільки цвіт, а й гілочку до деревини. Згодом вона пустить зелені пагони й знову пишно заквітує.
Не засмучуйтеся, коли побачите, що ваша лаванда ніби пропала, коли зійшов сніг. Трохи зачекайте. Вона поступово зігріється. Настане стадія пробудження. Лаванда випустить нові листочки й почне рости. Не підливайте її. Рослині буде досить талої води.
Четвертого або п’ятого року кущик потребує розділення чи омолодження. Лаванду краще обрізати влітку, коли збираєте букетик. Не підрізайте пізно восени, бо вона може змерзнути.
На зиму ми підгортаємо всі кущики ґрунтом із піском, щоб лаванда добре перезимувала. Коли виросте рядочок, перед приморозками сапкою підгорніть його. Лаванда чудово перезимує, навесні пустить нові зелені пагінці, заквітує і тішитиме вас прекрасним цвітом.
У Туреччині кущі лаванди досягають півтора метра заввишки. Їхні стовбури такі, як виноградна лоза. Кущі там не омолоджують, а періодично підстригають. Потім створюють усілякі декоративні красиві фігури», – поділилася враженнями від квіткової краси пані Олена.
⌂ Фото: Фахівчиня Олена Суринець на величному запашному лавандовому полі у Добропарку
«Лавандин випускає дуже довге стебло. Таким є і суцвіття. Та якщо стебло лаванди заокруглене, то лавандину – видовжене. Якщо хочете сформувати букет із цих квітів – урахуйте такий нюанс. Зрізані лавандини будуть вищими, а їхні суцвіття – набагато пишнішими та розкішнішими, ніж лаванди. Квіточки лавандину дуже красивого насиченого синьо-фіолетового кольору. Коли букетик висихає (а сушити його бажано в темному місці), ці квітки можна використовувати для декору страв, навіть додавати до печива під час запікання!» – порадила садівниця.
Важливо!
Лавандин гіпоалергенний, тому він підійде й тим шанувальникам фіолетового цвіту, які мають підвищену чутливість до лаванди.
«Аромат висушеного лавандину насиченіший, ніж лаванди, його ефірні олії також незрівнянні.
Лавандин висаджують у промислових цілях, тому що він дає дуже багато ефірної олії і цвіте зазвичай двічі на рік. Осіннє цвітіння привабливе, як і літнє. Восени лавандин цвіте навіть у жовтні.
Мені до вподоби лавандин, бо не чорніє знизу, як лаванда, має дуже гарний кущик. Навіть узимку зберігає природний колір. Якщо ви обрізаєте лавандин уперше під час цвітіння, він квітує вдруге. Його кущики розлогі, з м’ясистими листочками, які, безперечно, мають набагато святковіший вигляд.
Лавандин дуже швидко розростається. Якщо садимо малесенький кущик, наступного року вже отримуємо великий пишний кущ. Лавандин росте на різноманітних ґрунтах. На зиму його не треба навіть підгортати, тому що кущик дуже щільно прилягає до землі.
У вирощуванні лавандин не вибагливий. Зимує легко. Чудово приживається. Схожий на аристократичну французьку лаванду», – розповіла про свою цінну знахідку пані Ольга.
⌂ Фото: Фіолетові кущі лавандину в Добропарку наче хвилі ласкавого моря
«Перовскія вишукано здіймається до неба в бордюрі. Любить сонце, але й у напівтіні їй теж добре. Поєднується з лавандою, бо має яскраво-фіолетовий цвіт та гілочку, листочок срібного кольору. Навіть у середині вересня вона дуже красиво цвіте.
Перовскію обожнюють джмелі та бджоли. Хто має пасіку – раджу! Посадіть хоча б один кущик – ваші комашки не натішаться!» – зауважила експертка.
Цікаво!
Для створення квіткової композиції з фіолетовим цвітом та різними фактурами до перовскії з лавандою чи лавандином та каріоптерисом можна додати веселого головатня (мордовника).
«Ландшафтні дизайнери й садівники дуже полюбляють цю культуру, бо вона й узимку зберігає гарний декоративний вигляд. Перовскія скидає на зиму всі квітки, листки, але гілки, які покриваються сизим нальотом, немовби виблискують сріблом. Ця декоративна рослина вабить око й у зимовому саду.
⌂ Фото: Перовскія в палісаднику ландшафтного дизайнера Світлани Кучер
Кущики чудово ростуть та розростаються. Але важливо пам’ятати, що їхні гілочки крихкіші. Коренева система добре розвинена. Аромат квіток насичений. Ті, хто любить різноманітні ароматичні трави, додають перовскію до їжі як прянощі.
Особливість цієї квіточки – швидке розростання. Якщо ми садимо першого року кущик, який складається з однієї гілочки, то наступного – буде вищий приріст – три-чотири гілки. П’ятого чи шостого року кущ виросте таким щільним, що його треба розріджувати. Або ж рослинки, які ростуть навколо нього, відсаджують.
Для садіння перовскії викопують неглибокі ямки, на відміну від лаванди. Рослина любить землю з дренажем. Ми поливаємо тільки тоді, коли суха погода. Можна використати «Корневін». Кущик добре приживається.
Ландшафтна дизайнерка Світлана Кучер ділиться із глядачами«СонцеСаду» особливостями вирощування перовскії та прикрашання ділянки:
Корисно знати, що перовскію не тільки можна саджати з декоративними рослинами, а й між кущами смородини, аґрусу та кизилу. Оскільки її листочки й корінці мають насичений аромат, шкідники, які вражають плодово-ягідні культури, не наближаються до кущів. Отож, ягодам безпечно поруч із цією квіткою», – додала в скарбничку «СонцеСаду» важливу інформацію для читачів талановита садівниця.
⌂ Фото: Перовскія створює срібний ароматний дим у композиції в в Добропарку
Надихайтеся фіолетовою казкою та сміливо висаджуйте на своєму подвір’ї таку неймовірну красу!
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 3/2023
Купити декоративні рослини для створення ландшафтного дизайну
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Споробол розлогий Wisconsin (ОКН-3681(2-4л))
149грн.
У наявності
Арундо очеретяний Ely (ОКН-3682(2-4л))
У наявності
Саджанець Кореопсис Zagreb (ОКН-3462(2-4л))
У наявності
Саджанець Фаляріс тростинний (Шовкова трава) (ОКН-3659(2-4л))
У наявності
Саджанець Манник великий Варієгата (Variegata) (ОКН-3657(2-4л))