Найкращі сорти яблунь в Україні

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.02.2024

Україна на мир ще чекає, а в саду Дослідної станції помології імені Л. П. Симиренка ІС НААН України, що в Млієві, він уже з’явився. Яблуня з назвою «Мир» поповнила чималу яблуневу мліївську родину. Авторка новинки — кандидатка сільськогосподарських наук, старша наукова співробітниця станції Варвара Волошина.

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

⌂ Фото: Варвара Волошина 

Відео про історію Дослідної станції помології імені Л.П. Симиренка Інституту садівництва НААН України

— Варваро Володимирівно, розкажіть про історію Миру, бо ж наразі жодне слово не звучить так актуально й символічно.

Відео про переваги яблук сорту Мир

Розповідає Варвара Волошина 

— Робота над яблуневим сортом зазвичай триває не один десяток років. Над Миром працювало кілька фахівців. Я долучилася до цієї справи на фінальному етапі, аж до занесення його до Державного реєстру сортів рослин. До цього переліку наша доробка, яку ми всі вважаємо дуже вдалою, увійшла 2020 року.

Документи я почала готувати ще 2017 року й постійно думала, яку ж дати назву. Тоді тривала Антитерористична операція. Мій син упродовж року брав участь у бойових діях, пройшов Дебальцеве. Якось прокинулася вранці й зрозуміла, що сорт має називатися «Мир», бо ми не маємо більшого бажання, як знову зажити мирно: прислухатися до шелестіння листя в саду, яке гойдає вітер, і знати, що ніщо не завадить дочекатися миті, коли зможеш зірвати яблуко, налите соком.

⌂ Фото: Повністю стигле яблуко сорту Мир, а на фото вище — у процесі дозрівавання

— Чим особливим Мир?

— Плід запашний, але не зараз, а в середині вересня. Мир — яблуко зимового терміну достигання. Йому треба ще повисіти на гілочках до кінця вересня чи початку жовтня, засмагнути зі всіх боків, аж тоді з’явиться характерний аромат. А коли яблука полежать у підвальному приміщенні, він посилиться.

Цей сорт став моїм улюбленцем, коли він ще був у гібридній формі. І не лише моїм, а й моїх колег. За смак, урожайність, зимовитривалість, а ще за високу стійкість до парші та борошнистої роси, навіть у найнесприятливіші за погодними умовами роки. Окрім Миру, захворюванням протистоять й інші сорти нашої селекції: Мавка, Пламенне, Мліївчанка осіння.

Сорт Мир також цінують за лежкість: у звичайному сховищі зберігається до березня— квітня, у холодильнику — до травня червня. Середня вага плодів — 140-160 г, у молодих рослин буває більша. Дерева середньорослі, з округлою кроною.

Уже тривалий час еталоном у садах Дослідної станції можна вважати стабільно врожайний Ренет Симиренка, а також французький сорт Флоріна, який ми залучаємо до селекції. Ренети імунні проти парші, зимостійкі. Плоди дуже солодкі. Збирають їх на початку жовтня, зберігають до березня, у холодильнику — до червня.

Відео: Особливостями сорту Флоріна поділилась к.с.- г. н., старша наукова співробітниця Дослідної станції помології імені Л. П. Симиренка Варвара Волошина

— Чому садівники вирощують Ренет Симиренка?

— Бо яблуко — це передусім смак, хоча, звичайно, кожен має свої вподобання. Комусь до душі кислі, солодкі, щільні, з присмаком терпкості плоди Мавки, комусь — ніжні яблучка Пламенного. А інші, навпаки, стали поціновувачами плодів сорту Мліївчанка осіння, що мають кислинку. Багатьом до вподоби зелені запашні ренети Симиренка, які відзначаються унікальним кисло-солодким смаком.

Ренет СимиренкаПізньозимовий сорт Ренет Симиренка — бренд та перлина нашої установи. Вражає лежкість плодів: протягом чотирьох чи п’яти місяців не втрачають щільності навіть у звичайному сховищі. Тобто ними можна довго смакувати й торгувати. Середня вага плодів — 140-160 г. Цього року їх багато, але вони дрібніші — діаметром 7-8 см.

Зривають яблука наприкінці вересня чи на початку жовтня. Споживча стиглість настає в грудні-січні. Дерево середньоросле, має розлогу, широку, округлу, досить густу крону, з пониклими гілками.

Відео про яблуню пізньозимового сорту Ренет Симиренка

— Ще одна ваша візитівка — широковідомий сорт Слава переможцям. Які його здобутки?

— Давній улюбленець і дорослих, і дітей. Як і Ренет Симиренка, він випробуваний часом. До реєстру два сорти було занесено майже 70 років тому.

Слава переможцямСлава переможцям належить до сортів осіннього терміну достигання. Плоди соковиті, запашні. Наприкінці серпня набувають червоного кольору. М’якуш ніжний, на розрізі біля шкірочки — червоне обрамлення. Якщо потрусити яблучко, відчутно, як торохтять кісточки.

Сорт плодоносить щедро й стабільно. У молодому віці швидко нарощує врожайність. У Лісостепу семи — чи восьмирічні дерева, щеплені на ММ.196, дають 10-18 кілограмів яблук, 12-13-річні — 40-75 кг. Щоб вони зберігалися не менше ніж чотири місяці, зривають їх у третій декаді серпня, трохи нестиглими, відразу кладуть у сховище. Удома тримати не варто.

Деревина витримує низьку температуру та її перепад, до парші стійкість середня.

Відео про яблуню сорту Слава переможцям, найулюбленішу у дітей 

 

— Чи має станція осінню доробку нової доби?

— Із задоволенням спинюся на чудовому осінньому сорті — Мліївчанка осіння. Він увійшов до реєстру 2008 року. Вирізняється компактною колоноподібною кроною. Достигає після сорту Слава переможцям. Колір яблук у них майже однаковий, але м’якуш Мліївчанки осінньої щільніший.

Відео: Сорт яблуні Мліївчанка осіння

 

На жаль, сорт має недолік: коли випадають затяжні дощі, на ніжному білому м’якуші можуть з’явитися темні плямки. Але решта ознак компенсовують цей мінус: урожайність (гілочки здебільшого обліплені плодами); зимо- та хворобостійкість (лише іноді вражає парша); висока дегустаційна оцінка (8,6 бала з 9); розмір плодів (у середньому — 140-180 г, у молодих дерев — 250- 300 г). Кислинки в смаку більше, ніж солодкості, але це співвідношення залежить від погодних умов. У підвальному приміщенні яблука лежать до чотирьох місяців.

— Не буде зайвим у саду наших читачів і ранньозимове яблуко з Млієва. Що порадите?

Відео: Яблуня сорта Пламенне

 

Пламенне

— Безперечно, сорт Пламенне. Урожай дає стабільно щороку. Так звана трудова конячка. Плоди у формі конуса, як у групи під назвою кандиль. Дерева в дорослому віці мають плакучу форму. Кольору яблука набувають на дереві, стаючи повністю червоними. М’якуш і шкірочка ніжні. Смак гармонійний. Плоди підходить як для вживання свіжими, так і для переробки на соки. Зберігається врожай до березня в будь— якому приміщенні.

⌂ Фото: Повністю стигле яблуко сорту Пламенне, а на фото вище — у процесі дозрівавання

Ще одна перевага Пламенного — посухостійкість. Незважаючи на всі плюси сорту, дерево потребує уваги. Стійкість до хвороб у нього середня.

МавкаНе буде зайвим у саду ваших читачів ще один наш сорт Мавка — зимовий, урожайний, високостійкий до хвороб. Витримує посуху, навіть більше, ніж Пламенне. Має недолік: стовбур може підмерзати. З огляду на останні теплі зими, не звертайте на це уваги. Ми ретельно досліджуємо зрізи під мікроскопом. Суттєвих ушкоджень поки що не зафіксували, усі характеристики — у межах норми.

⌂ Фото: Повністю стигле яблуко сорту Мавка, а на фото вище — у процесі дозрівавання 

Відео про переваги яблук сорту Мавка 

У селекції сорту брав участь Голден Делішес, тому за смаком дочка схожа на батька, але не зовні. Плоди Мавки мають зелений і червоний боки. Соковиті, з високою лежкістю.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена Сухорукова

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2024

Купити саджанці найкращіх сортів яблунь

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли і як обрізати яблуню восени 2024 року
Сад вимагає уваги та догляду протягом всього року. Наскільки багатим буде врожай і як довго плодоноситимуть дерева яблунь у вашому саду, залежить від грамотних і своєчасних дій. Одна з найважливіших — обрізування
Червоном’якушні яблука входять до п’ятірки світових суперфудів (журнал «СонцеСад» 3/2022)
В українському садівництві надовго забули про червоном’якушні яблука, але нарешті вони повернулися додому. Про перспективи та переваги їх вирощування в Україні розповів селекціонер із Поділля В’ячеслав Францішко
Як і коли садити саджанці груш навесні 2024 року
Як обрати саджанці груші, та коли й як їх правильно посадити, «СонцеСаду» розповіла фахівець Олена Кіщак. Догляд за деревами груші
Як створити дерево-сад
На одному дереві можна прищепити не лише десятки різних сортів однієї культури а й кількох плодових культур!
Коли і як садити яблуню навесні 2024 року
Технології вирощування яблунь. Плюс Посадковий календар
Десять правил посадки та вирощування груш
Правила вирощування груші (СС. №1/2021)
Як посадити та доглядати сад груші
Практичні поради з вирощування груш
Яблуня: як правильно посадити
Поради, як правильно посадити яблуню та на якой підщепі, садівникам дає Любов Болдижева, канд. с/г наук, Інститут садівництва НААН України

Рекомендовані товари!