Бамія: як виростити та використовувати для оздоровлення організму (журнал СонцеСад №4/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2021

⌂ Бамія — тільки початок городніх експериментів подружжя Світлани та Фаліку з рослинами, що ростуть на його далекій батьківщині

 

Бамія. П’ять років тому Світлана Іщенко із Дніпропетровщини вперше посіяла цю овочеву культуру й за цей час відточила не тільки технологію її вирощування, а й придумала силу-силенну рецептів страв із бамії. З тими стручками дива витворяла: варила й тушила, варення робила, консервувала, сушила та запікала, до салатів додавала. Словом, каже Світлана, бамія — чудова культура!

Ще вчора екзотичну овочеву культуру нині можна назвати цілком українською. Аякже, саме так: із Близького Сходу, Анатолії та Греції, де її традиційно вирощують і споживають, вона давно і сміливо переступила пороги вітчизняних селекційних центрів. Тепер в Україні сіють не так заморські сорти бамії, як свої — Сопілку та Діброву. Та й не дивно: вони найкраще ростуть та плодоносять у нашій місцевості, оскільки спеціально для українських умов районовані. Саме нині бамія набуває справжньої популярності. Якщо ви про неї ще мало знаєте, ця стаття — саме для вас.

 

Овоч з Африки. Корисні властивості бамії

Шість років тому, випадково придбавши пакетик насіння маловідомої культури, Світлана Іщенко ощасливила коханого чоловіка, отримала улюблений овоч, з якого можна готувати найрізноманітніші страви, зміцнила здоров’я і навіть розпочала нову власну справу.

— У моїй фермерській практиці вже багато незвичайних рослин. Городня ділянка давно перетворилася на дослідну, — оповідає Світлана Іщенко. — Бамія, або окра, як її ще називають, теж потрапила сюди задля експерименту й міцно вкоренилася не тільки на городі (бо це культура однорічна), а й у нашому раціоні та й загалом у житті. Найперше, коли мій чоловік Бамба Фаліку побачив ці рослини на ділянці, його очі просто загорілися. Він родом з Африки, з Кот-д’Івуару (ми знаємо цю країну ще як Берег Слонової Кістки), де, як виявилося, бамія — овоч номер один. Як в Україні, приміром, картопля чи огірки.

Тепер ми вже п’ятий рік поспіль вирощуємо цей овоч і не уявляємо свого раціону без бамії. Маємо такий українсько-африканський раціон. У країні Фаліку добре готують і чоловіки, і жінки, і мій чоловік — не виняток. Я люблю його арахісовий суп та національний крем-суп думпле, у який додають сушену бамію. Дуже цікавий смак, не схожий на наші традиційні страви. Своєю чергою, ліплю для коханого вареники з картоплею та печу пиріжки — його улюблені страви української кухні.

⌂ На зиму бамію можна консервувати

Над бамією ж чаклують разом. Фаліку, звичайно, поділився зі Світланою рецептами страв із цієї культури, які готує його родина в Африці. Однак на цьому не спинилися. Світлана — природжена експериментаторка, тож спільно подружжя розробило чимало нових рецептів. Але головне, розповідає фермерка, що ця культура дуже помічна:

— Бамія — не просто смачний овоч, а дієтична рослина, дуже корисна для тих, хто має проблеми із шлунково-кишковим трактом. Я особисто вживаю її насамперед із лікувальною метою, адже раніше мені дуже дошкуляло запалення шлунка. Також і тому, що смачна. У плодах виробляється унікальна гелева речовина, яка обволікає шлунок та сприяє виведенню шлаків, токсинів. Додавши до раціону бамію, почуваюся значно краще.

Також овоч допомагає позбутися зайвої рідини в організмі, знижує рівень цукру в крові й поганого холестерину. Окрім того, як дослідили науковці, бамія — скарбниця вітамінів та мінералів: у її складі — понад 10 мікроелементів! У плодах також міститься аскорбінова кислота, каротин, органічні кислоти, пектини…

— Бамія — така корисна, що про неї можу розповідати годинами, — ділиться досвідом Світлана Іщенко. — Наприклад, я зауважила: попри те, що погода в Африці доволі спекотна, а вплив сонця, звісно, позначається на обличчі, ні мій чоловік, ні його мати майже не мають зморшок! Можливо, так проявляються омолоджувальні властивості бамії. Цей овоч, на мою думку, має бути в раціоні кожної жінки репродуктивного віку, адже містить фолієву кислоту, таку потрібну їй у цей період. Спектр використання бамії, здається, безмежний, тому я готова її вивчати, популяризувати, споживати й радити іншим. Особливо вітчизняні сорти.

Дивіться відео про бамію

 

Сопілка й Діброва — сорти бамії української селекції

Українські селекціонери назвали свої сорти Сопілкою та Дібровою. Обидва занесено до Державного реєстру сортів України. Як зауважує Світлана Іщенко, вирізняються чудовим смаком та високою врожайністю.

— Українські сорти виведено вже півтора десятка літ тому на дослідній станції «Маяк» Інституту овочівництва і баштанництва НААН, а ми про них так мало знаємо. На моєму городі вони — серед фаворитів. Передусім завдяки українському селекціонеру Зеновію Сичу. Саме він акцентував мою увагу на перспективності як овочевої культури, так і вітчизняних сортів, найбільш пристосованих до наших кліматичних умов і стабільно врожайних на Дніпропетровщині, Одещині, Миколаївщині. На відміну від різновидів, які вирощують, приміром, на батьківщині чоловіка, Сопілка та Діброва встигають сформувати плоди й визріти. Африканські рослини, на жаль, ні: бадилля росте, а стручків не дочекаєшся. І хоча листя бамії теж корисне, вирощуємо її заради плодів.

⌂ І хоча листя бамії теж корисне, вирощуємо бамію заради плодів

Це тропічний тепловимогливий овоч, тому сіяти його треба в прогрітий ґрунт — +15 оС і вище, як огірки, — зауважує експертка. — Період висівання — місяць, наприклад, з останніх днів травня до кінця червня. Насіння перед висіванням на 24 години можна замочити в теплій воді. Якщо вирощувати бамію з розсади, то зернини висівають у торф’яні горщики, що дає можливість пересадити 30-45-денні рослини у відкритий ґрунт, не травмуючи кореневу систему.

Особливого обробітку культура не потребує, у господарстві Іщенко її вирощували органічним способом, використовуючи тільки настої з трав та мульчу. Та цього літа овочівники помітили шкідників на рослинах, тому наступного року забезпечать плодам органічний захист. Але якщо посадити на городі кілька кущів бамії, то, зауважує фермерка, вони не потребуватимуть жодного захисту. Овочева культура досить стійка до зміни погодних умов. Хоча, з іншого боку, її можна спробувати вирощувати навіть на підвіконні.

— З однієї рослини за сезон плодоношення можна зібрати до п’ятнадцяти стручків, тобто до 8 тонн плодів із гектара. Але не в усіх регіонах. Бамія добре росте на Сході й Півдні України. У західному регіоні її виростити важче. Для споживання важливо зривати молоді стручки завдовжки до 7–8 см, більші й старіші залишаються на насіння. Сопілка має світлі плоди, а Діброва — темніші. Плодоносить бамія півтора місяця, — ділиться досвідом Світлана Іщенко.

 

Популярність плодів бамії

— Саме цього року зацікавлення бамією зросло. Це був справжній бум! — не стримує емоцій Світлана Іщенко. — Нарешті набуває поширення! Загалом сорти дуже різняться за кольором, формою, розміром, урожайністю. А ось на смак дуже подібні один до одного. Цікаво, що плоди із червоними відтінками шкірки після термічної обробки втрачають забарвлення. Якщо стручки бамії додавати до салатів, страва має оригінальний вигляд. Для сушіння плодів окри вибирайте спеціальні сорти з короткими м’ясистими стручками, що мають темно-зелене забарвлення. Їх найчастіше вирощують в Африці чи Туреччині. Висушені на сонці плоди зберігають забарвлення, а під час приготування швидко відновлюють форму та смак. Сорти, що культивуються в Україні, найкраще пасують для приготування різних страв і консервування. У нашій родині — культ бамії, і я залюбки поділюся своїми рецептами, адже окра — це смачно та корисно!

 

Страви з бамії. Рецепти пані Світлани

Смак бамії чимось схожий на спаржу чи кабачок. Вона ідеально підходить для приготування супів, м’ясних й овочевих страв, закусок. Як гарнір — до птиці, риби й м’яса. Під час термічної обробки бамія виділяє велику кількість слизу. Це чудово, якщо готуєте суп. Але якщо не хочете багато рідини, то найкраще обсмажте овоч на сильному вогні з додаванням лимонного або томатного соку. Заслуговує на увагу й насіння окри, адже після ретельного обсмажування його можна використовувати замість кави. До речі, великий дефіцит — олія з бамії з ніжним і приємним ароматом.

— В Африці, як розповідав мій чоловік, поширений крем-суп із сушеної і перемеленої бамії, — відкриває сімейні кулінарні секрети Світлана. — Я готую овочеве рагу з бамією. Виходить справжня вітамінна страва, адже до каструлі ще кладу кабачок, моркву, солодкий перець, спаржеву квасолю, помідори, столовий буряк, додаю ложку томатної пасти, базиліку, петрушки, сушеного коріандру, рослинної олії. Протушковую все це і смакую залюбки.

⌂ Овочеве рагу з бамією

Листя бамії додають у супи та гарніри як, до прикладу, шпинат. Також молоді листочки можуть бути основою трав’яних чаїв. Їхні колір та смак трішки схожі на класичний чорний чай. Готують цілющі напої і з подрібнених та добре просушених стручків окри. До речі, для цього годяться і трохи жорсткуваті, але ще не достиглі плоди, які вже не підходять для приготування страв. Сушену окру засипають у воду, доводять до кипіння. Коли рідина настоїться, набуває киселевої консистенції. Насіння бамії використовують як замінник кави. Його подрібнюють, злегка просмажують, а потім заварюють як гарячий напій. На каву він аж ніяк не схожий, а ось користь від чашки такого узвару буде дуже велика.

— Не могла не потішити себе варенням з... бамії! — захоплено оповідає Світлана. — Окра не має яскраво вираженої кислинки чи солодкості, тому додала приблизно 30% круглих слив групи сортів ренклод. Загалом рецепт такий: по кілограму цукру та бамії, 300 г слив. Варила класично: тричі до закипання і 10–15 хвилин на слабкому вогні, помішуючи. Спочатку бамія була рідкотягуча, але під час третього підігрівання варення так загусло, наче я додала б пектину. Шматочки бамії чудово зберегли свою форму. На смак варення як достиглий Білий налив плюс сливовий присмак. Мені сподобалося: не кисле, але цікавеньке.

 

Бамія для профілактики захворювань шлунково-кишкового тракту

Кинути цілі молоді стручки бамії разом із плодоніжками в окріп. Верхній шар плоду пористий, його не треба розрізати. Проварювати протягом 7–12 хвилин. До ніжного на смак продукту не додавати ні солі, ні спецій. З’їдати по 3–5 стручків на день. Юшку, що до вечора загусає, пити. Ось вам і природний альмагель.

Чотири або п’ять молодих стручків бамії середнього розміру ретельно промити в холодній воді. Розрізати обидва кінці стручків навпіл. Проткнути ножем кожен бік. Занурити стручки в чашку з водою. Через 8-12 годин випустити сік у воду, струшуючи стручки. Плоди викинути, пити багатий на поживні речовини напій. До нього можна додати апельсинового соку й приготувати ароматний сік. Суміш сприяє травленню.

 

Рецепт бамії по-івуарськи

У пательню налити рослинну олію. Туди ж покласти порізані на кружальця бамію, цибулю, свіжі томати та перець. Через 5–7 хвилин додати заздалегідь провареного м’яса або злегка просмаженої риби. Долити бульйону або окропу, ваших улюблених приправ. Тушкувати з відкритою покришкою ще 20–25 хвилин. Подавати з білим рисом чи бататом.

Звісно, можна було б написати про те, як у зеленій діброві Фаліку награвав Світлані африканські мотиви на українській сопілці, але це не так. Він дарував їй чарівну квітку бамії. А потім подружжя готувало смачну вечерю, поживну та корисну. І ви сійте бамію, милуйтеся її ніжним цвітом, смакуйте й будьте здорові!

Зміст статей журналу СонцеСад 4/2021

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли та як обрізати, підготувати до зими, чим підживити зізіфус
Спектр осінніх робіт із культурою
Маракуйя в домашніх умовах: вирощування та догляд
Спробуйте посадити маракуйю, екзотику, яка здивує своїм смаком. Це можливо й в Україні — стверджують експерти «СонцеСаду»
Особливість та цінність гумі
Світлана Клименко, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка, розповіла читачам «СонцеСаду» про особливості та цінність гумі
Як виростити інжир. Поради досвідченого садівника
Виростити інжир, субтропічну рослину у помірно континентальному кліматі України цілком можливо. Досвідчений садівник Володимир Щиголь поділився із читачами журналу «СонцеСад» 
Ходить трихозант городом… (журнал СонцеСад №4/2021)
Опановуємо технології вирощування екзотичних гарбузових культур
Овочевий фізаліс: де садити (журнал СонцеСад №4/2021)
Де садити овочевий фізаліс, щоб виростити корисний екзотичний плід
Азиміна, хурма, зізіфус — нові плодові культури в Україні
До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, азиміна, зизифус. Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує їх саджанці
Хурма — культура, яка досить легка для вашого саду
Головне — обрати сорт, виведений на основі хурми віргінської!
Азиміна: вирощування в Україні
Азиміна — це чи не найсмачніший екзотичний плід, який можна виростити в Україні

Рекомендовані товари!

Бамія за 1 г

У наявності

Бамія за 1 г (ЕБМ-1)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Чуфа (земляний горіх) за 3 г

У наявності

Чуфа (земляний горіх) за 3 г (ЕСЧ-2)

16грн.
Фасування міні-упаковка
Упаковка
Фізаліс Кондитер за 0,2 г

У наявності

Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)

12грн.
Термін дозрівання середньоранній
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Момордика за 5 нас.

У наявності

Момордика за 5 нас. (ЕММ-1)

24грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Ягода Санбері (кавказька чорниця)  за 0,3 г

У наявності

Ягода Санбері (кавказька чорниця) за 0,3 г (ЕСБ-1)

20грн.
Фасування міні-упаковка
Культура овочева
Упаковка
Саджанець Інжир Адріатичний білий

У наявності

Саджанець Інжир Адріатичний білий (ІНЖ-2)

289грн.
Маса плоду/грона 50-90 г
Колір плоду жовто-зелений
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання березень квітень жовтень листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Мигдаль Прибережний

У наявності

Саджанець Мигдаль Прибережний (ІМГ-13)

189грн.
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 3-4 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Саджанець Інжир Муасон

У наявності

Саджанець Інжир Муасон (ІНЖ-5)

289грн.
Маса плоду/грона 40-80 г
Колір плоду темно-фіолетовий
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Могар за 2 г

У наявності

Могар за 2 г (ЕЛП-99)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Культура лікувальна
Упаковка
Саджанець Інжир Муасон

У наявності

Саджанець Інжир Муасон (ІКМ-41(5-7,5 л))

329грн.
Маса плоду/грона 40-80 г
Колір плоду темно-синій
Терміни дозрівання ремонтантний
Смак ароматний, солодкий, легка кислинка
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер