Не даремно французи називають шпинат королем овочів. Ці зелені листочки з тонким ніжним смаком мають безліч корисних властивостей. А вирощувати їх та збирати врожай до столу — одне задоволення.
Хто дотримується здорового способу життя, хоче бути молодим та бадьорим, обов'язково має у своєму раціоні зелень шпинату.
Шпинат безперечно є продуктом найбагатшим залізом, а також магнієм та калієм. Це і скарбниця комплексу вітамінів груп В, К, Р, РР, С, Е, А. Шпинат містить:
Шпинат використовують для запобігання анемії, дистрофії сітківки ока, рахіту у дітей, для нормалізації артеріального тиску та профілактики шлунково-кишкових захворювань. Він захищає клітини організму від старіння. Рекомендований вагітним жінкам, оскільки багатий на фолієву кислоту.
⌂ Фото: Шпинат широко використовують у кулінарії
Під зиму насіння шпинату сіють до замерзання ґрунту в листопаді-грудні. Там вони пройдуть природну стратифікацію, загартовуватимуться і навесні зійшовши за 10-12 днів порадують вас першим урожаєм.
З середини березня можна отримати безперервний урожай зелені, сіючи насіння шпинату кожні 15-20 днів. Влітку призупиняємо посів, оскільки шпинат у цей час швидко пускає стрілки. Відновлюємо посів наприкінці серпня. Якщо посіяти насіння шпинату восени до настання холодів, і він сформує востаннє за сезон розетки листя, рослина спокійно перезимує у ґрунті.
► 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14 листопада – найбільш сприятливі дні для посіву шпинату під зиму у 2024 році.
⌂ Фото: Розетки листя шпинату спокійно перезимує у ґрунті
Шпинат любить окультурені, збагачені органікою ділянки. У піщаному ґрунті почувається необділеним лише за частого поливу. Краще шпинат розміщувати на місці зростання овочів минулого року, під які вносили перегній.
Восени готуємо ґрунт під посів, скопуємо ділянку, при необхідності вапнуємо ґрунт та вносимо мінеральні добрива. Беремо 15 г хлористого калію та 30 г суперфосфату на 1 м2.
Сіяти рослину варто при затінку. На невеликих городах шпинат садять у міжряддях томатів чи інших культур.
Сіють насіння шпинату на глибину 2-3 см рядами з відстанню 30 см. Як тільки з'явилися сходи через 2-3 дні розпушуємо ділянку граблями, не боячись прорідити сходи. Проріджуємо шпинат другий раз, коли у паростків з'явилися 3-4 дорослих листка. При цьому між рослинами має залишатися не менше 5 см. Коли помічаємо, що рослини затіняють одна одну, проріджуємо їх знову. Видаляємо найслабші паростки. Їх можна використати в їжу.
⌂ Фото: Шпинат можна вирощувати у себе на підвіконні
Догляд за рослинами складається з регулярного прополювання, видалення бур'янів і поливу в посушливу погоду.
Любителі поласувати свіжою зеленню шпинату цілий рік можуть вирощувати його у себе на підвіконні. Достатньо наприкінці осені викопати рослини з грядок і пересадити в контейнери. На віконцях, що виходять на південь, можна займатися посівом насіння шпинату. І коли з'являться перші 5-6 дорослих листочків радіти врожаю.
Рекомендовані товари!
У наявності
Шпинат (ЕШП-2)
9грн.
У наявності
Шпинат Матадор (ЕШП-1)
9грн.
У наявності
Салат Апачі за 1 г (ЕСЛ-43)
10грн.
У наявності
Салат Гранд Рапідс за 1 г (ЕСЛ-39)
10грн.
У наявності
Салат цикорний Вітлуф за 1 г (ЕСЛ-41)
10грн.
У наявності
Щавнат за 20 нас. (ЕШП-7)
19грн.
У наявності
Шпинат Красень Полісся (ЕШП-6)
9грн.
У наявності
Шпинат Новозеландський за 2 г (ЕШП-8)
12грн.
У наявності
Лимонна трава Лемонграс за 0,1 г (ЕЛП-86)
29грн.
У наявності
Мізуна зелена за 0,5 г (ЕЛП-89)
12грн.