В Україні овочеві боби почали вирощувати в 6–7 століттях. Нині спостерігається підвищення попиту на цей цінний продукт харчування. Боби корисні не тільки людям, а й домашнім тваринам, тож використовують їх як цінну кормову, а також сидеральну культуру (особливо на садових ділянках).
Боби містять усі незамінні амінокислоти, тобто ті, які організм людини отримує тільки з їжею, а сам їх не виробляє.
У них дуже високий вміст білка, який легко розчиняється у воді. Дуже корисні боби у фазі технічної стиглості, оскільки містять 6–7% білка (у стулках насіння — до 35%), 4,2% вуглеводів, 2,6% цукру, дуже багато мінеральних солей (переважно калію, кальцію, фосфору, магнію, сірки і заліза). У зелених бобах багато мікроелементів, вітаміну РР і каротину.
Для бобів відводять ділянки, які найраніше звільняються від снігу. Ростуть боби переважно на легких, середньо- і важкосуглинкових ґрунтах із добрим дренажем і великою кількістю поживних речовин. Перезволожені і кислі ґрунти непридатні для їх вирощування.
Грядку для бобів готують восени. Оскільки вони мають добре розвинену кореневу систему, треба застосовувати глибоке перекопування верхнього шару землі на глибину 25–30 см. До того ж треба вносити в ґрунт органічні добрива (3–4 кг на 1 м2), а якщо ґрунт кислий — попіл (30–60 г на 1 м2).
Навесні, безпосередньо перед висіванням бобів, знову перекопуємо ущільнений ґрунт, додаємо на 1 м2 по 10–20 грамів суперфосфату, 20 грамів калійної солі, а на бідних ділянках — ще й 10 грамів аміачної солі. Внесення мінеральних добрив навесні сприятиме активному розвитку рослин.
Боби належать до найбільш холодостійких культур свого сімейства. Їхнє насіння може проростати при температурі плюс 3–40С. Під час вегетації боби нормально розвиваються за температури плюс 15–180С, оптимальна температура для росту і розвитку — плюс 200С. У період цвітіння і зав’язування плодів боби найкраще розвиваються при температурі плюс 20–250С.
Крім того, для набряклого насіння і початкового росту рослини потребують багато вологи. Тому висівайте боби не пізніше травня. Можна – рядками, на відстані між рядами 50–60 см або за стрічковою схемою: відстань між стрічками — 60 см, між рядами в стрічках — 20–30 см. У ряду насіння висівають через 10–15 см. На 1 м2 висіваємо 20–30 схожих насінин, глибина закладання — 6–8 см.
Для отримання більш раннього врожаю боби можна висаджувати розсадою. Для цього висівають насіння в окремі горщики (за місяць до висаджування в ґрунт на постійне місце). Садити боби в горщики можна як сухими, так і замоченими (на 5–6 годин), насіння слід прогріти у воді, що має температуру плюс 500С, протягом п’яти хвилин, щоб знищити всіх можливих збудників хвороб на поверхні бобів.
Терміни збирання бобів залежать від того, з якою метою їх використовуватимете. Якщо хочете мати боби із стулками, збирайте їх тоді, коли стулки ще соковиті, а насіння розміром не більше ніж 0,5–1 см. Якщо збираєте тільки насіння, найкраще це робити у фазі молочної стиглості.
Зелені боби зривають, коли їхні луски стають м’ясистими, а зерно досягає фази молочно-воскової і воскової стиглості. У цей період воно має бути зморшкуватим і білуватим, а його шкірку можна легко розрізати нігтем. Збирають врожай у три-чотири етапи — через кожні 6–10 днів. Починайте збирати боби знизу. Обережно виламуйте, щоб не пошкодити рослини.
У бобах зерно може зберігатися до 2–3 днів за температури від 0 до плюс 1°С і відносної вологості повітря 80–85%. Зерно, вилущене з бобів, одразу треба використати.
Охочими до бобів є пташки, тож вони можуть заглянути на грядку, аби поласувати ніжними сходами. Аби спровадити непроханих гостів, треба накрити сходи сіткою.
А ще бобам загрожують попелиця, білокрила та листокрутка. Захистити їх від шкідників можна за допомогою народних методів, зокрема обприскування рослин настоями з листя чистотілу, полину гіркого, тютюну, часнику й бадилля томатів (3–4 рази поспіль з інтервалом сім днів у безвітряну погоду). Для профілактики грибкових хвороб (особливо під час дощів) треба обприскати рослини бордоською рідиною — по 100 г мідного купоросу і вапна на 10 л води.
⌂ Споживають як недостиглі боби, так і достигле насіння
Споживають як недостиглі боби, так і достигле насіння. Недостиглі боби і насіння молочної стиглості використовують для приготування консервів, супів, гарнірів, паштетів. Дуже смачними також є боби, відварені в солоній воді.
Борошно з бобів можна домішувати до пшеничного та житнього під час замішування тіста на хліб, що підвищує його поживність. Підсмажені, мелені боби додають до кави. Боби є незамінною складовою вегетаріанського меню.
Купити насіння бобів тут
Читайте ще:
Хвороби моркви та засоби захисту
Хвороби капусти
Огірки під плівкою