Ландшафтний дизайн для творчих людей не потребує багато коштів, головне — бажання і натхнення, яке дарує нам сама природа. В цьому впевнена майстриня рукотворного, садового дизайну з прикарпатського села Володимирці Жидачівського району Львівської області Марія Гишпіль.
Про особливості оформлення ландшафтного куточку своїми руками Марія Гишпіль ділиться з «СонцеСадом». Слухайте у нашому подкасті:
⌂ Фото: Марія Гишпіль створює шедеври своїми руками
— Пані Марія, Ви разом з мамою створили на своїй присадибній ділянці зразковий садочок, який милує око. А що вас надихає на творчість?
— Що може бути чарівніше, ніж наша українська природа! Саме в ній я черпаю сили та натхнення. А далі бажання творити, займатись улюбленою справою від якої отримуєш задоволення. Це моє хобі, захоплення і відпочинок.
Я народилась у мальовничому селі Подорожне, яке потопало у садах та квітах. У буйному цвітінні півстолітніх лип і акацій, бузку і жасмину, калини і бузини. Я виросла у родині працьовитих людей, що тримали велике господарство, любили працювати на землі, бачити красу рідної природи. А моя мама Віра, з самого дитинства прищепила любов до порядку, комфорту і затишку.
Але у зв’язку з розширенням кар’єру з видобутку сірки жителів нашого села змусили переїхати до інших сіл і міст. Житло давали на вибір. Ми, звичайно, вибрали село, це було Володимирці, де і зараз живемо. Тоді, 35 років назад, тут був пустир, просто стояли будинки на пагорбі і все. А нам так хотілося зеленого затишку і краси, які були у Подорожному. Тому відразу заклали плодовий сад, посадили ягідники, багато декоративних кущів, створили квітник, який налічував понад 200 видів рослин.
А вже сам рукотворний садочок, тобто ландшафтну композицію коло будинку, ми створювали протягом 15-20 років, щороку щось додавали і вдосконалювали. Я маю трьох дітей, і коли сиділа у декретних відпустках, багато приділяла уваги ландшафтному дизайну квітника.
⌂ Фото: Мати Віра — власниця красивого садочку
—А як виникла ідея доповнити ландшафтну композицію цікавими садовими скульптурами?
—У мене сусідка з чоловіком, який на той час працював за кордоном, могли собі дозволити купувати фарфорові та фаянсові садові фігурки, гарні і вишукані, такі як зараз в Україні продають у садових центрах та великих маркетах. Моя сім’я не мала такої можливості , було трохи прикро, що не можу так урізноманітнити свій садочок. І у мене виникла дуже оригінальна і добра ідея — зробити дерев’яні садові фігурки, бо це не тільки економія коштів, а ще й екологічно та привабливо.
⌂ Фото: Милі павуки, які точно не викличуть фобію
Спочатку ми мали твердопаливний котел і самі заготовлювали дрова. Я вирішила зробити з пеньків стіл та стільці, і коли пофарбувала їх у кольори веселки, вийшло дуже гарно! У голові одна за одною виникли захопливі ідеї, природа надихала, а результат перевищував сподівання! Так виникли лелеки, сова, півень, олені і равлик, різні гриби і жучки, млин і криниця, журавель, дерев’яні чоловічки і хатинки для гномів, усе це зроблено з дерева. Крім деревини, використовувала й інший природний матеріал (гілочки, шишки, каміння т.п.), а також штучний підручний матеріал, наприклад, пластикові ємності, будівельні відходи тощо.
⌂ Фото: Імпровізований стіл та стільці з кольорових пеньків
— Скільки часу займає для виготовлення однієї садової фігури?
— По-різному. Це залежить від величини і складності вирізання. Наприклад, двох лелек я зробила за два дні. У перший день я намалювала тільки фігури, контур лелек, вирізала їх та відшліфувала наждачним папером, щоб дерев’яна поверхня була гладенькою. Потім вже наступного дня малювала олівцем частини тіла: крила, хвіст, дзьобик, очі. Останній етап — розмальовка фігурок. Я брала чотири базових фарби — білу, чорну, червону та жовту. Для отримання інших кольорів змішувала між собою. Наприклад, до червоної доливала білу і вийшли всі відтінки рожевого, або до рожевої — жовту і отримала оранжеву і так далі. У результаті мала усі необхідні для роботи кольори.
⌂ Фото: Фазан привітно виглядає гостей
— А своїми ідеями зі створення садочку ділилися з односельцями?
—Так, охоче! Кілька раз, на фоні нашого садочку, молоді пари робили пам’ятні світлини у день свого весілля, було дуже приємно. Я мала велике задоволення, коли люди йшли нашою вулицею, зупинялись і оглядали мій садочок, а ще більше радувало те, що цікавились як і з чого зроблено, тобто мали бажання зробити щось подібне.
Мої діти також брали участь у благоустрою садочку, і до нині всяко допомагають у праці. Я дуже пишаюся, коли вони запрошують своїх друзів для відпочинку, бесід, чаювання.
⌂ Фото: Родина каченят вигрівається на сонці
— А чи був єдиний план створення садочку?
— Ні, це все робилося частинами протягом 15-20 років: посадка декоративних кущів, клумби,
«кам’яна стрічка», штучне озерце з каміння і лебедями, зона відпочинку з пеньків, галявина конвалій. Доріжки на ділянці ми робили з гравію, що залишився від будівництва (бо у нас процес перебудови і добудови тривав постійно) та великих гладеньких каменів, які ми привезли з нашої річки Свічі.
⌂ Фото: Птах причаївся у кущах
Спочатку я клала каміння просто на землю, але за певний час трава швидко проростала між каміннями, тоді ми мусили полоти ту траву декілька разів на сезон. Тому я вирішила переробити доріжки. Спочатку розчистила заплановану територію від рослин, потім вистелила майбутню доріжку великими і малими шматками непотрібної у господарстві клейонки, насипала дуже тонкий шар піску, і вже зверху викладала каміння. У такому випадку трава вже не проростає, а доріжка завжди в чудовому стані.
⌂ Фото: Величезний жук-рогач
А щоб, наприклад, конвалія не лізла на неї (вона дуже швидко розростається й займає багато території), по краях доріжки, на 15 сантиметрів вглиб (на стільки розташована коренева система конвалії) у ґрунт заклала шматки шиферу, який теж залишився як вже непотрібний матеріал.
⌂ Фото: Вимощена доріжка поміж конвалій
⌂ Фото: Лебеді поселилися на ставку з ліліями
⌂ Фото: Різнобарвна гусениця з пробок для пляшки
— Щоб ви порадили дизайнерам-початківцям? З чого починати творити , які матеріали використовувати?
— Наша матінка-природа настільки мудра, що людині не треба багато коштів, щоб прикрасити свою оселю чи подвір’я, треба лише бажання створити затишок та красу, наполеглива праця й ваша фантазія. Початківцям радила б звернути увагу на каміння, дерево. Каміння можна гарно розмалювати, а потім зробити з них різноманітні фігури.
З дерева теж можна швидко виготовити найпростіші фігури — ті ж самі сонечка, жучки. Вирізаємо овал, фарбуємо у червоний колір і малюємо чорні цятки, помітивши крильця, голову, очі. І ваш жучок готовий. Або зробити дерев’яний чи шиферний дашок над пеньком, трохи фантазії для збитих дверей і віконечок (гілочок докупи), от і є будиночок для гномів. Ніякої складності, тільки бажання працювати.
⌂ Фото: Олені тягнуть квітковий віз
⌂ Фото: Павучок-сонечко із кришки
⌂ Фото: Мухомори вилізли посеред двору
Взяла приклад із садочку Марії та Віри односельчанка Ярослава Козак.
«Раніше на подвір’ї у мене була звичайна клумба, але хотілось створити щось більш оригінальне, тим більше що перед очами ми мали приклад цікавого ландшафтного дизайну, який прикрашає садибу наших найближчих сусідів Гишпілів. Тож порадившись з донькою Вірою вирішили створити свій «садочок», — каже пані Ярослава.
⌂ Фото: Пані Ярослава з малими помічниками
Ярослава разом з донькою Вірою, почали створювати свій садочок ще 10 років назад, мали вже багато цікавих ідей. Центральну частину ландшафтної композиції складає ялинка коника, яка має природню форму крони у вигляді конуса і не потребує формуючої обрізки та верба декоративна (її стрижуть у формі кулі). Під вербичкою причаїлися цікаві садові фігурки, що обкладені декоративними камінцями.
⌂ Фото: Ярослава Козак біля вишуних дерев: верби японської та ялинки канадської
Прикрасою ландшафтної композиції є штучна річка з дерев'яним мостиком та озерце, які Віра зробили з декоративної крихти для відсипання клумб та великих камінців, які привезли з місцевої річки Свічи. Щоб арт-об'єкт максимально нагадували природні водойми, майстриня пофарбувала камінці в різні відтінки синього та голубих кольорів.
⌂ Фото: Яскраві фарби в дизайні не можуть не тішити всіх, хто це споглядає
Яскравих фарб ландшафтної композиції додають квітучі кущі. Їх господині розташували вздовж паркана. Кущі несуть подвійну функцію — додають яскравих веселкових ноток у композицію та декорують сірий бетонний паркан. Кущі підібрані так, щоб милують око протягом всього вегетативного періоду. Навесні дуже привабливо виглядає кущ Керрі японської, яка має яскраві жовті квіточки, що нагадують маленькі трояндочки.
⌂ Фото: Керія японська надає куточку більше жовтого сонця
Ландшафтну композицію від господарської зони відділяє саморобна садова фігура. «Цих лебедів робили з колеса всією сім'єю: я малювала, зять Ігор вирізав, Віра з дітьми розфарбовували»,— розповідає пані Слава.
⌂ Фото: Лебеді — спільна робота цілої родини
Господарську зону прикрашає декоративний кущ бірючини круглолистої, якому Віра надає форму кулі. Сад від господарської зони відділяє саморобна арка, прикрашена папугою, яку теж зробили Віра та Ігор зі старого колеса.
⌂ Фото: Яскравий папуга виготовлений зі старого колеса
Починаючим аматорам садового дизайну Ярослава та Віра радять: «Не треба копіювати запропонований варіант, пофантазуйте та створюйте щось своє ,оригінальне. Немає двох однакових людей, і немає однакових садочків».
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена Березкіна
Купити декоративні рослини для створення ландшафтного дизайну
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Дерен Kesselringii (ОКН-715)
У наявності
Саджанець Чубушник вінцевий Schneestrum (ОКН-344)
У наявності
Саджанець Гортензія волотиста (метельчаста) Diamond Rouge (ОКН-153)
У наявності
Самшит дрібнолистовий (ІСШ-1)
У наявності
Саджанець Пухироплідник калинолистий Angel Gold (ОКН-2893)