⌂ Фото: Олександр Дмітрієв, директор «Гарден Сервіс», експерт з ландшафтного дизайну
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
В Україні популярні посівні газони: зелений килим на ділянці вирощують із насіння. За кордоном перевагу віддають рулонним газонам, уже вирощеним на підприємствах. Нарізний газон значно дорожчий, але відразу прикрасить ділянку, ризики — мінімізовані. Посівний газон дешевший, але витратний із погляду зусиль та часу.
Готові закотити рукави й взятися до роботи? Беріть на замітку професійні поради Олександра Дмітрієва, директора «Гарден Сервіс», експерта з ландшафтного дизайну:
— Газон — це неперевершена прикраса будь-якої території. Водночас його облаштування — трудомістке завдання. Газон треба доглядати, щоб отримати чудовий результат.
⌂ Фото: Рівний зелений газон може облагородити будь-яку територію
Умовно газони поділяють на види за призначенням. Відрізнятимуться вони за сортами трав — існують:
Наприклад, партерні газони складаються з дрібнолистих трав (вівсяниця, костриця, тонконіг). Вони декоративні — гарні, смарагдові. Формують ніжний підпушок, який можна понівечити витоптуванням.
⌂ Фото: Створюємо легкий ландшафтний дизайн своїми руками
Спортивні газони мають у складі більше райграсу — трави, яка легко відновлюється, не боїться ні витоптування, ні важких ґрунтів. Щоб виростити красивий газон, важливо створити для райграсу умови, максимально наближені до природних. Це — аерація (проколювання дернини) та скарифікація (вичісування).
Якщо для створення спортивних газонів до суміші додають трави, що формують підпушок, то для комунальних, урбаністичних територій підходить тільки райграсовий газон. У сумішах для садово-паркових газонів використовують більше вівсяниці, яка витримує тінь від дерев, та райграсу.
На так званому мавританському газоні, на відміну від класичного, висівають квітучі трави, а не злакові рослини. Насадження мають дуже естетичний вигляд.
⌂ Фото: Вівсяницю сизу можна вирощувати на газоні
Олександр Дмітрієв наголошує, що рослини для газону вибирають залежно від мети його використання:
— Можна висівати комбінації трав, тоді газон буде стійкішим до хвороб, адже в кожного сорту вони різні. Моногазон має свої переваги. Наприклад, засіявши його тонконогом, дуже гарною травою, ви, звісно, встигнете запобігти захворюванням, адже заздалегідь знатимете, чим може хворіти рослина й у який період.
⌂ Фото: Ефектно виглядає газон, розділений зонами
Формувати газон за допомогою висівання варто в травні або від середини серпня до 20 вересня. Досвідчені садівники запевняють, що осінь — найкращий період для посіву. Земля має бути розсипчастою. Бажано облаштувати автоматичне поливання. Газон не любить посухи чи перезволоження.
Особливих вимог до ділянки та її планування нема, головне — добре дреновані ґрунти. Волога не має застоюватися, що дуже важливо через загрозу грибкових захворювань та гнилей. На суглинистих і піщаних ґрунтах висівають рослини для газону. Можна використовувати лугові ґрунти, легкі чорноземи або торф’яні в комбінації 50/50 із піском.
⌂ Фото: Плануючи будівництво житла, не забувайте про газон
⌂ Фото: Самотні декоративні дерева надають газону шарму
⌂ Фото: Сосна та лаванда можуть прикрасити вашу присадибну ділянку з газоном
Затишний газон милуватиме око щодня, якщо за ним правильно доглядати. Навесні треба вичесати, підживити азотним добривом із нормою витрати 3-5 кг на сотку. Відразу після скарифікації — обробити протигрибковими препаратами. У теплий період рослини потребують основного мінерального добрива. Азот, фосфор, калій, мікроелементи можна додавати за потреби.
Косіть газон раз на тиждень, а також пильно стежте за кількістю вологи. У середньому на квадратний метр насаджень витрачають 5 л води.
Головний біль кожного садівника — бур’яни. Найчастіше це дводольні (конюшина, кульбаба, подорожник, в’юнкі рослини). Побороти їх допомагають препарати «Агент», «Хлібодар», «Діален». У середині літа можуть з’явитися дикі рослини, які ростуть на городах, — злакові трави, з якими обов’язково впорається «Пума Супер».
Важливо стежити за станом насаджень, за потреби — вчасно обробити протигрибковими препаратами, зокрема базовими: «Скор», «Амістар Тріо», «Максим». Останній засіб варто використати наприкінці осені, щоб запобігти зараженню сніжною гниллю та іншими хворобами навесні.
⌂ Фото: Ялина, самшит, тис, а також дівочий виноград — вдала комбінація для зеленого газону
Особливої уваги потребують щойно засіяні газони. Вчасний обробіток та якість догляду — найголовніші умови догляду. Тоді ви отримаєте розкішний газон, як намальований.
— Якщо раніше багато робіт доводилося виконувати вручну, то нині догляд за газоном став простішим та ефективнішим. З’явилися хімічні засоби захисту, які знищують бур’яни, роботизовані косарки; запровадили автоматичне поливання; виникли гаджети, що показують діапазон поливання, фертильність, освітленість рослини. Вони спрощують життя садівнику, дають можливість реалізовувати різні ідеї, — наголошує експерт.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Дарина Дубинка
Рекомендовані товари!
У наявності
Газонна трава Спортивна (ЕГТ-1)
28грн.
У наявності
Трава для Котів за 3 г (ЕЛП-78)
12грн.
У наявності
Газонна трава Універсальна (ЕГТ-4)
24грн.
У наявності
Трава газонна Мавританська (ЕГТ-5)
38грн.
У наявності
Газонна трава Рятівник (ЕГТ-6)
32грн.
У наявності
Трава газонна Ліліпут (ЕГТ-12)
32грн.
У наявності
Газонна трава Конюшина Біла (ЕГТ-8)
102грн.
У наявності
Газонна трава Тіньовитривала (ЕГТ-3)
28грн.
У наявності
Газонна трава Посухостійка (ЕГТ-7)
28грн.
У наявності
Газонна трава Міський газон (ЕГТ-13)
32грн.