Айва — не надто часто зустрічається в садах українців. Однак запашні та корисні плоди і невибагливість у догляді за деревами айви, змушують господарів по-новому дивитись на цю культуру, переконаний «СонцеСад».
Найперше, на що потрібно звернути увагу перед посадкою айви — обрати правильний і здоровий саджанець. Коренева система саджанця айви має бути добре розвиненою. Вона не повинна мати жодних механічних пошкоджень ані на корінчиках, ані на самому саджанці.
Айву можна висаджувати і восени, і рано навесні. Восени, посадку краще завершити за два тижні до повного замерзання ґрунту. Навесні айву висаджують тоді, коли сніг повністю розтане.
Зазвичай ями для саджанці айви викопують завширшки 50 см і завглибшки 60 см. Однак для родючого ґрунту розмір ями можна обрати більш стандартний: 50 на 50 см, або 60 на 60 см. У піщаному ґрунті ями потрібно викопувати значно глибші: метр на метр.
⌂ Фото: Посадкова яма для саджанців айви
На дно посадкових ям варто насипати прошарок глини у 20 см, і тільки після ущільнення глини заправляти посадкові ями родючою сумішшю.
Для родючих ґрунтів достатньо 7–8 кг перепрілого перегною. Якщо гній буде свіжим, він може спричинити опіки коріння. Тому після його внесення на дно посадкової ями і потрібно обов’язково зробити захисний прошарок з ґрунту у 20 см. Перегній чи гній ретельно перемішують з землею.
Після того, як саджанець засипають ґрунтовою сумішшю, землю потрібно гарненько притоптати і щедро полити айву (щонайменше 30–40 літрів води на посадкову яму). Це потрібно для того, щоб з посадкової ями витіснилось зайве повітря.
Відео: «Садимо грушу та айву»
Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.
Відрегулювати місце щеплення айви щодо рівня ґрунту — дуже важлива процедура під час посадки. Якщо айва ростиме у садочку, місце щеплення потрібно спрямовувати у сторону ряду.
На насіннєвих підщепах місце щеплення саджанця має бути на рівні з землею. Однак місце щеплення айви повинно обов’язково закриватися ґрунтом. Айва – слабозимостійка культура. Дерева на вегетативній підщепі можуть підмерзати. Тому восени краще нагортати землю до стовбура саджанця айви.
Якщо айву висаджують восени, сильні вітри можуть постійно розхитувати молодий саджанець і заважати кореневій системі приживлюватися.
⌂ Фото: Олена Кіщак
Краще поряд з висадженим саджанцем айви встановити через кілька днів після посадки кілочки висотою приблизно метр з підвітряного боку рослини. Перед тим, як саджанці підв’язують, їх рекомендують обгорнути на зиму цупким папером, мішками чи агроволокном.
Прикореневу зону молодого саджанця айви вкривають на зимівлю перегноєм, компостом, торфом, чи будь-якими рослинними рештками.
Порада від
Кращі дні для посадки айви у 2024 році за місячним календарем.
Саджанці айви краще ростимуть тоді, коли їх висадити у сприятливі для цього дні. У 2024 році є чимало сприятливих дат за місячним календарем для посадки айви.
Основні правила посадки плодових дерев та кущів.
В критичні періоди Молодика і повного Місяця рух соків змінює свій напрямок.
В час цих фаз посадка дерев та кущів не проводиться. Аналогічно не садяться ці рослини в час сонячного та місячного затемнення.
Посадку слід проводити в час зростаючого Місяця. У цей період соки рослин прямують від коренів до гілок і роботи з корінням практично не відчутні для дерева.
Не потрібно садити дерева в час спадаючого Місяця. В цей час енергія рослин спрямована до коріння. Дерево травмується.
Виходячи з цих правил, час посадки плодових дерев співпадає по днях місяця.
СПРИЯТЛИВІ ТА НЕСПРИЯТЛИВІ ДНІ ПОСАДКИ АЙВИ ВОСЕНИ 2024 РОКУ
Вересень
|
|
Сприятливі дні
|
4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16 |
Жовтень
|
|
Сприятливі дні
|
3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, |
Листопад
|
|
Сприятливі дні
|
2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14 |
Незалежно від того, коли висаджують саджанці айви, обрізають їх тільки навесні. Якщо ми формуємо айву на присадибній ділянці, штамб (частина стовбура дерева від кореня до крони) повинен бути 50, максимум 60 см. Задати правильну висоту штамба дуже важливо.
Потім потрібно видалити всі гілочки із гострими кутами відходження. Далі обираємо найнижчу гілочку на достатній висоті від місця щеплення (приблизно 50 см) для формування першого ярусу.
В першому ярусі має бути приблизно 5 гілок, спрямованих у різні сторони. Всі вони вкорочуються до довжини 50–60 см. Потім на 20–30 см вище від площини першого рівня обрізається центральний провідник саджанця.
Така схема обрізки ідеально підійде для розгалужених саджанців. Якщо під час посадки саджанець був не надто розгалужений, висоту штамба залишають щонайменше 50–60 см. Водночас на саджанці має бути 4–5 бруньок для утворення гілочок.
Порада від
СПРИЯТЛИВІ ТА НЕСПРИЯТЛИВІ ДНІ ОБРІЗКИ АЙВИ НАВЕСНІ 2024 РОКУ
Березень
|
|
Сприятливі дні
|
1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 26, 27, 28, 29, 30 |
Несприятливі дні
|
3, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 31 |
Квітень
|
|
Сприятливі дні
|
1, 2, 3, 4, 5, 6, 25, 26, 27, 29, 30 |
Несприятливі дні
|
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 28 |
Травень
|
|
Сприятливі дні
|
2, 3, 4, 6, 7, 24, 25, 27, 28, 29, 30, 31 |
Несприятливі дні
|
1, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 26 |
⌂ Фото: Післясадивна обрізка айви
Спеціально для «СонцеСаду» Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.
Відео: «Післясадивне обрізання груші та айви»
Розповідає Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.
Поради від експертів
Покращити вегетативний процес саджанців груш допоможуть добрива.
Задля кращих плодів і ряснішого врожаю варто застосувати такі засоби захисту:
1. Під час посадки саджанця айви корінці краще підрізати і замочити у розчині препаратів Антихрущ + Корневін на 20 хв (згідно з інструкцією). Це допоможе прискорити ріст кореневої системи. Після посадки рослини бажано полити цією ж сумішшю.
2. Аби айва краще укорінилась, краще використовувати добрива з підвищеним вмістом фосфору (суперфосфат).
3. Прискорити розвиток бічних і додаткових коренів, а також допомогти формуванню розвиненої кореневої системи, допоможе біостимулятор «Радіфарм». Завдяки його застосуванню успішно вкоренитися і швидко відновитися після пересадки зможуть всі саджанці, навіть при несприятливій температурі та вологості.
4. Ефективний і універсальний антистресовий адаптоген — препарат Агромікс «Епін максі». Він сприяє укоріненню саджанця айви, прискорює дозрівання, збільшує врожайність, підвищує імунітет. Також його рекомендовано застосовувати в якості захисту від заморозків.
⌂ Фото: Обробку саджанців айви від хвороб та шкідників роблять зазвичай до того, як розпустяться бруньки
Щоб врожай айви був рясним і гарним, саджанці потрібно обов’язково обробити від хвороб і шкідників. Роблять це зазвичай до того, як розпустяться бруньки. В цей час має потеплішати щонайменше до +8 С.
Допомагають боротися з хворобами рослин мідний купорос, або залізний купорос — вони досі є доволі ефективними.
Для обробки саджанців айви можна використати карбамід (500 г/10л) або препарат «Брунька» — вони знищать і спори грибкових захворювань, і зимуючі стадії шкідників.
Боротися з бур’янами не менш важливо, ніж з шкідниками. Найкращим для цих цілей препаратом є «Ураган Форте» — системний гербіцид суцільної дії, призначений для застосування у садах і виноградниках, у лісовому господарстві, на промислових об'єктах і на присадибних ділянках. Він чудово знищує одно– і багаторічні бур'яни.
Гарний врожай — мета кожного садівника. «СонцеСад» допоможе зробити шлях до цієї мети більш простим та безпечним.
Рекомендовані товари!