Вирощування лохини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
30.09.2020

Лохина дуже декоративно виглядає в саду

  Цю рослину називають по-різному: чорниця садова високоросла, лохина, російською голубика, черника, польською — бурувка, чорниця канадська, чорниця північноамериканська. Лохина дуже смачна і корисна.
Користь лохини:
-Лікує діабет;
-підвищує шлункову секрецію;
-поліпшує зір;
-омолоджує організм;
-лікує травний тракт і суглоби;
-додає сил і здоров'я;
-загоює шкіру.
   А детальніше про лохину нам розкаже український селекціонер — Зінаїда Шестопал.

Зінаїда Шестопал досвідчений український селеціонер

Що любить лохина?
Як посадити лохину?
Як доглядати за лохиною(чорницею)?

    Сьогодні існує приблизно 50 сортів лохини (чорниці садової). У США збирають майже 60 тисяч тон ягід на рік. Лохина дедалі частіше оселяється і в наших садах. Чому? Вона - надзвичайно приваблива та смачна.  Зверху її листки блискучі, зелені, а знизу- матові, світліші. Восени вони стають помаранчевими і червоними, довго не осипаються.
  Ранні сорти лохини зацвітають на початку травня, пізні - за 2-3 тижні. Квітки - блідо-рожеві, великі, дзвоникоподібні. Ягоди лохини також великі. l що цікаво: вони не залишають плям на одязі. До того ж, ягоди лохини легко транспортувати. А ще ягоди лохини напрочуд смачні, ароматні, багаті на вітаміни А, С, B, B2, К1. Лохина дуже корисна, ягоди лохини використовують при анемії, циститі, а сушені ягоди - при розладах травного тракту.

⌂ Сушені ягоди чорниці дуже корисні та смачні

Що любить лохина? 
• Лохина вимоглива до тепла і водночас стійко витримує зимові морози. Хоча чутливі до холоду сорти лохини можуть ви- мерзнути за температури мінус 20 - 25°С. Весняні заморозки їй також не дуже страшні, але за умови, якщо вони не досягнуть мінус 7°С.
• Лохина любить світло, але невелике затінення їй не шкодить.
• Посуха їй дошкуляє, адже коренева система лохини залягає неглибоко. 3 тієї ж причини вона негативно реагує і на перезволоження.
• Лохина дуже вимоглива до ґрунтів. Як не дивно, найбільш сприятливі для неї кислі ґрунти (РН 3,5 - 5), які непридатні для інших плодових культур. За РН 5,5 врожайність лохини знижується, а за РН 6,8 ріст рослини повністю припиняється. Хоча при РН 3,2 і менше рослина також починає хворіти. Її улюблений ґрунт - з великою кількістю гумусу (8% і більше). Адже саме такі ґрунти зберігають постійну помірну вологість, добре прогріваються і забезпечують рослини потрібними елементами живлення.
• ґрунтові води мають залягати на глибині 35-60 см. Було 6 добре, якби з північно-західного боку лохину захищали високі кущі або дерева. На таких ділянках лохина «купається» в розкоші.
• Оскільки ягоди лохини дозрівають неодночасно, з одного куща їх можна збирати протягом 3- 4 тижнів, а якщо придбаєте сорти з різними термінами дозрівання, то урожай забезпечено з кінця липня до кінця серпня.

Відео: Лохина в теплиці – ранній врожай! 

Розповідає Ельвіра АБСЕЛЯМОВА, агроном компанії «ЮНІК ГАРДЕН».
 

Як посадити лохину?
1. На більшості ґрунтів досить викопати ямки 30х30 см і заповнити їх сумішшю торфу або кислого листяного перегною і ґрунту (порівну). На суглинкових ґрунтах ями заповнюють сумішшю торфу й піску (3:1). Під час садіння на кислому торфі вносять пісок — 2-3 відра на 1 кв. м. У збіднений ґрунт можна додати кісткове борошно (з розрахунку 60 г на яму) або розсипати на поверхні ґрунту сульфат амонію — 15г на1 кв. м.
2. Напередодні висаджування лохини в ґрунт вносять азотні, фосфорні й калійні добрива (1:1:1 — на слабо перегнійних ґрунтах, 1:2:3 — на багатих на перегній). На дно ямок необов'язково сипати мінеральне добриво, достатньо заправити їх компостом із торфу і дубових листків.
3. ґрунт із нейтральною реакцією (РН 7) слід підкислити. Для цього ґрунт перемішують із кислим торфом (1:1) на глибину 30-40 см, а висаджені рослини мульчують тирсою або перегноєм із листя  дуба, або лісовим ґрунтом, або ж товченою корою. Щовесни в ґрунт вносять сульфат амонію (30 г на 1 кв. м).
4. Лохину можна садити і восени, але найкраще це робити навесні — до набубнявіння бруньок. Ряди розміщують із півночі на південь, відстань між ними — 1 ,5 м, а між рослинами в ряду — 1,2-1,5 м (слаборослі сорти садять густіше, сильнорослі — рідше).
5. Під час садіння лохини заглиблюють на 5 см, корені рівномірно розправляють і засипають шаром ґрунту, який ущільнюють і поливають. Але якщо після садіння буде проводитися мульчування, тоді рослини не заглиблюють. Якщо коренева система саджанця недостатньо розвинена, слабкі гілочки вилучають, а сильні обрізують наполовину.

⌂ Лохина в горщику — зручно і компактно

Якщо не знайшли придатної ділянки саду для лохини, можете виростити її в горщику, бетонному кільці чи іншій посудині діаметром 0,8-1 м і глибиною не менше ніж 60 см. На дні посудини зробіть кілька отворів діаметром до 5 см, заглибте її до країв у ґрунт, заповніть сумішшю торфу і садового ґрунту (2:1). Можна вирощувати лохину просто в ямках, краї й дно яких викладають поліетиленовою плівкою чи руберойдом, заповнивши Їх ґрунтовою сумішшю.
Як доглядати за лохиною(чорницею)
• Глибина обробітку ґрунту біля лохини має бути меншою за 8 см — упродовж періоду вегетації такі неглибокі розпушування проводять кілька разів.
• Щоб зберегти вологу, ґрунт мульчують тирсою хвойних дерев або дубовими листками, або торфом (шар завтовшки 10-12 см). Мульчу можна змішувати з курячим послідом або кінським гноєм у невеликих кількостях.
• Між рядами лохини висівають люпин, овес (що два, що три роки), які затримують сніг і захищають корені лохини від підмерзання. Навесні їх заробляють у ґрунт.
• Лохину підживлюють мінеральними добривами, але основним є внесення добре перепрілого гною — що менше в ґрунті гумусу, то більше треба органічних добрив. За два тижні після садіння лохину вперше підживлюють азотними, фосфорними і калійними добривами (1:2:1) з розрахунку 15-20 г на 1 кущ, після чого щедро поливають. Для підживлення лохини краще використовувати сульфатні форми азоту й калію. У наступні роки після садіння підживлення проводять двічі за сезон — у квітні й у червні, однак щорічно (до 6-річного віку куща) норми добрив подвоюють.

⌂ Обрізка лохини

• Обрізування лохини полягає у прорідженні загущених і ослаблених гілок. Перші три роки лохину не обрізують. Починаючи з четвертого року, формують кущі. Обрізування найкраще проводити до розпускання бруньок. Рано навесні вкорочують ті плодоносні гілки, які дали багато малого приросту на міцну бічну гілку. Пошкоджені або засохлі гілки зрізують при основі. Якщо молоді кущі лохини не розгалужуються, навесні треба вкоротити найміцніші гілки на 1/3. Насамперед вилучають зламані, засохлі, пошкоджені хворобами гілки або ті, що вилягли під вагою ягід. Потім повністю вилучають тонкі пагони, що загущують центр. А старі гілки, які не мають приросту, вирізують при основі й вище — до міцного бічного пагону.

Відео: Чорниця (лохина) ЧЕНДЛЕР. Ягода як 5 копійок!

Пояснює Дмитро ГОНЧАРУК, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ».


• Для формування розрідженого куща лохини залишають 6-8 основних гілок, зберігають 2-3 гілки 3-4-річного віку і всі 1-2-річні пагони. Один-два сильні пагони з основи куща залишають як заміщувальні. А наступного року вкорочують до рівня сусідніх гілок.
• Значне омолоджувальне обрізування проводять за 15-20 років після початку плодоношення лохини. Для цього рано навесні вирізують усі гілки при основі куща, а щойно вони поновляться (у травні-червні), вилучають слабкі пагони, які загущують кущ.

Автор - Зінаїда Шестопал, український, селекціонер

Відео «Чорниця (лохина). Коли проводити обрізку?»
. Консультує Дмитро Гончарук, співвласник господарства «Фруктовий сад АТ»:

Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Купити саджанці лохини можна тут

Читати ще:
Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?
Найсолодший сорт лохини... український!!!
Як виростити смачну лохину

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram