Як і де виростити диню

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.02.2022

За біологічними характеристиками диня і кавун — «солодка парочка». Це також теплолюбна, стійка проти посухи і спеки, світлолюбна культура короткого дня. Агротехніка вирощування цих культур дуже схожа, однак є й відмінності.
Наприклад, диня потребує дещо меншої площі живлення (1,5×1,5 м або 1,5×1 м), глибина загортання насіння — 3–4 см, в гнізді можна залишати по дві рослини. А ще диня, на заздрість усім родичам, буяє рясним цвітом – на рослині формується до 200 чоловічих і до 25 жіночих квіток! Хоча з них утворюється лише 3–5 плодів. Цікаво, що й насіння дині, якщо правильно висушене, зберігає схожість протягом 6–8 років.

Тепло — найкращий товариш

За тривалістю вегетаційного періоду сорти та гібриди дині поділяють на:

Однак на щедрий і високоякісний урожай можна сподіватися лише в разі раннього посіву дині.
Порівняно з кавуном, диня легше витримує короткочасне зниження температури, хоча водночас також накопичує значно менше цукрів у плодах. Якщо температура ґрунту нижча за плюс 15°С, то це завдає дині значної шкоди — коренева система уражується патогенними мікроорганізмами. Однак диня найвибагливіша до тепла в період достигання плодів. Найкомфортніше почувається вона при плюс 25–30°С. Спека (понад плюс 40°С) стерилізує пилок квіток дині, що призводить до недобору врожаю.

Важливо!

Диня, як і кавун, не витримує затінення, адже вона є також рослиною короткого дня і потребує багато світла. Тому не загущуйте посіви!

Не загущуйте посіви!

⌂ Фото: Не загущуйте посіви!

 

Полив для дині

Водночас диня сприятливіше реагує на вологі ґрунти, ніж кавун, адже її наземна частина краще розвинена, ніж коренева система. Найбільш позитивно реагує диня на підвищену вологість ґрунту (60–70% НВ) у період цвітіння та не вище за 60% НВ під час наливання плодів (інакше вони втрачатимуть цукристість).
Поливають диню в середньому раз на тиждень теплою водою вранці або ввечері, не допускаючи намочування самої рослини. Коли зав’яжуться плоди — поливання поступово зменшують до повного припинення.

Поливають диню, не допускаючи намочування самої рослини

⌂ Фото: Поливають диню, не допускаючи намочування самої рослини

 

Удобрювати чи почекати?

Диню можна вирощувати на всіх типах ґрунтів легкого механічного складу з рН 6,5–7,5. Непридатні для її вирощування лише ґрунти з важким механічним складом, кислі та перезволожені. Однак ця культура найкраще росте на чорноземах, каштанових ґрунтах, сіроземах.
Як і кавуни, дині не сприймають удобрення свіжим гноєм — найкраще використовувати перегній. На початку росту диня досить вибаглива до азотного живлення. Пізніше більше потребує фосфору, потім калію (якщо їх нема, то це гальмує засвоєння інших поживних речовин рослиною).

 

Як виростити диню з розсади

Диню, як і кавун, також можна вирощувати розсадним способом. Насіння на розсаду висівають приблизно в середині квітня у торф’яні горщики діаметром 10 см (по 2–3 насінини в кожний на глибину 1,5–2 см). Ідеальна ґрунтосуміш для вирощування розсади — торф із піском (9:1), можна додати склянку деревної золи на 10 л такої суміші. Впродовж тижня (до появи сходів) горщики мають перебувати у приміщенні, де температура вдень досягає плюс 20–25ºC, а вночі — не вище ніж плюс 18ºC. Потім сходи проріджують (залишають одну рослину, інші — обрізають, але не виривають із ґрунту). Після появи трьох пар справжніх листків розсаду прищипують, що дасть можливість утворитися бічним пагонам. Найкраще тримати таку розсаду на південному вікні, інакше треба подбати про штучне освітлення.
Уперше розсаду поливають лише після появи на ній справжнього листка, далі стежте, щоб зволожувався тільки корінь рослини. За тиждень до висаджування починайте загартовувати розсаду — денну температуру поступово знижують до плюс 15ºC, а нічну — до плюс 12ºC. Розсаду не пікірують і висаджують у віці 4–5 тижнів, коли у сіянців розвинеться 5–6 справжніх листків. Хоча основний орієнтир для пересаджування розсади в ґрунт — стабільно тепла погода. Якщо ж розсада на підвіконні переростає, а на вулиці холодно — висадіть її і вкрийте плівкою. Бажано це зробити на сонячній, південній ділянці без вітрів. Щойно розсада вкорениться і почне рости, її головне стебло прищипують удруге.

Диню можна вирощувати розсадним способом

⌂ Фото: Диню можна вирощувати розсадним способом

Важлио!

Головні пагони гібридних сортів не прищипують (лише бічні, якщо загущуються насадження).

 

Шпалера для дині

Аби уникнути гниття плодів дині, можна підкласти під них шматочки фанери чи руберойду. Час від часу плоди перевертають, щоб вони мали правильну форму і рівномірне забарвлення. Дехто кладе їх у сіточки й підвішує на шпалери. Якщо ви також вирішили це зробити, встановіть опори заввишки до 2 м заздалегідь, пагони дині обв’яжіть мотузкою, закріпивши їхню верхівку на шпалері.

Дині на шпалері

⌂ Фото: Дині на шпалері

 

Як визначити коли поспіла диня?

Щоб визначити стиглість дині, треба передусім звернути увагу на колір плоду та сітку тріщин на ньому. Якщо диня помітно пожовтіла, легко відділяється від батогів, а сітка вкрила весь плід — більшої смакоти не знайти, однак така динька довго не зберігатиметься. Хочете відкласти смакоту про запас — зривайте плід, вкритий сіткою лише наполовину. У сортів, що не утворюють сітки на шкірці, можна орієнтуватися лише на колір та м’якість плоду.
Найкращу лежкість мають середньостиглі та пізні сорти дині. Тільки правильно їх зривайте (разом із плодоніжкою, найкраще — вранці), протягом 3–4 днів зберігайте на вулиці, а потім перенесіть у сухе і прохолодне сховище (температура — плюс 2–3ºC, вологість повітря — не більше ніж 80%). Краще розкласти дині на полички або підвісити у сітках (як на шпалерах).

 

Купити насіння дині

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Корисні кавун та диня: як використовувати
Народи Сходу кажуть: «Диня робить волосся блискучим, очі – молодими, бажання – сильними, можливості – необмеженими, жінок – прекрасними, а чоловіків – бажаними». Поради дієтолога відносно вживання дині та кавунів
Екзотичні блюда: рецепти з дині
Спробуйте приготувати такі шедеври з дині

Рекомендовані товари!