Обліпиха — золота ягода

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.01.2022

⌂ Сорт Солодка жінка, автор якого Володимир Меженський

 

СонцеСад ділиться порадами від експерта

Лише споглядаючи ці сонячні намистинки, одразу заряджаєшся оптимізмом. Якщо обліпиху посадили правильно, а жіночим рослинам вистачало чоловічої уваги — щедрий урожай не забариться

Дивно навіть чути, що були часи, коли до рослини ставилися лише як до загарбниці територій і знищували через колючість. Добре, що все ж таки виявили її лікувальні властивості, адже ягоди обліпихи багаті на вітаміни, мікроелементи, кислоти й олію. Згодом до роботи взялися селекціонери, які вивели десятки безколючкових чи майже безколючкових сортів.

⌂ Володимир Меженський

 

ЗАПИЛЕННЯ: ЧОЛОВІЧИЙ + ЖІНОЧИЙ

Останніми роками культура дуже популярна. Збільшується кількість промислових плантацій. Посадити хоча б один кущик прагне чи не кожен садівник. Але один кущ, звісно, не задовольнить господаря.

— Обліпиха — дводомна культура. Тобто для плодоношення потребує як жіночих, так і чоловічих рослин, — нагадує Володимир Меженський, професор кафедри садівництва ім. проф. В. Л. Симиренка Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктор сільськогосподарських наук, автор двох українських сортів — Орендж Революшн і Солодка жінка.

— У саду однієї чоловічої рослини достатньо для запилення до 8–10 жіночих, — радить Володимир Миколайович. — Іноді чую від садівників-аматорів: «Я чоловічої рослини не садив, проте гілки ягодами як облиті». Див не буває. Обліпиха є вітрозапильною рослиною. А це означає, що на відстані кількох десятків, а то й сотень метрів від цієї рослини десь росте екземпляр чоловічої статі, що забезпечує плодоношення.

Відрізнити жіночу рослину від чоловічої, за словами науковця, легко, коли гілки безлисті. На чоловічих рослинах бруньки удвічі чи й утричі більші за жіночі, вкриті 7–9 лусками та схожі на маленькі шишечки. Жіночі мають лише 2–4 луски. На чоловічих рослинах, звичайно ж, плодів не утворюється. Що робити, якщо у вашому саду є лише жіночі чи лише чоловічі рослини? Купити й посадити обліпиху протилежної статі або прищепити в крону іншого живця.

Щедрий врожай дає сорт Орендж Революшн, який утворив Володимир Меженський

 

КОМФОРТНІ УМОВИ  ДЛЯ НЕВИБАГЛИВОЇ   КРАСУНІ

Росте обліпиха на різних ґрунтах, але на чорноземах і ґрунтах важкого механічного складу розвивається повільніше. Її краще вирощувати на супіщаних.

Зазвичай обліпиху оминають хвороби та шкідники. Щоправда, було виявлено, що рослини, посаджені на чорноземі, схильні до мікозного в’янення. Також є інформація, що насадження малини, лохини, обліпихи в Польщі й Німеччині останнім часом втрачають 30–50% урожаю від дрозофіли Судзукі, занесеної зі Східної Азії. Проте українську обліпиху поки що можна вирощувати без хімічного захисту, отже вона дає екологічно чисті ягоди.

Розмножують обліпиху зеленими або здерев’янілими живцями, а також у культурі in vitro (у пробірці). Щоб висадити на присадибній ділянці, треба лише купити в надійного продавця кілька одно- чи дворічних саджанців. Бажано, щоб рослинка мала кілька розвинених гілок.

Квітує обліпиха маленькими непримітними квіточками від початку квітня. Чоловічі рослини зацвітають раніше. А через 120–150 днів, залежно від терміну достигання, можна збирати врожай. Цей  період припадає на серпень–жовтень.

 

ЯГОДИ ДОСПІЛИ!

ЗРИВАЄМО ОБЕРЕЖНО!

Збирати ягоди не так легко й приємно, як здається новачкам. Хоч селекціонери й попрацювали над тим, щоб гілки обліпихи позбулися колючок, повністю змінити природу цієї культури їм не вдалося. Аби не травмуватися, обережно вставляємо руки із двох боків гілки всередину крони рослини й поступово просуваємо до периферії, обриваючи плоди. Деякі, щоб мінімізувати рухи рук, підставляють під гілку широкий піддон і кидають зірвані ягоди туди. Є метод, який також використовують під час промислового збирання: зрізають гілочки, а потім зривають із них ягоди. Але, зрізуючи, треба враховувати, що нові плоди рослина закладе на дворічній деревині. Обриваючи ягоди, важливо не поспішати, аби вони мали сухий відрив — із плодоніжкою, інакше поживний сік витече.

Під час розвитку рослини її можна формувати як кущ або як дерево. Розпушувати ґрунт у пристовбурному колі, як і вносити добрива, слід обережно, бо коренева система не глибока. Поливають культуру за потреби. Та коли вже ллють, то не менше кількох відер, і чим рослина старша — тим більше.

 

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Олена Сухорукова (Статтю підготовлено на основі матеріалу ютуб-каналу SHARAGRO)

 

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Від коріння до насіння в обліпихи лікувальне все
Споживання плодів обліпихи запобігає виникненню багатьох хвороб і успішно лікує їх, якщо вже біда трапилася. Втім, цінні властивості мають не тільки ягоди. Що саме можна використовувати і як приготувати цілющі засоби?
Обліпиховий сік — крапельки здоров'я
Обліпиха — ягідка скромна, але містить так багато цінних речовин, що її вважають гігантом оздоровлення
Посадиш обліпиху — матимеш втіху
"Обліпиха має рости біля кожного будинку" — запевняє Сергій Новосад
Як створити комфорт для обліпихи
В’ячеслав Францішко, фахівець НААН України: Обліпиха — невибаглива «пані», тому доглядати за нею — неклопітна справа. Однак деякі її особливості потрібно враховувати.

Рекомендовані товари!

Саджанець Обліпиха Либідь

У наявності

Саджанець Обліпиха Либідь (ІОБ-12)

169грн.
Маса плоду/грона 0,8 г
Колір плоду жовтий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Обліпиха Єва

У наявності

Саджанець Обліпиха Єва (ІОБ-13)

169грн.
Маса плоду/грона 0.1-1 г
Колір плоду жовтий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Обліпиха чол. Андрос

У наявності

Саджанець Обліпиха чол. Андрос (ОКН-2604)

139грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Обліпиха Вєлікан

У наявності

Саджанець Обліпиха Вєлікан (ІОБ-21)

169грн.
Маса плоду/грона 1-2 г
Колір плоду помаранчевий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий, унікальний
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Група ягідні
Упаковка голий корінь