Справжньою окрасою Запоріжжя є єдиний в Україні Позашкільний навчальний заклад «Дитячий парк «Запорізький міський ботанічний сад».
Шістдесят років минуло відтоді, коли в запорізьких освітян народилася ідея створити куточок із багатим зібранням різноманітної флори.
18 березня 1958 року Запорізький міськвиконком прийняв рішення про створення дитячого ботанічного саду для практичних занять учнів і вчителів-біологів. Сьогодні в закладі працюють 22 гуртки. У них щороку безкоштовно навчаються понад 800 дітей та студентів.
Тепер, милуючись ботанічним садом, важко повірити, що колись це місце було звалищем сміття. Тільки завдяки рішучості ентузіаста Володимира Андрійовича Балюти занедбаний куточок Зеленого Яру перетворився на ботанічний сад. Володимир Андрійович був засновником і першим директором ботанічного саду, пропрацював на цій посаді до 1989 року. Немало сил віддав для збагачення саду новими рослинами, поповнення колекційного фонду, благоустрою території.
Молодь міста та колектив ботанічного саду розчистили завали й посадили перші дерева та кущі, облаштували квітники. Відтоді кількість дерев та кущів збільшувалася, і нині сад буяє на площі 12 га. Сьогодні ботанічний сад і далі квітне та тішить людей. Він є осередком наукової і навчально-дослідницької діяльності еколого-натуралістичного напрямку, сприяє формуванню екологічного світогляду в дітей та підлітків Запоріжжя.
Завдяки керівництву міста та області 2017 року почали впроваджувати програму розвитку Запорізького міського ботанічного саду, яка завершиться повним оновленням закладу.
За цією програмою вже здійснено перший етап реконструкції теплиці тропічних рослин «Зимовий сад». Після оновлення теплиця захоплює гостей своїм розміром – понад 230 м2 – та сучасним виглядом. Ідуть завершальні роботи реконструкції нової оранжереї тропічних рослин, яка буде однією з найбільших в Україні і стане справжнім подарунком жителям міста.
Одним з улюблених місць відвідувачів саду є оранжерея «Зимовий сад».
Колекція рідкісних тропічних та субтропічних рослин – близько 100 видів – вражає величчю та незвичайністю. Увагу відвідувачів привертають: кігелія, шефлера, філодендрон, еріоботрія японська, гібіскус китайський, монстера делікатесна, драконове дерево, стреліція королівська тощо. В оранжереї зібрано велику колекцію фікусів. Вражають розмірами пальма Вашингтонія нитконосна, тахікарпус Форчуна, лівістона китайська та інші. Витонченістю приваблює колекція папоротей. В оранжереї «Зимовий сад» вирощують цінні тропічні рослини, багато з яких є лікарськими. Найбільш відомі своїми цілющими властивостями: мирт звичайний, мурайя екзотична, алокація великокоренева та інші.
До найбільш дивовижних рослин належать банани. Вони завжди привертають увагу могутнім стовбуром 6–8 метрів заввишки та віялом із велетенського листя на верхівці. Люди дивуються, що це трав’яниста рослина, а не дерево.
Мікроклімат «Зимового саду» підтримується завдяки штучно створеному водоймищу, у якому живуть яскраві «Коропи коі».
Від 1998 року до тепер ботанічний сад очолює Тамара Іванівна Єрьоміна – заслужений працівник освіти України, дипломант багатьох проектів міста та області. На базі саду щорічно організовують та проводять наукові конференції, у яких беруть участь вихованці закладу, учні та вчителі шкіл міста та області, студенти й науковці вищих навчальних закладів.
З ранньої весни і до пізньої осені ботанічний сад – це рай для любителів квітучої природи. Першоцвіти, форзицїї, магнолії, деревоподібні півонії, бузки, півники, троянди, хризантеми, рододендрони – це ще не повний список дивовижних рослин саду.
Приваблюють яскравим різноманіттям та тонким ароматом неперевершені троянди. Ділянки ботанічного саду майже постійно вкриті різнобарвними килимками квітучих ґрунтопокривних рослин та одно- і багаторічників.
Одним із найдивніших куточків ботанічного саду є теплиця «Сукулентних рослин», яка налічує близько 600 видів. Дивують і милують око кактуси з листям: родокактус великолистковий із чудовими рожевими квітами та пейрескія колюча.
Найбільші та найвеличніші представники групи сукулентних рослин – це, звичайно, агави. Вони прикрашають теплицю від дня її заснування.
Найдивовижніша зустріч у кактусарії – з представниками родини аїзонові: плеоспілосами, літопсами, конофітумами, титанопсисами тощо. Вони настільки оригінальні, що рослини отримали назву «живі камінці».
Приємний аромат відчувається, як тільки повертаєш до «Лимонарію». Тут цвітуть і плодоносять лимони, апельсини, фейхоа, грейпфрут, каламондин, манго, авокадо.
У всяку пору року захоплюють відвідувачів різноманітні рослини дендропарку. На експозиційних ділянках представлено декоративні, лікарські, а також рідкісні рослини світової флори. Можна побачити види, які зникають, зокрема занесені до Червоної книги України. А різноманітна колекція вічнозелених рослин і чагарників створює кольоровий настрій увесь рік.
Щодня ботанічний сад відвідує чимало гостей та мешканців не тільки Запоріжжя та області, а й з різних куточків України. Стали регулярними благодійні екскурсії до ботанічного саду дітей, воїнів АТО, пенсіонерів та ветеранів. Також на території ботанічного саду створено дитячий майданчик, який дуже полюбляють наші маленькі відвідувачі.
Запорізький міський ботанічний сад є прикрасою Запоріжжя і приваблює туристів до цього міста.
Читайте ще:
Весняні первоцвіти у вашому саду
Троянди в горщику
Нарциси. Чарівні квіти