Тимченко О. Д ст. наук.
співр. Ільевська Н. Л
інженер першої категорії
Київський Національний
ботанічний сад ім. Гришка
Кала — це багаторічна трав’яниста рослина з родини ароїдних. Батьківщина — Південна Африка. Назва рослини — СаІІа — походить від грецького "kallos", що в перекладі означає «красивий». Друга назва кали — зантедескія (Zantedeschia), яке вона отримала в честь відомого італійського ботаніка 19 століття Ф. Зантедескія. Її ще називають білокрильником, рихардією.
У народі кала вважається весільною квіткою і квіткою удачі. Кали відрізняються дуже екзотичним зовнішнім виглядом.
Висота рослин коливається від 30 см до 1,5 м, залежно від сорту. Листя велике, стріловидної форми, на довгих черешках. Забарвлення у них яскраво-зелене, часто з сріблястими або білими вкрапленнями. Суцвіття — кремово-жовтий початок, розташований на безлистому квітконосі, складається з дрібних непоказних, але дуже запашних квіток. Початок оточує великий, яскравий, воронкоподібний криючий лист (покривало). Забарвлення покривала різноманітне: біле, жовте, рожеве, кремове, кармінове, лілове. Після запилення покривало всіх сортів стає зеленим, вихідний колір зникає.
⌂ Кала ефіопська СаІІа aethiоріса
Кали ділять на дві групи. Більш великі рослини, що досягають висоти 150 см і мають в основному біле покривало. походять від кали ефіопської СаІІа aethiоріса). Вони вологолюбні, довго цвітуть, на період спокою не скидають листя. Підземна частина являє собою кореневище, розмножуються діленням куща. До іншої групи належать сорти з кольоровим покривалом, що походять від золотисто-жовтої кали Еліотта (C. Elliottiana) i рожево-червоної кали Рехманні (C. rehmanii). «Кольорові» кали не перевищують у висоту 50 см. Вони менш вимогливі до вологості ґрунту і повітря. люблять яскраве розсіяне світло і повністю скидають листя в період спокою. Підземна частина у цих кал у вигляді бульб. Розмножуються молодими бульбами.
⌂ Ось так росте кала у відкритому грунті
Кали вирощують як у відкритому ґрунті, так і в кімнатних умовах. Їх краще висаджувати на ділянки з легким затінюванням (на затінених ділянках вони більш пишно цвітуть, а на сонячних краще розвивається листя, але квітконосів утворюється менше). При недостатньому освітленні колір покривала у них блідне, ґрунт має бути легким, пухким, родючим, з кислою реакцією. Висаджують кали у відкритий ґрунт в травні. Бульби висаджують на глибину 7-10 см, більш дрібна посадка призводить до вилягання листків. Бульба повинна бути правильно висаджена (верхня частина бульби — це місце розташування бруньок, нижня — з зачатками коренів). Кали вологолюбні, але не переносять перезволоження ґрунту, тому поливи мають бути частими, але помірними. Після поливу землю необхідно розпушити. Підживлення проводять раз в 2-3 тижні комплексними добривами на всіх стадіях росту. Кали можуть уражуватися павутинним кліщем, трипсами, білокрилками попелицями. Необхідно регулярно оглядати рослини, при сильному ураженні застосовувати інсектициди. Цвітуть кали з липня по вересень.
⌂ Зберігають бульби при температурі 5-10°С
Перед заморозками бульби рослині викопують разом з листям і сушать приміщенні. Через півтора-два тижні листя висохне і легко відділиться. Після цього необхідно обрізати коріння. Зберігають бульби при температурі 5-10°С (при більш високій температурі бульби можуть прорости). Під час зберігання н можна допускати пересушування бульб.
Розмножують кали найчастіше вегетативно діленням кореневищ або бульб. Навесні дочірні бульби відокремлюють від материнської. Бульби при поділі краще обережно відламувати, ніж різати ножем стежачи за тим, щоб на кожній частині залишилась хоча б одна брунька. Свіжі злами присипають вугіллям або обробляють зеленкою, залишають підсушуватись на 3-4 дні і лише після цього висаджують. Види кал, які мають деревоподібну кореневу систему, розсаджують діленням кореневищ материнського куща. Восени дітку обережно виламують з основного кореневища, намагаючись зберегти на корінцях якомога більше землі. Потім поміщають корінці в окремі просторі горщики. Зберігають у закритому приміщенні з підвищеною вологістю при температурі 12-15°С. Навесні з корінців з'являються пагони, і на початку літа їх висаджують у відкритий ґрунт. Кали можна використовувати для вигонки — при цьому відбирають бульби діаметром не менше 6 см. Підготовлені бульби висаджують у горщики висотою не менше 25 см, глибина посадки — 5 см Температура в приміщенні після посадки поки не з'явилися паростки, повинна буті 22-24 ° С. Потім можна знизити її до 16°С вночі та до 18-20° С в день, але чим тепліше в приміщенні. тим раніше почнеться цвітіння. Зниження нічної температури гарна освітленість вдень сприяє поліпшенню інтенсивності забарвлення квітки більше міцним стеблам. Якщо вигонка відбувається взимку, то обов'язково треба досвічувати рослини на протязі 10-12 годин люмінесцентними лампами.
Читайте ще:
Купи гіпеаструм! Влаштуй собі казку на Новий рік! (+Відео!)
Лілійник. Краса - на день, здоров’я - на роки
Весняні первоцвіти у вашому саду