Як правильно садити півонії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.09.2021

Посадіть півонії на своїй клумбі, щоб насолодитися квітучими кущами сповна. Як створити таке диво на власному подвір’ї – розповість наш експерт Юлія Назарчук, кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету імені І. Мечникова.

 

Правила посадки півоній

Висаджування півоній — це, напевно, одна з найважливіших процедур, бо від неї залежить і довговічність куща, і те, скільки сил та часу для догляду за ним доведеться витратити надалі. Тому зважте на такі основні моменти:

1. Вибір місця для посадки півоній залежить від сорту. Дикі родичі окультурених півоній ростуть на галявинах серед дерев, де на них потрапляє досить сонячного проміння, яке при тому не палить рослини. На це треба орієнтуватися, коли вибираєте місце для висаджування.

 

Відео: Півонії: види і сорти квітів

Розповіла Юлія Назарчук

 

Півонія Albret Crousse

⌂ Фото: Півонія Albret Crousse

Однак зверніть увагу й на те, що сорти з білими або ніжно-рожевими, лимонними квітками набагато краще реагують на затінення, ніж на розташування на пекучому сонці. На сонячних ділянках такі квіти розкриваються, але дуже швидко відцвітають. Зате в півтіні вони розкішні. Насичені ж рожеві й червоні півонії чудово ростуть на відкритому сонці, а в тіні можуть закладати менше квіткових бруньок, тож і цвістимуть не так рясно, як ми хотіли б.

2. Підготовка посадкової ями для саджанців півоній. Півонії не люблять замокання і глинистого ґрунту. Якщо хочете перевірити, чи дійсно ваш ґрунт глинистий, зволожте його та сформуйте кульку, з неї — ковбаску, а з ковбаски — кільце. Усе вийшло легко? Тоді ваш ґрунт і справді дуже важкий та глинистий. Для висаджування півоній доведеться обов’язково додати до нього піску й дрібного гравію. Інакше квітка виживатиме, але грибкові захворювання уражатимуть листки і квіти, кореневище загниватиме. Дуже важливо ущільнити дно ями. Інакше під час поливання саджанець осяде вниз і квітковим брунькам важко буде прорости назовні.

 

Відео: Висаджування півоній: поради експерта

 

Відео: Посадка півоній в саду. Частина 2

Розповіла Юлія Назарчук

3. Підживлення півоній — наступного року. Багато хто рекомендує додавати в посадкову яму для саджанців півоній добрива. Я не вважаю це доцільним. Адже основне завдання рослини після висаджування – наростити коріння, щоб було чим уже потім отримувати з ґрунту воду й поживні речовини. Доки нема міцних всмоктувальних коренів, добрива в посадковій ямі лежатимуть мертвим скарбом, навіть більше: їх надмірна концентрація буде відтерміновувати укорінення рослини. Тому краще добрива додати дещо пізніше — наступного року.

!!! Важливо знати, що півонії люблять добрива по листі. Ідеальним варіантом є застосування хелатних препаратів. Це специфічні сполуки, які сприяють швидкому проникненню корисних елементів усередину рослини. Найкраще робити такі підгодівлі після цвітіння півоній, коли вони ослаблені, але не під час бутонізації та цвітіння, бо додаткове удобрення пришвидшить їх відцвітання.

Відео: Догляд та підживлення півоній

Розповіла Юлія Назарчук

4. Мульчування — за бажанням. Мульчувати чи не мульчувати півонії — залежить від вашої кліматичної зони. Якщо зими холодні, безсніжні, рідкісні сорти півоній можна замульчувати. Але більшість півоній досить стійка. Вони не потребують укриття і перезимують без проблем навіть першого року після висаджування.

5. Півонії в контейнері — оптимальний варіант. Зазвичай саджанці півонії висаджують восени, коли ґрунт починає охолоджуватися, що сприяє розвитку коренів. Навесні ж він, навпаки, швидко прогрівається, рослини не встигають повноцінно вкоренитися, а листя вже стрімко розвивається, тож випаровує досить багато води, яку коріння не встигає подавати. Але це в тому разі, коли йдеться про оголений корінь. Рослини ж у контейнері можна садити майже увесь рік, адже їхня коренева система добре розвинена.

6. Поливати саджанці півоній треба, але не завжди. Півонії під час висаджування не поливаємо, якщо садимо рослини без листя, тобто саме кореневище, яке не має всмоктувальних коренів. Коли ґрунт досить вологий, то роси й природних опадів вистачить для формування всмоктувальних коренів.

Якщо ґрунти піщані, супіщані, то рослину треба полити після висаджування. Надалі ж півонія може довго витримувати без поливання. На суглинках та чорноземі досить полити рослину раз на місяць. На піщаних, супіщаних ґрунтах бажано поливати щотижня. Сортові півонії вибагливіші до зволоження: без поливання підсихає листя, вони не гинуть, але мають непрезентабельний вигляд. Тому не доводьте своїх красунь до зневоднення і стресу. І пам’ятайте, що краще полити півонію один раз рясно, ніж часто й потроху, бо під час поверхневого поливання рослина формує всмоктувальні корені тільки на поверхні ґрунту. Як тільки до них не надійде вода, вони загинуть. Тобто нам треба змусити коріння рости вглиб, де воно знайде накопичену вологу.

7. Осінь — пора пересаджування півоній. Пересаджування або поділ кущів плануйте на жовтень. Коли листя півоній пожовкло, тобто з нього вийшло все, що було накопичено впродовж вегетаційного періоду, рослини можна обрізати, викопувати, а кореневища ділити. Листя трав’янистих півоній відмирає на зиму, тому їх треба обрізати, аби наступного року отримати повноцінний красивий кущ. Кущі деревних півоній здерев’янілі, тож їх не обрізають, лише видаляють сухі, хворі та зламані гілки.

Кущі трав’янистих півоній треба обрізати, аби наступного року отримати повноцінний красивий кущ

⌂ Фото: Кущі трав’янистих півоній треба обрізати, аби наступного року отримати повноцінний красивий кущ

Кущі деревних півоній здерев’янілі, тож їх не обрізають, лише видаляють сухі, хворі та зламані гілки

⌂ Фото: Кущі деревних півоній здерев’янілі, тож їх не обрізають, лише видаляють сухі, хворі та зламані гілки

8. Раз і назавжди! І ще дуже важливий нюанс, що стосується деревних півоній: вони погано реагують на протяги. І не люблять пересаджувань. Зате можуть рости на одному місці кілька сотень років. Найстаріша деревна півонія росте в одному з китайських монастирів уже близько 600 років! Тому вибирайте для цих квітів одне місце назавжди.

 

Купити саджанці найкращих сортів півонії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Екзотичне перевтілення: із чудернацького гарбуза в розкішний світильник чи вазу (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Майстриня Ольга Сергієнко та її чоловік Володимир з Києва — вдалий приклад творчого тандему. У їхніх руках оживають лагенарії, які перевтілюються в повноцінний декор кімнати
Чому не можна спалювати суху траву: причини та альтернатива
В Україні не тільки влада, а й науковці застерігають від спалювання стерні й соломи на полі, бадилля, листя й гілок на городах і в садах. Експерти «СонцеСаду» розповідають про причини таких застережень і дають поради, що робити з органічними відходами
Як зробити компостну яму: поради досвідчених землеробів
За доброю порадою щодо створення компосту, «СонцеСад» завітав до своїх експертів, гостинного подружжя Шилових, які мешкають в селі Плесецьке, що на Київщині
Велична троянда: як правильно садити і краще доглядати за царицею садів
Залежно від площі, запланованої для висадження троянд, наявних саджанців і мети створення ділянки, існують різноманітні способи їх садіння, нагадують експерти «СонцеСаду» (СС. 2/2022)
Рябчик Імператорський: особливості вирощування
На стрункому й потужному стеблі гордо тримає короновану голову — суцвіття із великих квітів у формі дзвоників. Це — представник роду фритилярія — рябчик Імператорський
Вирощування півонії
Півонія не є вибаглива в догляді, морозостійка і здатна десятиліттями рости на одному місці без пересаджування. Про вирощування цієї красуні розповідає фахівець
Лілійник: лікувальні властивості
Мало хто знає, що лілійник – не просто окраса наших клумб, а й лікар багатьох хвороб
Як зробити квітковий сад з півоній
Диво-сад із майже 2000 сортів квітів
Все про півонії: від посадки до зрізу
Як отримати великі ароматні квіти? Як правильно садити кущі півоній? Коли і чим піддобрювати? Як поливати? Відповіді на ці питання шукайте у статті

Рекомендовані товари!

Півонія Alertie (2-3 бруньки)

У наявності

Півонія Alertie (2-3 бруньки) (АПВ-51)

299грн.
Висота 60-90 см
Колір квітки Рожевий
Вид Махрова
Діаметр квітки 15-20 см
Півонія Duchesse De Nemours

У наявності

Півонія Duchesse De Nemours (ОКН-881(2-4л))

329грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри високорослі
Форма багаторічники
Висота 60-90 см
Колір квітки Білий
Вид Махрова
Діаметр квітки 12 см
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Анемона The Admiral

У наявності

Анемона The Admiral (ОКН-3611(2-4л))

149грн.
Висота до 30 см
Форма квітки ромашкоподібна
Колір квітки пурпурно-фіолетовий
Вид проста
Діаметр квітки до 8 см
Анемона Lord Lieutenant

У наявності

Анемона Lord Lieutenant (ОКН-3609(2-4л))

149грн.
Висота до 30 см
Форма квітки махрова|чашоподібна
Колір квітки синій
Вид махрова
Діаметр квітки до 8 см
Іксія Venus за шт.

У наявності

Іксія Venus за шт. (ОКН-3615(2-4л))

129грн.
Висота до 50 см
Форма квітки Зіркоподібна
Колір квітки червоний
Діаметр квітки 3-5 см
Іксія Spotlight за шт.

У наявності

Іксія Spotlight за шт. (ОКН-3613(2-4л))

129грн.
Висота до 50 см
Форма квітки Зіркоподібна
Колір квітки білий
Діаметр квітки 3-5 см