Екзотичне перевтілення: із чудернацького гарбуза в розкішний світильник чи вазу (журнал «СонцеСад» 1/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
25.01.2023

«Небосхили Нью-Йорка», «Українські хатки», «Жираф», «Веселий пінгвін», «Гінкго Білоба» — це назви шедеврів, які виготовлені з гарбуза (лагенарія). Так, поглянувши на саму рослину та кінцевий результат (світильник чи вазу), спершу важко повірити, що саме вона й стала основою.

Майстриня Ольга Сергієнко

⌂ Фото: Майстриня Ольга Сергієнко

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Майстриня Ольга Сергієнко проживає разом із чоловіком Володимиром у Києві. Пара — вдалий приклад творчого тандему. У їхніх руках оживають овочі, які перевтілюються в повноцінний декор кімнати.

Історія успіху розпочалась вісім років тому, коли подружжя відвідувало з екскурсією Білгород-Дністровську фортецю Одеської області. Пані Ольга помітила в сувенірній крамниці незвичну пляшечку з природного матеріалу. Це й було перше випадкове знайомство майстрині з гарбузом лагенарією. Вона тоді й гадки не мала, що ця рослина невдовзі стане її захопленням та коханням на довгі роки.

Продавчиня сувенірної крамниці запропонувала насіння цієї культури. І ось жінка привезла додому п’ять насінин — сувенір із подорожі Півднем України, та з нетерпінням чекала початку городнього сезону. Посадила на дачі біля Києва. Першого року зійшло лише три рослинки, які дали сім гарбузів різних розмірів і забарвлення. Але пані Ольга не розуміла, що робити з красенями далі. Чудернацькі плоди прикрашали вітальню, ваблячи до себе здивованих гостей. Поки міркувала над розмаїттям ідей, чотири гарбузики згнили, а три стверділи, наче дерево.

Тепер сім'я Сергієнко на своїй дачі цілеспрямовано займається вирощуванням лагенарії

⌂ Фото: Тепер сім'я Сергієнко на своїй дачі цілеспрямовано займається вирощуванням лагенарії

З одного гарбуза подружжя зробило вазочку для сухоцвіту, із двох інших — підсвічники. Отже, гарбузи стали незвичним декором оселі.

Тепер насіння лагенарії було вже вдосталь. Адже з трьох достиглих плодів Ольга Сергієнко зібрала чимало насінин. З лагенарій, що достигли наступного року, подружжя взялося створювати нові шедеври. Підсвічники та українські хатки-сувеніри дарували родичам. У процесі творчості з’явилась ідея виготовляти не підсвічники, а світильники. Це було безпечніше. До того ж вироби стали функціональними та сучасними.

2017 рік видався щедрим на врожай і натхнення. Подружжя створило сторінку в соціальних мережах «DekorTikva», тоді ж з’явилися перші покупці. Майстри дарували вироби знайомим, продавали світильники нечисленним поціновувачам ручної роботи через соцмережі. Однак було бажання досягти ширшого загалу, тому вирішили взяти участь у Всеукраїнському конкурсі «Арт Країна» у межах виставки «Handmade-Expo». Їхні роботи — світильники «Дерево» та «Нічне місто» — отримали особливу відзнаку конкурсу.

 

Ідеї для створення

Щоразу, беручись до роботи, пара проводить мозковий штурм. Серед каскаду ідей вибрати одну та дійти спільної згоди — це трудомісткий процес. Подружжя докладає чимало зусиль, аби виготовити унікальні креативні вироби.

«Буває, що люди просять повторити схожий візерунок, наприклад, ми виконали два однакові світильники на тумбочки біля ліжок. Ідеї візерунків беремо інколи з Інтернету, а деколи з власних спостережень: гарбузи виростають нестандартної форми, із зігнутими шийками, немов натякають, що треба виготовити гусака, лебедя або пінгвінчика», — підкреслює майстриня.

Вироби з лагенарії пасують і для затишних маленьких квартир, дач, альтанок, і для розкішних кав’ярень. Загалом родина виготовила понад 200 творів мистецтва, які можна в неї придбати. Їхня вартість — від 600 до 2000 гривень.

Чудернадські форми самі підказують, які витвори робити

⌂ Фото: Чудернадські форми самі підказують, які витвори робити

Слухайте аудіоінтерв'ю:

 

Уперед до перевтілення!

Для виготовлення будь-якого виробу треба спочатку виростити лагенарію, потім зібрати, висушити, очистити від насіння й лише тоді оздоблювати. На саме лише прикрашання подружжя витрачає близько тижня.

«Іноді плід виростає такої химерної форми, що доводиться аж рік або й два розв’язувати головоломку, подаровану нам природою. Наші з чоловіком вечори — це захопливий квест, під час якого ми обговорюємо, яким має бути наш новий світильник», — усміхаючись, зізнається господиня.

Варто зауважити, що в південних областях гарбузи висихають на стеблах, а в північних та центральних регіонах бракує сонця, тому вони мають досихати на горищі від кількох місяців до півроку.

Фахівці поділились й етапами нелегкої роботи: з гарбуза спершу треба зняти зовнішню шкірку за допомогою ножа або тонкої металевої мочалки для миття посуду, відкрити гарбуз ножівкою в потрібному місці й висипати насіння разом з абсолютно сухими рештками м’якуша. Якщо бажаєте перетворити рослину на миску чи чашку, пошліфуйте добряче всередині й можете використовувати в побуті.

Якщо ж кортить отримати світильник, то знайдіть міцну деревину, просвердліть отвір, на зрізі дерева зафіксуйте електричний патрон для світлодіодної лампочки, приєднайте дроти — і світильник готовий! Декор самого світильника — то справа смаку та натхнення. Задерев’янілі стінки гарбуза можна вирізьблювати дрилем або фрезою. Потім прикрашати акриловими фарбами або клеїти кольорові намистини в отвори. Увечері спостерігатимете за чарівними візерунками, вирізьбленими на гарбузі, що багатократно повторюються на стінах та стелі завдяки світлу.

Є простіший спосіб для декору будинку — просто розфарбувати лагенарію чи створити малюнок акриловими фарбами.

Фотогалерея робіт Ольги та Володимира Сергієнків

Чорний кінь

⌂ Фото: Світильник Чорний кінь

Лампа Алладіна

⌂ Фото: Світильник Лампа Алладіна

Весна прийшла⌂ Фото: Світильник Весна прийшла

Жираф

⌂ Фото: Світильник Жираф

Світильник Містечко⌂ Фото: Світильник Містечко

Світильник Котики. Хеллоуїн

⌂ Фото: Світильник Котики. Хеллоуїн 

Світильник Метелики

⌂ Фото: Світильник Метелик

Світильник Веселий пінгвінчик

⌂ Фото: Світильник Веселий пінгвінчик

Світильники на свята

⌂ Фото: Світильники на свята

Світильник Гілка сакури

⌂ Фото: Світильник Гілка сакури

Світильники

⌂ Фото: Світильники Українські хатки           Тріо

Світильник Гінкго білоба

⌂ Фото: Світильник Гінкго білоба 

Світильник Зимова вишня

⌂ Фото: Світильник Зимова вишня

Світильник Кіт Дерево відзнака

⌂ Фото: Світильники Кіт                                         Дерево відзнака                                         

 

Лагенарія: що за диво-гарбуз?!

Цей гарбуз нанизав на себе, немов намистинки, чимало чудернацьких назв: лагенарія, пляшковий, посудний гарбуз, горлянка, калабас, індійський огірок, в’єтнамський кабачок. Залежно від сорту, він може мати витягнуту, круглу, грушо-, зміє- чи поліноподібну форму тощо.

Батьківщина лагенарії — Латинська Америка та Африка. Якщо в нас її використовують як декор, то на цих континентах із неї виготовляють музичні інструменти, глечики, кухлі, миски, іграшки. З довгих гнучких стебел лагенарії плетуть кошики, а з насіння одержують олію.

Можна використати гарбуз і в ландшафтному дизайні, адже альтанки, оповиті потужною ліаною, зі звислими плодами, різними за формою, величиною та забарвленням, мають неймовірний вигляд. Вийде екзотичний куточок на українському подвір’ї.

Талановита художниця Наталія Купчик творить також красу, однак не з гарбузів, а за допомогою пензлика та полотна. В ексклюзивному інтерв'ю «СонцеСаду» вона розповіла про свій творчий шлях, чуттєві історії створення картин під час повномасштабної війни та дала рекомендації  початківцям, які бояться малювати. 

 

Як виростити лагенарію?

Рослина теплолюбна, тому на Півдні України її висівають у відкритий ґрунт, а в менш спекотних регіонах — через розсаду. Ця могутня ліана буде тішити господарів до осінніх приморозків незвичними плодами й пишною зеленню. Вона стійка до шкідників і хвороб. Нею ніхто не ласує через гіркий присмак, тому її нічим не обробляють. Цій невибагливій рослині підійде будь-яка пухка родюча земля. Наприклад, такого складу: легка дернова земля, перегній, пісок (2:1:1) з додаванням склянки деревного вугілля або золи й 20-30 г суперфосфату на 10 л суміші.

Насіння висівають у другій половині квітня. Оболонка насінин досить тверда, тому їх варто заздалегідь замочити у воді, що має температуру +25-30°C, та проростити в теплому й вологому середовищі. Зазвичай через дві доби з насінинок визирнуть ріжки. Тоді насіння висівають на глибину 2-3 см у ємності не менше 1 л і ставлять у тепле місце. Уже через два-три дні з’являться сходи. Розсаду варто регулярно поливати теплою водою. На постійне місце її висаджують через 7-10 днів. Старші рослини дещо гірше витримують пересаджування. Пересаджувати треба, коли нема загрози приморозків.

Догляд полягає у вчасному підв’язуванні пагонів до шпалери та поливанні. Лагенарія чудово витримує спеку й посуху, але все ж краще поливати теплою водою в міру підсихання ґрунту.

Підгодовуйте ліану що десять днів, чергуючи органічні та мінеральні добрива. Плоди зрізають із частиною стебла до настання морозів і заносять у приміщення для остаточного достигання. Бажана температура приміщення має становити від 0 до 15°C. Це може бути неопалюване горище житлового будинку.

У грудні-січні, коли плід повністю висохне та задерев’яніє, лагенарію замочують у теплій воді, знімають зовнішню шкуринку, промивають, просушують і зберігають у сухому місці при кімнатній температурі.

 

Урожайність лагенарії

Пані Ольга розповідає: «Рік на рік не випадає. Бувало вродить 40-50 гарбузів, а може — лише декілька». Однак господарі, які також займаються вирощуванням лагенарії, запевняють, що це досить урожайна рослина, адже з одного куща можна зібрати 40 кг плодів.

Спробуйте виготовити й ви щось незвичне з лагенарії і побачите, що потрапите в пастку сотень вподобайок та репостів у соцмережах!

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко

 

Купити насіння лагенарії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Рецепти з актинідії
Насправді ж росте деревоподібна ліана — актинідія, але її плоди — копія ківі кисло-солодкі ягоди з ніжною м'якоттю. Як і де використовують її корисні властивості
Маракуя на українському городі? Запросто! (журнал СонцеСад №4/2021)
Як полтавцю вдалося приборкати примхливу тропічну красуню, пізнати секрети її вирощування в Україні та навіщо саджати цю заморську рослину, розповів Володимир Матвеєв
Азиміна, хурма, зізіфус — нові плодові культури в Україні
До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, азиміна, зизифус. Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує їх саджанці
Хурма — культура, яка досить легка для вашого саду
Головне — обрати сорт, виведений на основі хурми віргінської!
Фундук — смачний і поживний
Успішний досвід волинянина Івана Грушковського вирощування фундука як бізнес
Азиміна: вирощування в Україні
Азиміна — це чи не найсмачніший екзотичний плід, який можна виростити в Україні
Мигдаль для схуднення і для зміцнення організму
Як корисні властивості мигдалю зміцнюють організм і допомагають боротися із зайвою вагою, читайте поради від нашого експерта
Делікатес із зелених горіхів
Одна-дві ложки цієї смакоти до чаю за сніданком або вечерею додадуть вам енергії та стануть ефективною профілактикою хвороб серцево-судинної, сечостатевої й ендокринної систем
Які види хурми вирощують в Україні
Особливості видів хурми, які вирощують в Україні

Рекомендовані товари!

Фізаліс Кондитер за 0,2 г

У наявності

Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)

12грн.
Культура овочева
Упаковка
Термін дозрівання середньоранній
Фасування міні-упаковка
Нікандра за 0,5 г

У наявності

Нікандра за 0,5 г (ЕЛП-104)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура лікувальна
Упаковка
Огурдиня за 5 нас.

У наявності

Огурдиня за 5 нас. (ЕЛП-107)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Горох крилатий за 5 нас.

У наявності

Горох крилатий за 5 нас. (ЕГХ-27)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура декоротивно-овочева
Упаковка
Чина Степова 21 за 1 г

У наявності

Чина Степова 21 за 1 г (ЕЛП-108)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Суниця Рюген за 0,03 г

У наявності

Суниця Рюген за 0,03 г (ЕСУ-8)

11грн.
Фасування міні-упаковка
Культура ягідна
Упаковка
Скорцонера Дуплекс чорний корінь за 0,5 г

У наявності

Скорцонера Дуплекс чорний корінь за 0,5 г (ЕЛП-15)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Культура корнеплідна
Упаковка
Жминда – Суничний шпинат за 0,1 г

У наявності

Жминда – Суничний шпинат за 0,1 г (ЕШП-4)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Культура ягідно-салатна
Упаковка
Спаржа Білосніжка за 0,5 г

У наявності

Спаржа Білосніжка за 0,5 г (ЕСП-4)

18грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Бамія Діброва за 0,25 г

У наявності

Бамія Діброва за 0,25 г (ЕБМ-2)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка