Ландшафтний дизайн — мистецтво, доступне кожному (журнал СонцеСад 2/2022)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.03.2022

Дехто вважає, що ландшафтний дизайн — це недосяжний космос, самотужки його не опанувати, а замовити послуги спеціалістів — задоволення не з дешевих. Хтось діє навмання: що сподобалося, те й висаджує. Ось і весь дизайн!

Як знайти золоту середину, щоб ваша присадибна ділянка була гармонійна й приваблива, ще й створена власноруч? Допоможе вам у цьому наш експерт Олег Божко, який залюбки ділиться із читачами «СонцеСаду» своїми порадами.

Дизайнер — це художник. Кожен має власне бачення краси, гармонії, свої ідеї, емоції, які він хоче втілити. І що більше творчого підходу, то кращий результат. Однак завжди є правила, які допомагають якнайкраще реалізувати сміливі й оригінальні задуми. Що треба врахувати в ландшафтному дизайні свого саду?

Олег Божко — ландшафтний дизайнер

⌂ Фото: Олег Божко — ландшафтний дизайнер

 

Розставляємо акценти: фонові та фокусні рослини

Спершу з’ясуймо, які рослини можна використовувати й для яких цілей.
Фонові рослини — це ті, яких у вашій композиції найбільше. Зазвичай вони коштують дешевше й відіграють другорядну роль, закриваючи стіну чи ділянку та створюючи масовку, на тлі якої найцікавіші рослини перетворяться на неперевершених красенів і стануть помітнішими.

Наприклад, рослини, які використовують у зелених огорожах, також можна назвати фоновими. Їх висаджують рядами, кущами, масивами. Фонові рослини на кам’яних гірках — зазвичай ґрунтопокривні, створюють зелене тло для основної групи знизу.

Ідея ланшафтного дизайну 

⌂ Фото: Ідея ланшафтного дизайну 

 

Який стиль краще обрати для ландшафтного дизайну

Сьогодні найактуальніші запитання — якого стилю дотримуватися і який наймодніший? Нині в ландшафтному дизайні сформувалися різні стилі, серед яких найвідоміші:
Кантрі, або голландський стиль, — використання багатьох рослин, які змішуються, ростуть масивами. Там може бути від 50 до 100 різних культур. Сад стає насиченим, різнобарвним.
Японський стиль, у якому основними елементами мають бути пагода, сосна стрижена, бонсай. Для японського стилю треба знайти високий яскравий камінь, наприклад червоний, та ще й доповнити картину червонолистою рослиною (кленом).
Англійський стиль передбачає симетрію, бордюри із самшиту, стрижені форми. Тут вже не може бути творчих інтерпретацій, а мають панувати статика, симетрія, супердоглянутість.
Прованс. Стиль запозичено із Франції, у ньому використовують білі та фіолетові відтінки. Головними складниками насаджень такого стилю є пряні рослини (шавлія, лаванда, чебрець), плодові дерева, троянди.
А ще можуть бути сільські аксесуари, зокрема, старі бідони, старовинні глечики, або стилізація під українське село, приміром паркан із лози, інші атрибути.

Однак у сучасному глобалізованому світі канони руйнуються, стилі поєднуються. Тож найкраще вивчати їх, знаходити те, що подобається найбільше, і творчо імітувати.

Рослини — це інструменти, які допоможуть вам стати неперевершеним майстром ландшафтного дизайну.


Найкращий варіант — мінімалізм і доглянутість

Не можна висаджувати на присадибній ділянці багато рослин — все, що впало у вічі на ринку чи що побачили в усіх сусідів. По-перше, за такою колекцією важко доглядати, адже кожна культура потребує різного режиму поливання, удобрення, обрізування тощо.

По-друге, накопичення різних рослин — це радше занедбані зарості, а не дизайнерський проект. Краще мінімум культур, але доглянутих.

Алея, яка надихає під час прогулянки

⌂ Фото: Алея, яка надихає під час прогулянки

 

Гармонія кольорів в ландшафтному дизайні

Найідеальніше в ландшафтному дизайні — дотримуватися певної кольорової гами, а не перенасичувати сад всіма барвами веселки. Скажімо, використайте одну тематику дизайну — зелений сад із білим. Тоді сад матиме природний вигляд, у ньому буде затишно, не разитимуть очі занадто яскраві кольори. Посадіть там акцентні рослини, наприклад гібіскус, а поряд — культури менш насиченого забарвлення.

 

«Червоне — то любов», але…

Культур червоного кольору тим паче не має бути багато не тільки в певній композиції, а й у всьому саду. Наприклад, в одній частині саду можна посадити клен із червоним листям, а в іншій — барбарис чи пухироплідник із червоними листками. Словом, повторюємо акцентний червоний колір, але такі рослини не розміщуємо поряд. Окрім того, вони різняться висотою та фактурою листя.

Червонолисті рослини не личать присадибній ділянці, на якій зведено будинок із цегли також червоного чи рудого кольору. Вони не привертають уваги, а губляться.

Створення краси біля будинку

⌂ Фото: Створення краси біля будинку

 

Обираємо рослини за терміном цвітіння

Якщо хочете, щоб ваш сад буяв квітами не тільки навесні, вибирайте рослини різного терміну цвітіння — аж до осені. Або ж ті, які впродовж вегетаційного періоду змінюють колір листя від зеленого до яскраво-червоного чи помаранчевого (наприклад, клени).

Але можете зробити сад монотонним, до прикладу з усіма відтінками зеленого. Різнобарв’я і постійного цвітіння в такому варіанті дизайну досягнете завдяки квітучим однорічним рослинам.


Про зимовий вигляд саду байте влітку

Розмаїття рослин улітку розслаблює, втішає й змушує забути про те, що попереду зима. На етапі розробки плану дизайну саду подбайте, щоб його прикрашали вічнозелені рослини. Сад, де впродовж п’яти чи шести місяців бачите тільки «голі» дерева й кущі, навіває сум.

Оживити такий сад можуть вічнозелені рослини (або солітер, або група рослин). Сплануйте так, щоб з одного боку (наприклад, із фасаду) будинку був один солітер, а з іншого — група підтримки з масиву хвойних рослин, туй кулеподібних, глобозума (гостролистого клена), які можна підстригати.

 

Злакові водоспади у ландшафтному дизайні

Злакові трави в саду можуть слугувати фоновими рослинами. Але якщо, приміром, на вершині гірки висадити один міскантус, він буде як фонтан у центрі композиції, тому виконуватиме функцію солітера, фокусної рослини.

До того ж злаки тішитимуть вас майже рік. Зазвичай їх обрізають аж навесні, а вже через 1–3 місяці вони знову піднімаються, немовби б’ють фонтани. Злакові трави швидко заростають, їх дуже легко поділити й розмножити, тож ними стрімко заростають ділянки, які не використовують.

Приклад ландшафтного дизайну від Олега Божка

⌂ Фото: Приклад ландшафтного дизайну від Олега Божка

 

Привабливі плями

Є рослини, які можна висаджувати плямами, щоб підкреслити композицію (дерен, вейгела, пухироплідник). Площа саду — єдине, що слід враховувати. Якщо дуже велика — виберіть високу спірею Бумальда. А маєте маленьку ділянку, краще підійде спірея японська.

 

Композиції: хто з ким дружить в ландшафті саду

Найчастіше в групових насадженнях саду поєднуються хвойні з декоративно-квітковими чи декоративно-листяними рослинами.

Варто знати!

В композиційній групі певні рослини за призначенням можуть бути:
основними — це види середніх або великих розмірів;
допоміжними — менші від основних, які відіграють другорядну роль під час створення групи, вони «наповнюють» композицію.

Самі ж композиції поділяють на:
Монотипні, коли використовують рослини з різними відтінками зеленого.
Контрастні, які мають різні кольори: блакитний (хвойні рослини), зелений, строкатий із білим, червоним.

 

Правила групових насаджень у ландшафтному дизайні

1. Вони не мають бути загущеними.
2. Не лише дбайте про красу, а й дотримуйтеся вимог щодо догляду, бо вони не збігаються для всіх рослин.
3. Ландшафт — це та сама картина, тільки об’ємна й жива. Тому треба враховувати, як змінюватимуться кольори й форма композиції у різні пори року.
4. Дотримуйтеся одного стилю (контрасту форм, фактур) або монотипної гами. Задайте певний ритм композиції. Наприклад, після високої рослини має рости пласка.

Ваш сад — як музика: все залежить від того, які ноти візьмете.

Купити декоративні рослини

 

Зміст статей журналу СонцеСад 2/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Вейгела — вічна весна у вашому саду
Вейгела — гарний квітучий декоративний кущ.
Сосна — чарівна гостя саду
Сосни — одні з найдекоративніших дерев у наших парках і скверах. Навіщо її вирощують в садах?
Декоративні хвойники
Як підібрати хвойники та яким має бути догляд за ними

Рекомендовані товари!