Як і коли садити саджанці груш восени 2024 року

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.02.2022

Як обрати саджанці груші, та як їх правильно посадити, «СонцеСаду» розповіла Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України.

— Якими мають бути якісні саджанці груш та коли їх краще висаджувати у ґрунт?

— Головною вимогою до будь-якого саджанця є те, щоб коренева система була добре розвинена і не було механічних пошкоджень на саджанці.

Груша — це така культура, яку можна висаджувати і восени, і рано навесні. Якщо ми висаджуємо її восени, посадку потрібно завершити за два тижні до настання морозів, до повного замерзання ґрунту.

Зараз груша найчастіше вирощується на айві в якості підщепи, а айва дуже вибаглива до родючості ґрунту. Вона не дуже полюбляє піщаний ґрунт.

Порада від   

Підщепа має чималий вплив на смакові якості та здоров’я майбутньої груші. В якості підщепи для саджанців груш зазвичай використовують так звані груші дички, або ж айву.

Груша, прищеплена на айву, матиме гарний врожай і солодкі та соковиті плоди. Якщо ж в якості підщепи використовувалась дичка, такі дерева будуть більш стійкими до холодів та багатьох хвороб.

 Олена Кіщак показала читачам «СонцеСаду», як правильно посадити саджанці груші

⌂ Фото: Олена Кіщак показала читачам «СонцеСаду», як правильно посадити саджанці груші

 

— Чи є особливі умови до посадкових ям під саджанці груш? 

— Ями, як у інших плодових культур, викопуємо розміром 50–60 см у ширину і так само в глибину. Все залежить ще й від родючості ґрунту. Якщо ґрунт родючий, то ями стандартні 50 на 50 см, або 60 на 60 см.

Якщо ґрунт піщаний — ями викопуємо метр на метр. На дно кладеться шар глини 20 см, ущільнюємо його, потім заправляємо посадкові ями родючою сумішшю.

На достатньо родючих ґрунтах це 7–8 кг перегною. Краще, коли це перепрілий перегній, якщо свіжий, то кидаємо на дно ями і обов’язково потрібно зробити ще шар ґрунту 20 см, щоб не спричинити опіки коріння.

Посадкова яма для саджанців груш

⌂ Фото: Посадкова яма для саджанців груш

Перегній чи гній добре перемішуємо із землею. Під час цих мікробіологічних процесів виділяється тепло, від чого кореневій системі дуже комфортно.

Верхній родючий шар ґрунту, під час викопування ями, краще відкладати вбік. Цим найплодороднішим шаром з верхнього горизонту ми потім засипаємо корінці.

Коли землю добре утоптали, можемо саджанець полити і з розрахунку 30— 40 літрів води на посадкову яму. Ми це робимо для того, щоб витіснити повітря з посадкової ями.

Порада від 

Саджанці груш в жодному разі не можна висаджувати в ґрунт коли надворі температура нижча нуля. Навесні їх потрібно висадити в той час, коли сніг повністю розтане, а земля прогріється. Восени ж потрібно встигнути з посадкою бодай за кілька днів до перших заморозків.

 

— Для всіх саджанців є свої вимоги щодо розташування місця щеплення. Які вони для груші?

— Найголовніше під час самої посадки відрегулювати місце щеплення. Якщо ми робимо посадку в ряду, то стараємось спрямовувати місце щеплення у сторону ряду і тільки тоді починаємо засипати яму родючою сумішшю.

Посадка саджанця груші

⌂ Фото: Посадка саджанця груші

Саджанець на насіннєвих підщепах висаджується так, щоб місце щеплення було на рівні з землею. На вегетативних  це місце має бути на 3–4 см вище від рівня ґрунту. Коли ґрунт усядеться, відстань до землі збільшиться, тоді потрібно знову підсипати ґрунту.

Це робиться для того, щоб груша на підщепі айви не перейшла на власне коріння. Коріння будуть утворюватися у ґрунті, тоді дерево буде не слаборосле, а сильноросле. Після того, як землю досипали, знову ущільнюємо її і робимо лунку біля стовбура саджанця, щоб вода завжди залишилась в ямі.

Якщо посадку здійснювати навесні, потрібно навпаки, робити біля стовбура саджанця луночку. В цей період для кращої приживлюваності місце щеплення має бути відкритим, від цього буде кращий доступ повітря в ґрунт.

Підв’язування молодих саджанців груш

⌂ Фото: Підв’язування молодих саджанців груш

— Молодим саджанцям груш потрібна додаткова підтримка?

— Досить часто, коли рослини висаджують восени, під впливом вітрів саджанець може сильно хитатися. Тому краще встановити поряд кілочки висотою 1–1,20 м з підвітряного боку. Встановлюється кілочок на другий–третій день після посадки, коли ґрунт достатньо ущільниться. 

Коли саджанець груші підв’язаний до кілочка, він не хитається, а коренева система приживлюється краще. Перед цим бажано обгорнути його на зиму білим папером, мішками чи агроволокном.

Можна всі гілочки також зв’язати і обмотати на зиму, щоб деревцю було більш комфортно. Крім цього не погано було б вкрити прикореневу зону перегноєм, компостом, торфом, чи будь-якими рослинними рештками. Головне — слідкувати, щоб в цьому покритті не заводились миші.

Відео: «Садимо грушу та айву»

Олена Кіщак показала читачам «СонцеСаду», як правильно посадити саджанці груші

 

 — Чи потрібно проводити обрізку саджанців груш одразу після посадки? Коли краще обрізати такі дерева?

— Обрізку саджанців після садіння незалежно від того, коли висадили рослину треба проводити тільки весною.

Як правильно обрізати? Насамперед, треба задати правильну висоту штамба, якщо ми формуємо грушу на присадибній ділянці, штамб повинен бути 50, максимум 60 см. Видаляємо гілки із гострими кутами відходження.

Обрізка саджанців груш одразу після посадки

⌂ Фото: Обрізка саджанців груш одразу після посадки

Вибираємо найнижчу гілочку на достатній висоті від місця щеплення — це приблизно 50 см і вкорочуємо її до 50–60 см. В першому ярусі у нас повинно бути 5 гілок, які спрямовані у різні сторони. Потім на 20–30 см обрізуємо від рівня зрізу центральний провідник.

Це актуально для розгалужених саджанців, або рослин на другий рік після посадки, коли з’являються нові пагони. Якщо ж саджанець у нас був не розгалужений при садінні, то необхідно задати висоту штамба щонайменше 50–60 см. Зверху повинно бути 4–5 бруньок, щоб утворилися гілочки.  

 

Порада від 

Коли краще садити саджанці груш у вересні, жовтні та листопаді 2024 року за місячним календарем

Восені 2024 року є чимало сприятливих дат за місячним календарем для посадки груш. Експерти вважають що саджанці цих дерев найкраще висаджувати в такі дні:

  Вересень
Сприятливі дні 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16
  Жовтень
Сприятливі дні 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17
  Листопад
Сприятливі дні 2,  4, 5, 6,  7, 8, 9, 11, 12, 13, 14
 

Чим підживлювати саджанці груш

Добрива важлива частина вегетативного процесу. Щоб ваш садок гарно плодоносив, а дерева груш не хворіли та не потерпали від шкідників краще використовувати такі засоби захисту:

При посадці, для стимулювання росту кореневої системи, корені потрібно трішки підрізати і бажано замочити у розчині (згідно інструкції) препаратів Антихрущ + Корневін на 20 хв, а після посадки полити рослини цією ж сумішшю. Також, для кращого укорінення рослини використовують добрива з підвищеним вмістом фосфору (суперфосфат).

Хорошими є біостимулятор «Радіфарм» який сприяє формуванню розвиненої кореневої системи, прискорюючи розвиток бічних і додаткових коренів. Він гарантує успішне вкорінення саджанців і швидке відновлення після пересадки навіть при несприятливій температурі та вологості.

Також хорошим є препарат Агромікс «Епін максі». Це — універсальний антистресовий адаптоген який сприяє укоріненню, прискорює дозрівання, збільшує врожайність, підвищує імунітет, ефективний захист від заморозків.

Як боротися зі шкідниками і хворобами груш

Задля кращого врожаю саджанці груші потребують вчасної обробки від хвороб і шкідників. Проводять таку обробку зазвичай до розпускання бруньок, при температурі від +8 ºС. Для цього можна використати один з таких препаратів як мідний купорос, або залізний купорос — вони допомагають боротися з хворобами рослин.

Також можна використати для обробки карбамід (500 г/10л) або препарат «Брунька» — вони знищують і спори грибкових захворювань, і зимуючі стадії шкідників.

Щоб бур’яни не створювали вам мороки при вирощуванні груш, варто скористатися гербіцидом, але обережно, щоб не зашкодити дереву.

Хорошим препаратом є Ураган Форте — системний гербіцид суцільної дії, призначений для застосування у садах і виноградниках, у лісовому господарстві, на промислових об'єктах і на присадибних ділянках. Він знищує одно— і багаторічні бур'яни. Застосовується цей препарат для виведення чагарників і дерев.

Задля гарного врожаю доведеться докласти чимало зусиль. «СонцеСад» сподівається, що наші поради дозволять зробити вашу роботу в саду значно простішою і більш корисною.

 

Купити саджанці найкращих сортів груш

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Від посадки до врожаю: особливості вирощування та правила догляду за грушами
Що потрібно знати, аби правильно доглядати за грушевим садом? Все про це знає Богдан Гулько, кандидат с/г наук, Львівський національний аграрний університет
Як створити дерево-сад
На одному дереві можна прищепити не лише десятки різних сортів однієї культури а й кількох плодових культур!
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
До 150-річчя від Дня народження Лесі Українки
Десять правил посадки та вирощування груш
Правила вирощування груші (СС. №1/2021)
Чим корисна груша
Лікувальні властивості груші
Хвороби груш та методи боротьби з ними
Методи захисту груш від основних хвороб
Органічні груші від сім'ї Лановенків
За органічним садівництвом майбутнє. Як закласти органічний сад, ділиться Валентина Лановенко, президент Академії органічного садівництва «Екогарден».
Груша сорту Весільна: центнер з одного дерева
Центнер соковитих солодких груш сорту Весільна з унікальною червоною м'якоттю з одного дерева? Легко. Поради селекціонера
Як посадити та доглядати сад груші
Практичні поради з вирощування груш

Рекомендовані товари!

Саджанець Груша Кюре

У наявності

Саджанець Груша Кюре (ОКН-3151(10-12л))

280грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 200 г
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак солодкий
Саджанець Груша Лимонка

У наявності

Саджанець Груша Лимонка (ІГР-84)

189грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 50-100 г
Колір плоду жовтий
Терміни дозрівання літній (ранній)
Смак кисло-солодкий
Саджанець Груша Дюшес зимовий

У наявності

Саджанець Груша Дюшес зимовий (ОКН-3389(10-12л))

280грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 350-500 г
Колір плоду жовтий з рум'янцем
Терміни дозрівання зимовий (пізній)
Смак солодкий, легка кислинка
Саджанець Ялівець горизонтальний Андора Компакт

У наявності

Саджанець Ялівець горизонтальний Андора Компакт (ОКН-1586)

76.5грн.

90грн.

Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна
Розміри низькорослі
Форма багаторічники
Тип крони подушкоподібний
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Груша Улюблениця Клаппа

У наявності

Саджанець Груша Улюблениця Клаппа (ОКН-2498(2-4л))

320грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 150-250 г
Колір плоду жовтий з рум'янцем
Терміни дозрівання літній (ранній)
Смак солодкий, легка кислинка