Садок інжирний біля хати – це вже реалії в нашій місцевості. Це екзотика, краса, смакота й користь в одній рослині. Але ж варто посадити кілька, забагато смаколиків не буває! Гадаєте, з ними багато клопотів? А ось і ні, переконує наш експерт Микола Ніколаєв садівник, який знає все про найкращі сорти інжиру.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
► Багато сортів дають два врожаї за сезон. Зазвичай перший не дуже багатий, але плоди значно більші. Другий – навпаки.
► Плоди першого врожаю, які достигають у червні-липні (залежно від сорту), називають бребами, а другого (дозрівають у серпні-вересні, а надпізні – у жовтні) – фігами.
► Більшість сортів інжиру скоростиглого починає плодоносить вже наступного року після садіння, якщо дотримуватися всіх вимог щодо вирощування культури. За гірших умов чекайте врожаю через рік.
► Рекомендується садити інжир досить глибоко, під кутом.
⌂ Фото: Інжир треба садити під кутом
► Навіть якщо накрили запізно, змерзне тільки наземна частина куща, але за рік він відновиться.
► Формують інжир у вигляді куща, щоб було зручно укривати. Достатньо сформувати 6-8 гілок, ще 1-2 можна залишати про запас (на заміну гілок). Зайві пагони вирізають. На зиму гілки пригинаємо до землі і фіксуємо гачками, зверху накладаємо шар теплоізоляційного матеріалу, той що є в наявності.
► На Півдні України вирощують різні сорти, крім найпізніших. На Півночі найкраще садити ранні, хоча можна й середні, але тоді їх треба «розігнати»: накрити плівкою навесні щонайбільше на два чи три тижні, доки є загроза приморозків, щоб вегетаційний період розпочався раніше. У вересні знову вкрийте рослини, аби тривалість вегетації була якнайдовша. Також багато любителів з успіхом вирощують в теплицях.
► Інжир на зиму укривають (крім самих південних регіонів у безпосередній близькості до моря). Інжир пошкоджується при температурі -15°С.
► Ще один варіант безпроблемного вирощування інжиру – в горщиках. Формують компактну рослину за допомоги, обрізки. На теплий період року горщики за бажанням можна виносити на двір.
⌂ Фото: Можна смакувати інжиром, який вирощують на підвіконні
► Інжир – екзотика в наших краях, тому ворогів – хвороб і шкідників – ще не нажив. Останніми роками в південних районах з’явилася гусінь, яка гризе його листя, хоча значної шкоди не завдає. Та й будь-який інсектицид допоможе позбутися цього шкідника. Однак препарати для захисту рослини застосовують лише в разі масового поширення гусені.
Відео: Своїм успіхом досвідом вирощування інжиру на півночі України ділиться Володимир Щиголь
Суперсорт середньопізніх термінів достигання, який вирізняється рекордною врожайністю. Плоди смачні, середнього розміру й більші, темно-рожеві, а в тіні можуть бути жовто-рожевими. Вага може становити до 65 грамів. Компактний. Сорт, крім того, якнайкраще підходить для вирощування в горщиках.
⌂ Фото: Неаполітанський інжир: мегаврожайний сорт
Лідер серед решти сортів інжиру за смаковими властивостями плодів, які не дуже великі, але надзвичайно смачні. Вага трішки менша за Неаполітанський — 35-45 грамів. До того ж мають привабливий малиновий м’якуш. Сорт середнього та середньопізнього термінів достигання. Можна вирощувати в горщику.
⌂ Фото: Інжир Вердіно: смачний та привабливий сорт
Середнього терміну достигання. Плід – один із найбільших. Вага може сягати до 100 грамів. Родить щедро двічі. Невибагливий, тому його вирощують у промислових масштабах.
⌂ Фото: Інжир Брунсвік
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Тернова