Ми тісно пов’язані з природою та прагнемо до неї повертатися, щоб надихатись і поліпшувати настрій. Наші будні – це бетон, асфальт, скло, шум міста, у якому бракує кисню. Там вітер не колише трави, а здебільшого розносить порох і бруд. А ми, заплющивши очі, вслухаємося в шелест вітру навколо галявини з польовими квітами й травами. Мрієте про затишний куточок у вашому саду? «СонцеСад» вам допоможе створити його.
⌂ Фото: Світлана Кучер, ландшафтний дизайнер
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Перенесімося з лісової галявини у власний сад, у якому поєднано декоративні злаки із квітучими багаторічниками. Згадаймо деякі історичні факти. Рух зі створення садів у природному стилі під назвою «Голландська хвиля» розпочався у Голландії і Нідерландах ще у 1980-х роках минулого століття, коли інтенсивно розвивалося сільське господарство, що призвело до частих випадків руйнування багатих на дику флору луків і болотних угідь. Садівники і селекціонери почали працювати над створенням нових декоративних сортів, стійких до різних умов. Один із найяскравіших представників «Голландської хвилі», або, як її ще називають, «Нової хвилі», – ландшафтний архітектор Піт Удольф. Він належить до тих, хто найбільше популяризував природний стиль, перетворивши його на тренд.
Основні рослини, які застосовують у цьому стилі, – злаки, що надають квітнику компактності – підтримують об’єм декоративно-квітучих багаторічників. Ці рослини мають привабливий вигляд удень і уночі. Сьогодні в озелененні використовують багато видів і сортів, що підходять для різних цілей та екологічних умов. За періодом вегетації рослини поділяють на тепло- і холодолюбні.
✔ До тих, що віддають перевагу сонячним місцям, належать міскантус, пенісетум, просо, молінія, імперата, кортадерія, арундо очеретяний тощо. Їхній вегетаційний період триває з кінця квітня до початку червня (залежно від виду), коли прогріється ґрунт.
✔ Холодолюбні, серед яких війник, щучка, фалярис, відростають раніше – уже наприкінці березня. Є і зимово-зелені, зокрема вівсяниця сиза та вічнозелена.
Відео: Світлана Кучер поділилась цінними порадами стосовно вибору рослин для зони відпочинку, зокрема використання злаків у ландшафтному дизайні
Екзотичний і дуже красивий злак – арундо очеретяний Еллі (Аrundo donax Elly). Він міцний, вітростійкий, не агресивний. Білі смужки на широких зелених листках привертають увагу. Еллі не хворіє і не вражається шкідниками. Посухостійкий, але швидше розростається на вологих ґрунтах. Цей культивар досягає висоти 150 см, що дає змогу використовувати його на невеликих ділянках. Гармоніює з перовскією лебединолистою, яка має листки такого самого зеленого відтінку.
⌂ Фото:Арундо тросниковый Ely
Фалярис тростинний (Phalaris arundinacea) не такий потужний, але в деяких випадках незамінний злак. Наприклад, для укріплення сухих сонячних схилів або швидкого озеленення ділянки. Він досить агресивний, тому на невеликій території треба закопувати обмежувач на глибину 20 см. Дуже схожий за формою манник великий Варієгата (Glyceria maxima Variegata). Цей злак, навпаки, підійде для укріплення берегів, навіть може рости у водоймі.
⌂ Фото: Війник гостроквітковий Овердам Фалярис тростинний
Неповторний вигляд має молінія блакитна Варієгата (Molinia caerulea Variegata). Над невисокою куртиною з тонкого листя здіймаються витончені стебла з мережними волотями. Вони не акцентні, але квіти на їхньому тлі захоплюють чарівністю. Волоті молінії, ніби руки міфічної богині, торкаються струн сонячного проміння.
⌂ Фото: Молінія блакитна Варієгата
Війники додадуть динаміки та створять ілюзію дикої природи. Війник гостроквітковий Овердам (Calamagrostis acutiflora Overdam), як холодолюбний злак, швидко утворює куртину, зацвітає у липні, підходить для піщаних ґрунтів.
⌂ Фото: Вівсяниця сиза
Грація і легкість – це кортадерії Розеа і Вайт Фазер (Cortaderia selloana Rоsea, White Father). Завдяки теплим зимам ці рослини можна використовувати в нашому кліматі. Але на зиму треба вкривати, висаджувати в затишному місці – на схилі або підвищенні, тому що вони не витримують замокання.
⌂ Фото: Кортадерія Розеа Вайт Фазер
Імперата циліндрична Ред Барон (Imperata cylindrica Red Baron) зацікавить повзучим, але сором’язливим кореневищем. Оригінальним буде її сусідство з вівсяницею сизою (Festuca glauca). Холодний, майже білий відтінок останньої підкреслить темно-червоні вогники листків імперати.
⌂ Фото: Імперата циліндрична Ред Барон
Улітку сад легкий і динамічний. І це завдяки тонким, граційним текстурам злаків. Коли ж на схожі форми, але на вже зовсім інші кольори поснулих трав падає кришталь осіннього інею або зимовий білий пух, у саду всюди витає магія. Ці рослини бажано, деколи й обов’язково, обрізати не раніше ніж у лютому – на початку березня – до вегетації. До того ж сухе листя слугує укриттям від морозу та вітру.
Поєднавши трави з такими багаторічниками, як ехінацея, монарда, котяча м’ята, шавлія, вербозілля, створите неповторну природну атмосферу в саду.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Світлана Кучер, ландшафтний дизайнер
Купити декоративні рослини для створення ландшафтного дизайну
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Споробол розлогий Wisconsin (ОКН-3681(2-4л))
149грн.
У наявності
Саджанець Вербейник Aurea (ОКН-3476(2-4л))
У наявності
Саджанець Кореопсис Zagreb (ОКН-3462(2-4л))
У наявності
Саджанець Котовник (ОКН-3121(2-4л))
У наявності
Саджанець Пенстемон Dark Towers (ОКН-1483(2-4л))
У наявності
Саджанець Манник великий Варієгата (Variegata) (ОКН-3657(2-4л))
179грн.