Витончена азійська краса в українських садках (журнал «СонцеСад» 1/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
25.01.2023

Куратор колекції лілій Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка, селекціонерка Лариса Кикоть дала інтерв’ю спеціально для читачів журналу «СонцеСад». Вона знає про ці квіти все, адже вже багато років залюблена в їхню витончену красу.

Куратор колекції лілій Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка, селекціонерка Лариса Кикоть

⌂ Фото: Куратор колекції лілій Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка, селекціонерка Лариса Кикоть

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Ми запитали у пані Лариси, які саме лілії вона порадила б вирощувати на Поліссі.

— Добре почувають себе в умовах лісостепу та не потребують значного догляду гібриди азійських лілій. До того ж азійські лілії не мають запаху і ця особливість дає змогу прикрашати ними не тільки квітники, а й широко використовувати їх у флористиці та озелененні приміщень. Це вигідно відрізняє їх від інших сортогруп лілій, досить примхливих і вибагливих до умов вирощування та вразливих до багатьох вірусів і хвороб. Вони походять від лілій, які ростуть у дикій природі в регіонах з помірним кліматом — в позатропічному Китаї, деяких районах Сибіру та Далекого Сходу. Цікаво, що цибулини диких видів азійських лілій є однією зі складових традиційної китайської кухні — вони мають велику кількість крохмалю та інших поживних речовин.

— Можливо, ви поділитесь своїми секретами догляду за азійськими красунями з нашими читачами? 

— Цибулини азійських лілій через відсутність отруйних речовин не мають природного захисту від шкідників, тому можуть пошкоджуватися комахами та їх личинками, а також мишами.  При наявності гризунів лілії потрібно висаджувати в спеціальних сіточках, що використовують при посадці крокусів та тюльпанів або у великих горщиках та через кілька років пересаджувати. Надземна частина лілій може потерпати від грибкових хвороб — провокують появу грибків тривалі дощі на фоні спеки. Для профілактики захворювань потрібно 1-2 рази за сезон обробити рослини фунгіцидами. Також перед посадкою бажано протруїти цибулини, зануривши їх в будь-який розчин, що використовується для протруєння картоплі. Тоді рослина буде убезпечена на 3-4 роки через особливості будови цибулини лілії: нові лусочки у лілії формуються всередині цибулини, зовнішні —  залишаються протруєними.

Рясне цвітіння сорту Серпанок української селекції

⌂ Фото: Рясне цвітіння сорту Серпанок української селекції

— Скажіть, будь ласка, як часто ці лілії потребують поливу? 

— Азійські гібриди витримують відсутність дощів упродовж місяця. Рослину потрібно поливати рясно під корінь, один раз у кілька тижнів, на піщаних і торф'янистих ґрунтах — частіше.  

— Які добрива потрібно використовувати при вирощуванні лілій?

— Азійська лілія позитивно реагує на внесення органічних добрив. При цьому перегній має бути несвіжим, не менше 2-3 років, щоб не викликати опіків на цибулині.

— Порадьте, будь ласка, де краще садити азійські лілії.

— Ці гібриди витримують як часткове затінення, так і відкриті сонячні ділянки. Найкраще почувають себе у напівтіні, ідеально — під кроною старого дерева. Лілії люблять добре дренований ґрунт. Важкі ґрунти, де стоїть вода, не підходять для вирощування лілій.

Пані Ларисо, як правильно зберігати та висаджувати посадковий матеріал? 

 — Ні в якому разі не можна зберігати цибулини лілій на відкритому повітрі, оскільки луски лілій нічим не вкриті та можуть пересихати. Протягом кількох тижнів їх можна зберігати у холодильнику в поліетиленових пакетах, пересипавши тирсою або торфом. Азійські лілії можна висаджувати навіть після перших заморозків. Адже для їх вкорінення достатньою є температура ґрунту на глибині посадки 5-6 °С протягом двох тижнів.

— Розкажіть, будь ласка, нашим читачам про сорти азійських лілій.

— Є сорти азійських гібридів з більш раннім квітуванням — на початку червня, є сорти, що квітують на початку липня. Оскільки ця група створена на основі дуже великої різноманітності вихідних видів, то і різноманітність сортів азійських гібридів теж особливо велика. Є низькорослі, висотою 40 см, що придатні для вирощування в горщиках або для переднього плану квітника. Її квітка спрямована вгору. Є сорти, в яких квітка спрямована вниз або вбік — вони походять від всім відомої тигрової лілії. Вони добре виглядають у букетах та композиціях, а також мають виграшний вигляд на більш віддалених планах посадки. Науковці Національного ботанічного саду активно займаються селекцією гібридів азійських лілій. Результатом їх праці стали два нещодавно зареєстровані сорти української селекції — Серпанок та Жаринка. Ці сорти поєднали два найважливіші показники азійських лілій — декоративність та стійкість до наших кліматичних умов. Серпанок має ніжно-рожеве забарвлення з невеликим крапом, характерним для азійських гібридів, що робить квітку більш витонченою. Висота рослини близько 1 метра 10 см.

Сорт української селекції Жаринка

⌂ Фото: Сорт української селекції Жаринка

Жаринка, інший сорт селекції Київського ботанічного саду, має рідкісну для  лілій контрастну жилкавість на пелюстках. Жилки яскраво-помаранчевого кольору на жовтих пелюстках створюють цікавий ефект. Квіти обох сортів, як і інші азійські гібриди, практично не пахнуть. Обидва сорти дуже добре показують себе в наших умовах. Ці витончені азіатки здатні прикрасити будь-який квітник та є знахідкою для флористів при створенні букетів.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ольга Сергієнко

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2023

Купити цибулини лілій

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Догляд за ліліями на ділянці
Рослина віддячить особливо потужним зростом і рясним квіту­ванням, якщо правильно за нею доглядати
Водяна лілія — закохана німфа
Широко відкриті квіти лежать на поверхні води, оточені красивим глянцевим листям. Висаджування та розмноження німфеї
Як виростити лілію як дерево
Лілійне дерево: унікальні розміри та краса! Особлива цибулина. Як правильно її посадити?
Пересаджуємо лілійник (журнал СонцеСад №1/2021)
Як викопати, розділити і коли пересадити лілійник
Як виростити лілійне дерево? Ефектні сорти ОТ-гібридів
Різноманіття вражає! Який сорт був першим? Сорта Black Beauty. Mister Cas. Sheherazade
Нові сорти лілій. Секрети селекції лілій
Як народжуються нові сорти лілій
Лілійні дерева — гігантські лілії для вашого саду
Вони будуть милувати своєю красою не тільки вас, але й викликатимуть заздрощі у ваших сусідів!
Як виростити лілію принцесу
Методи вирощування різних сортів лілій.
Загальні правила вирощування лілій
Як правильно пересаджувати та розмножувати лілії.

Рекомендовані товари!