Валентина Малюкіна: «Наші огірочки смачні й у салаті, й у банці»

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
02.01.2022

⌂ Високоврожайний партенокарпічний гібрид Еколь F 1

 

СонцеСад ділиться порадами від експерта

Віталій та Валентина Малюкіни з села Синяка Вишгородського району на Київщи­ні свою хрумку соковиту продукцію ні в рай­центр, ні в столицю продавати не возять. Добре знаючи, що тепличні огірки госпо­дарі вирощують без «хімії», їх охоче роз­куповують односельці, які не мають часу засаджувати город. За сезон з однієї сотки Малюкіни зазвичай збирають близько пів тонни екологічно чистих овочів. Плодоно­сити рослини в городників із Вишгородщини починають уже наприкінці квітня. Такий ранній урожай огірків отримати непросто, як стверджує Валентина Малюкіна. Для цього, каже вона, треба добряче потруди­тися.

⌂ Валентина Малюкіна

— Коли починаєте готувати теплиці до нового сезону?

— Одразу після закінчення попередньо­го. Восени ми згрібаємо рослинні рештки, аби на них не розмножувалися шкідни­ки та хвороби. Плівку на зиму знімаємо і стежимо, щоб у теплиці затримувалося якнайбільше снігу. А як тільки він зійде, одразу, поки земля не висохла, готуємо ґрунт для огірків. Розмішуємо його з торфом, а саму розсаду садимо на так звану «подушку», або теплі грядки. Для цього в теплиці копаємо канавки на весь штик лопати та закладаємо в них солому та коров’ячий перегній. Наверх кладемо родючий шар ґрунту, розмішаний із торфом. Накриваємо теплицю плівкою та залишаємо «подушки» прогріватися. А поки органіка в теплих грядках пріє, висіваємо огірки на розсаду.

— Яким сортам віддаєте перевагу?

— Найкраще під час садіння в теплицях зарекомендували себе високоврожайні партенокарпічні гібриди Кібрія F 1, Еколь F 1, Амур F 1. Вони не потребують запилен­ня, що неабияк вигідно, вирощуючи огірки в закритому ґрунті.

Для висаджування насіння використо­вуємо торф’яні пігулки. Розкладаємо їх на піддонах або в спеціальних ящиках, добре зволожуємо і в кожну пігулку кладемо на­сінинку. Через три-чотири дні з’являються сходи. Спочатку їх треба тримати на під­віконнях у хаті. Трохи згодом, коли молоді рослини підростуть, для кращого процесу фотосинтезу на день їх виносять у тепли­цю. Через місяць, тобто наприкінці березня — у перших числах квітня, проводимо про­філактичну обробку розсади біопрепарата­ми проти бактеріальних хвороб та павутин­ного кліща і висаджуємо її на грядки.

— Відтоді, напевно, можна спокійно чекати на плодоношення?

— Якби ж так було! Одразу після ви­саджування розсади в нас починається гаряча пора. На початку квітня зазвичай ще досить холодно, тому теплицю вночі треба опалювати. Для цього мій чоловік та батько власноруч змайстрували пічку-буржуйку: до старої бочки приварили довгу металічну трубу. Поки не потепліє, ми всі по черзі мусимо ночувати в теплиці.

Для підтримання постійної температури в пічку як мінімум три рази за ніч треба під­кидати дрова. Огірки — культура теплолюб­на, тому аж ніяк не можна допустити, аби нічна температура була нижчою ніж 15–18 градусів. Згодом, коли сонце пригріє й опа­лювати теплицю нема потреби, стежимо, аби вдень не було понад 40 градусів. Щоб зменшити температуру, відчиняємо двері та вікна навстіж і влаштовуємо протяги. Як тільки рослини почнуть рости, кожне стебло підв’язуємо до шпагату. Якщо з’являються бічні пагони, їх одразу обриваємо. Залиша­ємо лише центральне стебло, на якому в середині квітня з’являється зав’язь.

— Як часто поливаєте і чим піджив­люєте огірки?

— У теплиці ми облаштували крапель­не поливання. Щоправда, через спеку на початку літа цьогорічний сезон був неспри­ятливим для огірків. Тому навіть регулярне поливання не допомагало плодоношенню: корені рослин отримували вологу, а листя вигоряло від високої температури. Відтак теплицю довелося затінювати.

⌂ Ранньостиглий партенокарпічний гібрид Амур F 1

Через різкий перепад температури цього року була небезпека ураження рос­лин грибковими хворобами та шкідниками. Аби запобігти цьому, обробляли їх біопре­паратом Фітоспорин. Підживлювали Йодомарином. Щоправда, продовжити плодоношення завдяки останньому препарату не вдалося: огірки родили лише протягом травня та червня.

Однак я зрозуміла, як зарадити у цій ситуації. Висіяла прямо в ґрунт теплиці насіння ранньостиглого партенокарпічного гібрида Амур F 1, який виявився стійким до високої температури та доволі урожайним. Тим паче, що його можна їсти свіжим, а також засолювати та маринувати на зиму. Тому цього року за сезон у теплиці нам вдалося виростити два урожаї огірків. З те­плиці площею 1,3 сотих ми зібрали близько пів тонни зеленців.

 

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Людмила ПРИЙМАЧУК

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Цікаві факти про помідори та огірки
Ви впевнені, що знаєте все про помідори та огірки?
Чому жовтіють огірки
Які причини пожовтіння листя, пагонів, що призводить до загибелі рослин і як з ними боротись
Хвороби огірків
Хвороби вороги огірків. Як захисти огірки від ворогів
Огірки під плівкою
Технологія вирощування огірків у плівковій теплиці
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Вирощування китайських огірків
Огірки — зелені красені вашого городу
Рекомендації по вирощуванню та доглядом за огірками
Коли сіяти огірки
Як краще вирощувати огірки, щоб мати надранню продукцію

Рекомендовані товари!