Орхідеї: догляд у домашніх умовах, щоб в оселі був затишок

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.07.2022

Орхідею вважають однією з найбільш розкішних і вишуканих квіток. У китайській символіці орхідея означає досконалість, гармонію, кохання, жіночу вроду. Подарувати ці квіти є прикметою чудового смаку та особливого ставлення. Стало модним та престижним прикрашати ними свою оселю чи місце в офісі. А ще орхідея — одна з небагатьох рослин, яка не спричиняє алергії, тому задовольнить навіть найвибагливіший смак. Як доглядати орхідеї в домашніх умовах, щоб надзвичайно красива екзотика радувала господарів і гостей затишної оселі — знає експертка «СонцеСаду» Олеся Григор’єва, кандидат біологічних наук.

Деякі факти з історії орхідеї

Орхідея має ніжні пелюстки та екзотичну форму як квітів, так і листків. У новозеландського племені маорі існує легенда, що орхідеї — це крапельки розсипаної веселки, які, падаючи, залишилися на деревах.

Щоб дістатися до Європи, орхідея пройшла непростий шлях. Незвичність квітки справила враження на перших мореплавців-мандрівників, які не наважилися забрати цю дивину з собою, вважаючи, що це паразит, який не приживеться в інших умовах, їхнє припущення справдилося: спроби перевезти орхідею до Європи й призвичаїти до нових обставин спершу не були успішними, бо хвороби нищили паростки. Але коли квітка нарешті потрапила на європейський ринок, то викликала справжній фурор.

Коштували орхідеї дорого, проте любителів і колекціонерів екзотичних рослин це не спиняло. Підприємці влаштовували спеціальні експедиції до Америки, де за копійки наймали аборигенів виймати квіти з небезпечних проваль, знімати з височенних старезних дерев. Нині існують сорти орхідей які коштують близько 25 тисяч доларів за одну рослину.

 

Біологічні особливості, групи та як доглядати за орхідеями різних видів

Поміж орхідей є група, що в природних умовах росте на скелях та кам’янистих фунтах, має бульби й кореневища, якими зачіпляється там. Значна частина росте на інших рослинах, які використовує як опору й підвищення, захищаючись таким чином від поїдання травоїдними тваринами та отримуючи більше сонячного проміння. Вологу такі орхідеї вбирають під час тропічних злив, поглинають із повітря та кори рослин, на яких мешкають. З кори отримують і поживні речовини для росту. Тривалість життя орхідей може становити 70-100 років. Беручи до уваги особливості їх існування у природних умовах, треба дотримуватися й правил догляду за цими квітами.

Орхідея фаленопсис

Орхідея фаленопсис

Колір квітів може варіювати від перламутрово-білого до вугільно-чорного, від найніжнішого рожевого до темно-червоного, від бежевого до яскраво-лимонного. Пелюстки бувають помережені цяточками, лініями.

Квіти рясно прикрашають квітконос. Голландський ботанік Карл Блюме, перебуваючи на Малайських островах, у темряві переплутав квіти фаленопсису з метеликами, що сидять на гілках. Так у Європі й називають цю чудову квітку — «орхідея-метелик».

Фаленопсис є дуже вдячною рослиною: період його цвітіння за сприятливих умов досягає трьох місяців і повторюється двічі на рік. А завдяки тому, що в природі фаленопсиси ростуть на гілках, між скелями, на пасовищах, вони легко призвичаю ю ться до різних умов і є найпростішими для утримання серед орхідей.

З ним впорається навіть новачок у розведенні домашніх рослин.

Цікавий факт

Відома ваніль, яку додаємо до випічки, є плодом орхідеї Vanilla planifolia, що єдина серед цих квітів дає людям їстівні плоди

Водночас, щоб ви довше милувалися красою вашої квітки, варто дотримуватися простих правил догляду.

Субстрат можна придбати готовий або зробити самостійно. Щоб створити для фаленопсису, що росте на деревах, звичні умови, в ос-нові субстрату обов’язково має бути кора. Для цього ідеально підійде соснова «змертвіла» кора, яку кладуть у воду, доводять до кипіння, потім нарізають невеликими квадратиками, а якщо залишаються більші шматочки, їх викладають на дно горщика.

Можна на дно покласти й невеличкі шишечки. Туди ж додають деревне вугілля (15-20% від усього субстрату), теж нарізане квадратиками, яке запобігатиме закисленню, та мох сфагнум, але лише верхню, зелену його частину, яку обдають окропом і також подрібнюють.

Можна додати керамзиту або пінопласту, що поліпшить аерацію, сприятиме росту коренів, запобігатиме перезволоженню ґрунту й загниванню коріння.

 Пересаджують квіти через два-три роки, коли субстрат виснажується.

Садити фаленопсиси треба в прозорі горщики, оскільки їхні корені, як листки, беруть участь у фотосинтезі й потребують доброго освітлення. Між корінням і стінками горщиків має бути невеличкий простір, щоб кореням було куди рости. Підросле коріння не обрізають, а досипають субстрату.

У горщиках роблять дренажну систему: більші дірочки внизу, невеличкі — з боків, тоді зайва вода стікає, відбувається достатня аерація коренів. Такий горщик має ефектний вигляд, якщо помістити його в плетене кашпо або кошик. Не слід садити орхідею у глиняний горщик, бо коріння зростається з ним і під час пересаджування травмується.

✔ Поливати орхідеї треба лише тоді, коли ґрунт повністю підсохне. Частота поливання залежить від вологості й температури в приміщенні: двічі на тиждень у спекотний день або раз на два тижні взимку. Навесні та восени достатньо поливати раз на тиждень. Горщик опускають у відстояну, але не холодну воду на 20-30 хвилин, а потім виймають і дають воді стекти. Можна протерти листя ганчірочкою, вранці поприскати з пульверизатора — ця рослина тропічна, тому любить вологу.

Пам'ятайте!

Надмірна кількість вологи шкодить навіть більше, ніж її нестача, бо спричиняє загнивання коренів, опадання цвіту й може призвести до загибелі рослини.

Фаленопсиси чудово адаптуються до наших температурних умов та вологості повітря. Лише коли вологість у приміщенні дуже знижується, менше 30%, варто під’єднати зволожувач. Оптимальна температура для цієї квітки становить 18-28°С. Проте орхідеї не люблять різкого перепаду температури та протягів.

Щодо освітлення, то ідеально підійде вікно, що виходить на схід або південний схід. Можна поставити орхідею й на північний бік, але тоді безпосередньо на підвіконня. Слід уникати постійного потра­пляння прямого сонячного проміння, бо це призведе до опіку рослини, тому на південне вікно квітку ставити не варто.

На період зимового спокою орхідею можна перенести в прохолодне приміщення з температурою близько 15-17°С.

Орхідея фаленопсис-міні

Орхідея фаленопсис-міні

Це досягнення селекціонерів і шедевр, над яким вели кропітку роботу понад тридцять років. Фаленопсис-міні має екзотичний вигляд завдяки своїм тендітним розмірам.

Ця рослина — для любителів делікатної краси. Незважаючи на малі розміри, фаленопсис міні густо усіяний квітами. Пелюстки цих орхідей мають найрізноманітніше забарвлення й бувають оздоблені контрастними цяточками, що робить квіти більш виразними. Період цвітіння може тривати до 70 днів.

Ці квіти — принадний варіант, коли нема можливості виділити для квітки багато місця. Оскільки фаленопсис міні має висоту до 20 см, його можна поставити прямо на робочий стіл чи примостити на невеличкій поличці. Чудово виглядає комбінація таких квітів різних відтінків, якщо розмістити їх поряд на одній площині.

Фаленопсис-міні садять у мох, який просихає після поливання не дуже швидко.

Тому ця квітка, замість замочування, потребує обприскування двічі на день — вранці та увечері. Якщо для вас це складно, ліпше пересадити його в кору й поливати так само, як і звичайний фаленопсис.

 

Орхідея камбрія

«Квітка-зірка», задля отримання якої вченим довелося провести схрещування рослин із різних родів. Витончена камбрія вражає не так яскравістю, як оригінальною формою квітів із гострими та тонкими пелюстками. Діапазон кольорів сягає від ледь бузкового, зеленуватого до кармінового, брунатного, пурпурового. Така квітка, на відміну від інших орхідей, не потребує високої вологоцті повітря, а також перепаду температури, щоб сформувалися квіткові бутони. Не любить пересаджування, тому робіть це за крайньої потреби, коли корені дуже розрослися, обрізаючи всохлі псевдобульби. Припаде до серця прихильникам непересічних, готичних форм.

Орхідея лудізія

Орхідея лудізія

Помітна ефектна квітка, яку досвідчені орхідеїсти надзвичайно цінують і називають «дорогоцінною орхідеєю» завдяки унікальному листю з незвичною фактурою й насиченим візерунчастим забарвленням. Цвіте лудізія, викидаючи доволі високий квітконос із маленькими білими квіточками, які ростуть дуже густо. На відміну від описаних вище видів, ця орхідея любить тінь, тому нею можна прикрасити навіть віддалені від світла куточки кімнати або тримати на північному чи західному вікні.

Нехай ваші орхідеї творять гармонію і злагоду в оселі та тішать тривалим цвітінням!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Бегонія в інтер'єрі будинку — завжди модно!
Історію виникнення квітки, про те, як виростити бегонію, а також як використовувати бегонію в інтер'єрі, розповість експерт «СонцеСаду» Л.І.Улейська
Матусина квітка — глоксинія
Експерт «СонцеСаду» А.Л. Харченко розповість, як виростити глоксинію у себе на підвіконні, як розмножити глоксинію, якщо купити квітку в горщику
Догляд за рослиною заміокулькас, тропіками в горщику
Експерти «СонцеСаду», подружжя Сульженків із Житомира, у своїй міській квартирі вирощує на підвіконнях багато різних вазонів. Але справжнім королем серед них є розкішний кущ заміокулькасу. Вони діляться своїм досвідом вирощування цієї екзотичної рослини

Рекомендовані товари!