Компанія вірусів, які спричиняють гострі вірусні інфекції, налічує понад 200 видів, тому розминутися з ними навряд чи вдасться, а ось гідно їх зустріти — можна. Якщо запастися природними стимуляторами імунітету, вітамінами та засобами, що позбавляють не лише симптомів, а й ускладнень застуди.
Найперше, що треба зробити для профілактики застуди, — підвищити імунітет. Це також допоможе побороти віруси, які вже «заселилися» в клітини нашого організму. Лідером серед стимуляторів імунітету є ехінацея. З цієї рослини (квіти й наземна частина) можна приготувати напрочуд корисний при респіраторних захворюваннях чай: столова ложка трави на склянку окропу, настоювати як звичайний чай. Пити два-три рази на день по склянці, курс лікування — два-три тижні. Такий чай підвищує опірність організму, оскільки містить багато мікроелементів і має імуномодулювальну дію. Відомо, що розвиток вірусів грипу гальмують пектини. Тому корисно пити узвар із яблук, особливо кислих сортів. Або ж просто додавати до чаю шкірку яблук.
Дієвий засіб, який підвищує опірність організму, можна приготувати з листя шавлії лікарської: чайну ложку подрібненого сухого листя залити 250 мл окропу, підсолодити до смаку, додати дві столові ложки коньяку, настоювати протягом 10–15 хвилин і випити. Або ж 80 г листя шавлії варити впродовж трьох хвилин у літрі білого вина чи настоювати без кип’ятіння впродовж восьми днів. Пити по 20–30 мл після споживання їжі два-три рази на день. Профілактичний курс – три дні.
Здавна казали: з потом виходять хвороби. Насамперед це стосувалося інфекційних недуг. Серед потогінних засобів, окрім відомих у народі чаїв із калини-малини, можна виділити також дієві.
Окрім потогінних властивостей, ця рослина має здатність тамувати біль, є протигрипозним і бактерицидним засобом, підтримує роботу серця, якому нелегко витримувати навантаження вірусної інфекції. Вісім чайних ложок листків або верхівок пагонів із квітками меліси настоюють впродовж чотирьох годин у двох склянках окропу (під кришкою). Вживати по півсклянки настою чотири рази на день перед споживанням їжі.
Французький рецепт: десертну ложку квітучих верхівок або листків меліси заливають склянкою окропу, настоюють протягом десяти хвилин. Вживають по склянці три рази на день перед споживанням їжі.
Увага! Ці засоби не можна застосовувати при клімактеричних «приливах» перші п’ять місяців вагітності, а також жінкам із важким перебігом менструації.
Якщо уникнути хвороби не вдалося і грип звалив із ніг, передусім подбайте про виведення з організму токсинів, які утво рюються внаслідок хворобливих процесів. Для цього варто застосовувати такі сечогінні засоби.
Плодоніжку гарбуза подрібнюють і заливають столову ложку сировини склянкою окропу, потім кип’ятять протягом 30 хв. і настоюють ще півгодини. Відвар треба процідити й пити по дві столові ложки три рази на день. Це відмінний сечогінний засіб.
Петрушка містить усе необхідне для організму, ураженого вірусами: ефірну олію, багатий комплекс вітамінів, макро- та мікроелементів, флавоноїди,пектинові речовини, каротин, вітамін С тамінерали. До того ж вона чудово «виганяє»
з організму токсини, тож і рекомендують її при респіраторних захворюваннях. Вживають настій із листя або коренів петрушки: столова ложка листя/коренів на 400 мл окропу, настоювати протягом двох годин, вживати по півсклянки чотири рази на день перед споживанням їжі. Протипоказанням до вживання петрушки є гострий цистит, подагра, післяпологовий період у жінок.
Лушпиння квасолі також є чудовим діуретиком. Відвар із сухого лушпиння: три столові ложки подрібненої сировини на три склянки води, кип’ятити протягом 30 хвилин, вживати по три столові ложки три рази на день як антитоксичний
засіб. Особливо він корисний тим, у кого хворі нирки.
Увага! Вживання сечогінних засобів бажано супроводжувати прийманням калієвмісних препаратів або ж паралельно вживати печену картоплю, родзинки, кріп.
Якщо вже дійшло до кашлю, будьте насторожі — можливі ускладнення. Тож не відкладайте лікування. Водночас не варто одразу вдаватися до антибіотиків — маєте надійних природних помічників.
Рівних їй у боротьбі проти кашлю не знайти. У народній медицині її вживають як відхаркувальний засіб, при бронхіті, захворюваннях горла та легень. Сік редьки вживають по дві-три столові ложки на день (а ще краще – змі-
шати сік із медом у пропорціях 1:1). Засоби з редьки протипоказані при виразковій хворобі і гіперацидних гастритах, запальних процесах у тонкому і товстому кишечнику, захворюваннях печінки і нирок.
Виріжте у чорній редьці серцевину, налийте туди дві столові ложки меду, накрийте зрізаним шматком редьки, залиште її у теплому місці на чотири години. Дорослим рекомендовано вживати засіб по столовій
ложці три-чотири рази на добу протягом п’яти днів.
Дітям краще давати інший засіб проти кашлю, але також дієвий. Подрібніть редьку, покладіть її у посуд, щедро засипте цукром і засуньте в духовку на дві години. Після цього процідіть суміш і давайте дітям по одній-дві
чайні ложки (залежно від віку дитини) тричі на день і перед сном упродовж трьох-чотирьох днів. Пам’ятайте, що дітям до року відхаркувальні засоби давати не можна.
Має антисептичні й відхаркувальні властивості, а також виводить токсини та тонізує організм. У народній медицині при запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів, хрипоті, бронхіті використовують чай із м’яти
(чайна ложка на склянку окропу, настоюють протягом десяти хвилин та вживають по пів чи склянці три рази на день).
Увага! Не можна використовувати засіб при алергічному нежитю, порушенні сну та дітям до шести років.
Десертну ложку трави настояти в склянці окропу як чай. Пити по склянці після кожного прийому їжі. А ось порошок із висушених листків використовують для відновлення нюху, втраченого після респіраторних захворювань. Для
цього треба вдихати через ніс перетерте на порошок листя два-три рази на день до одужання.
Увага! Протипоказаннями для використання васильків є вагітність, епілепсія, стан після інфаркту, інсульту. Також не слід використовувати ці препарати понад три тижні без перерви, оскільки вони підвищують згортання крові.
Дуже дієвим засобом проти кашлю є «коктейль» із соку моркви, молока і меду (змішати в однакових пропорціях), пити по пів склянки кілька разів на день при сильному кашлі.
Один із симптомів хвороби — втрата апетиту. Тому не змушуйте хворого їсти через силу – організм сам знає, чого потребує. Натомість треба багато пити, зокрема свіжі фруктові соки, вітамінні чаї, відвари із шипшини, малини.
Підвищення температури тіла при гострих респіраторних інфекціях – захисна реакція організму. Однак, коли температура «переступила» позначку 39°С, а у людей, хворих на хронічні недуги, — 38,5 °С, її слід знижувати. У цьому вам допоможуть:
Одну чорну редьку почистити, нарізати скибочками, залити 250 мл води й такою ж кількістю оцту (бажано винного чи яблучного), додати дві-три столові ложки меду, все це варити на малому вогні протягом десяти
хвилин. Поділити на дві порції, пити гарячим натще зранку та ввечері перед сном. Цей засіб добре знижує високу температуру.
Змішати свіжі соки моркви, селери, червоного буряка у пропорціях 2:1:1 (всього — склянка). Розбавити із холодною кип’яченою водою. Пити ковтками не поспішаючи.
Найнеприємніший симптом застуди — нежить — може минути швидше, якщо використати народні засоби:
1. Столова ложка тертої редьки чорної, дві столові ложки подрібненого хрону залити 0,5 л винного або яблучного оцту, закоркувати та настоювати впродовж десяти днів. Кілька разів на день нюхати суміш упродовж трьох хвилин, а також
тричі на день ваткою, змоченою в цій рідині, змащувати крила носа (зовні та всередині) протягом кількох секунд.
2. Сік із буряка і моркви змішати у пропорціях 1:1, закапувати в ніс по дві-три краплі кілька разів на день.
Втім існують універсальні протизастудні засоби, які допомагають у профілактиці хвороби й у її лікуванні, позбавляють неприємних симптомів, відновлюють сили, вбивають віруси і зміцнюють наш організм. І рекордсменом серед них є цибуля.
Профілактичний засіб. Цибулину дрібно порізати, залити гранатовим соком на ніч, уранці з цієї маси зробити бутерброд. Неприємного запаху не буде. І грипу також. Та ще й смачно.
Протигрипозний настій. Для лікування грипу дві дрібно нарізані цибулини настоюють у 0,5 л холодної кип’яченої води впродовж чотирьох-п’яти годин, вживають по склянці між прийомами їжі тричі на день і перед сном (протягом двох тижнів).
Цибулевий сироп. Чудово лікує нежить. Нарізану кружечками цибулю посипають цукром, витримують 24 години, проціджують, вживають сироп по дві-три столові ложки щодня.
Цибуля в молоці. Проти кашлю допоможе такий засіб: подрібнити цибулю, залити молоком, щоб воно покрило тверду масу на один-два сантиметри, варити до розм’якшення цибулі, процідити. Пити по півсклянки гарячого відвару три-чотири
рази на день до полегшення стану.
Цибулевий сік. Компреси із соку або подрібненої свіжої цибулі прикладають на 20–30 хвилин на чоло при головному болю. Можна натирати соком скроні й обгортати ступні. Сік цибулі розводять (1:1) із кип’яченою водою і закапують у ніс по дві краплі кілька разів на день при нежитю. Процедура не дуже приємна, але швидко зупиняє «потік».
Цибулевий дух. Проганяє віруси і лікує катари дихальних шляхів. Для цього подрібніть цибулину та вдихайте леткі речовини впродовж 20–30 хв. Так само можна використовувати часник.
Лушпиння проти кашлю. Лушпиння з десяти цибулин залити водою, щоб вона покрила масу на два-три сантиметри, варити впродовж двох-трьох годин, доки не залишиться половина рідини, процідити. Пити з медом (до смаку) тричі на день по 150 мл.
З медом можна приготувати й інший засіб. 500 г очищеної подрібненої цибулі, 50 г меду, 40 г цукру варити у літрі води на малому вогні впродовж трьох годин. Після охолодження рідину злити в скляний посуд. Вживати по 1/3 склянки тричі на день.
Увага! Цибуля може зашкодити при тяжких захворюваннях нирок, шлунка, серця, печінки та жовчного міхура.
Застуда минає, але після неї слід відновити сили. Тому вже з першого дня хвороби радимо пити вівсяний відвар: півсклянки очищеного вівса залити 0,5 л води, варити протягом 30–40 хв. у закритому емальованому посуді, настоювати до повного охолодження, процідити та випити протягом дня. Відвар сприяє виведенню токсинів і відновленню втрачених сил.
Любов ДУДЧЕНКО,
кандидат біологічних наук
Читати ще:
Суниця лісова — ягідна перлина
Вишня як гранат? Про користь ягід для здоров'я