Томати, перець, баклажани,картопля і фізаліс, такі різні на вигляд і смак, належать до однієї родини – Пасльонових. Тому і хвороби мають спільні: комусь дошкуляють більше, комусь – менше, але загрожують усім.
Уражує переважно томати, менше – баклажани. Захворювання поширене здебільшого у відкритому ґрунті, але може проявлятися на розсаді в парниках і теплицях як окремі осередки.
⌂ Септоріоз
На першому етапі на листках спочатку нижнього, а пізніше середнього й верхнього ярусів з’являються дрібні бурі плями, згодом – брудно-білі з темно-бурою облямівкою (впродовж усієї вегетації). Плями часто зливаються, утворюючи великі ділянки некротичної відмерлої тканини з безліччю дрібних темних крапок. На стеблах вони еліпсоподібні, спочатку темно-бурі, пізніше центр плям світлішає. За високої вологості й високої температури повітря хвороба швидко прогресує й спричиняє передчасне відмирання як окремих листків, так і цілих кущів.
У деякі роки септоріоз може бути причиною зниження врожаю на 50%.
⌂ Альтернаріоз (діагностичні ознаки на листках)
Хвороба спочатку проявляється на листках нижнього ярусу, потім – середнього і верхнього, а далі – на черешках і стеблах. На листках плями округлі або неправильної форми, коричневі з добре помітним чорним нальотом, чіткі, від кількох міліметрів до сантиметра завбільшки. За вологої погоди вони іноді зливаються і листки відмирають. На стеблах і плодоніжках плями видовжені, бурі. На плодах хвороба «осідає» передусім у зоні їх прикріплення до плодоніжки. Плями злегка вдавлені, округлі, темно-бурі, з добре помітним чорним бархатистим нальотом. У разі сильного ураження рослини в’януть. В уражених плодах знижується вміст багатьох органічних речовин.
⌂ Фітофтороз (Діагностичні ознаки на плодах)
Збудники цієї хвороби також уражують томати, перець і баклажани. Розрізняють два види фітофторозу: картопляний і південний.
Картопляний фітофтороз томатів поширений у тих районах, де цю хворобу можна виявити й на картоплі, адже збудником їхніх захворювань є той самий гриб.
Характерні ознаки хвороби на томатах – утворення на листках і стеблах бурих плям, які швидко розростаються у вологу погоду. На їхньому нижньому боці утворюється білий ніжний павутинний наліт. Хворі листки некротизуються, у вологу погоду загнивають, у суху – швидко засихають, уражена тканина часто кришиться. На черешках листків і стеблах плями бурі, витягнуті. На плодах з’являються темно-зелені, бурі, маслянисті плями. У місцях уражень тканина твердої консистенції. З розвитком хвороби плоди повністю згнивають.
Основне джерело картопляного фітофторозу – уражені насіннєві бульби картоплі та рештки хворих рослин.
⌂ Фітофтороз (уражені листки і черешки)
Проявляється переважно в теплицях – як на розсаді, так і на дорослих рослинах томатів, а в південних областях – й у відкритому ґрунті (звідси й назва). Симптоми хвороби виявляються на коріннях, стеблах і плодах. На молодих рослинах вони нагадують симптоми чорної ніжки – загнивають корені й основа стебел. На стеблах утворюються вузькі перехвати, рослина в’яне й гине. Уражена тканина покривається бруднувато-білим нальотом. На плодах утворюються світло-сірі або червоно-бурі плями, плоди водянисті, у вологу погоду вкриваються ніжним білуватим нальотом.
Джерелами інфекції південного фітофторозу є уражені рослинні рештки і насіння, зібране із хворих плодів, заражений ґрунт.
Шкідливість хвороби – у відмиранні верхівок і бічних пагонів, зниженні в плодах вмісту цукру, органічних кислот, вітаміну С. У разі інтенсивного розвитку хвороби втрати врожаю сягають 70–80%, а в деякі роки – й 100%. Уражені плоди стають непридатними для споживання і перероблення.
Захворювання найпоширеніше і найшкідливіше в теплицях. Перші його ознаки виявляються у фазі цвітіння рослин на листках нижнього ярусу як хлоротичні або жовтувато-бурі розпливчасті плями, з нижнього боку яких формується бурий оливковий наліт. Згодом плями набувають червоно-коричневого забарвлення, часто зливаються, охоплюючи всю листкову пластинку. Уражені листки скручуються і засихають. На плодах інколи з’являються злегка здуті над поверхнею тверді оливкові плями з бархатистим нальотом. Уражені плоди буріють, деформуються і засихають.
⌂ Верхівкова гниль
Хвороба проявляється на зелених плодах нижніх ярусів. На верхівці плода з’являється водяниста пляма інтенсивно-зеленого забарвлення, яка швидко темніє й охоплює інколи більше ніж половину плода. Пізніше місце ураження перетворюється на буру гниль. Уражені плоди передчасно дозрівають, часто опадають.
Причинами хвороби є висока температура і нестача вологи в ґрунті. Розвиток верхівкової гнилі плодів посилюється на ґрунтах із недостатньою або надмірною кількістю кальцію. Значне ураження спостерігається і на засолених ґрунтах.
Під час дифузного ураження спостерігається в’янення і відмирання молодих рослин, а на більш дорослих рослинах – однобічне в’янення спочатку окремих частин, а згодом і всього листка або в’янення окремих листків і гілочок. У разі раннього системного ураження плоди набувають потворної форми.
Під час місцевого ураження на листках, черешках, стеблах, плодоніжках з’являються дрібні бурі плями, які пізніше заглиблюються і перетворюються на рудуваті виразки. На плодах утворюються білі або буро-коричневі дрібні плями з чорною крапкою в центрі, оточені світлою облямівкою. Такий прояв хвороби на плодах називається «пташиним оком», яке уражує томати і перець. Поливання рослин способом дощування спричиняє масове зараження рослин цією хворобою. Насіння, отримане від уражених плодів, містить інфекцію, яка може зберігатися на ньому до трьох років. Недобір урожаю, залежно від ступеня ураження рослин, сягає 20–90%. Якщо плоди й утворилися, вони несмачні і не мають товарного вигляду.
⌂ Чорна бактеріальна плямистість томатів
Хвороба уражує томати, перець, баклажани і проявляється на листках, стеблах, черешках і плодах протягом вегетації рослин. На листках з’являються дрібні маслянисті, округлої або неправильної форми плями, які поступово розростаються, досягаючи діаметром 1–2 мм. Центр плями чорніє, тканина навколо них жовтіє. На стеблах і черешках вони видовжені, темні. Уражені рослини повільно розвиваються, квітки на них масово опадають.
На зелених плодах хвороба спочатку нагадує паршу (з’являються чорні випуклі крапки з водянистою облямівкою). Пізніше плями збільшуються в розмірах до 6–8 мм – стають такими, як бородавки, особливо біля плодоніжок. Із подальшим розвитком хвороби центр плями западає і нагадує чорну виразку, її водяниста облямівка зникає або набуває світло-зеленого кольору. Інтенсивне зараження рослин відбувається за високої вологості повітря, особливо за крапельної вологи і температури 25–30°С. Поширенню і розвитку хвороби сприяють часті дощі, особливо з вітром, близько 70–80% плодів втрачають товарні і харчові властивості.
Захворювання проявляється на всіх надземних органах рослин. На листках спочатку з’являються дрібні (діаметром до 1–3 мм) чорні плями, оточені яскравою облямівкою. За високої вологості плями швидко розростаються, зливаються й охоплюють усю пластинку, листок засихає і відмирає. На стеблах, черешках та квітконіжках плями видовжені з ледь помітною світлою облямівкою. На плодах з’являються чорні з білою чи хлоротичною облямівкою, дрібні, крапчасті або бородавчасті плями. Крім томатів, хвороба шкодить картоплі, навіть деяким видам бур’янів: щириці, пирію, мишію. Протягом вегетації бактерії поширюються механічним шляхом.
Залежно від погодних умов та ступеня ураження рослин, недобір і втрати врожаю сягають 10–50%. Джерелами інфекції є неперегнилі уражені рештки рослин, заражене насіння томату, насіннєві бульби картоплі.
⌂ Тютюнова мозаїка томатів
Хвороба поширена скрізь, де вирощують томати, але найбільш шкідлива – в закритому ґрунті. Проявляється на листках як чергування світло-зелених, жовтувато-зелених ділянок із темно-зеленими ділянками здорової тканини. Найчіткіше ознаки хвороби проявляються на верхівкових молодих листках як помітна мозаїчність. А в теплиці через недостатнє освітлення і високу вологість листки рослин стають папороте- або ниткоподібними, часто на нижньому боці з’являються вирости. Уражені плоди нерівномірно забарвлені під час достигання, дрібні, мають знижений вміст цукру й органічних речовин. У разі раннього розвитку тютюнової мозаїки недобір урожаю плодів у теплицях сягає 50%, у відкритому ґрунті – 10–15%.
⌂ Огіркова мозаїка
Хвороба проявляється як ниткоподібність або папоротеподібність листків із слабкою мозаїчністю. Уражені листкові пластинки набувають гофрованої, часто пухироподібної форми, часто відмирають верхівки рослин.
⌂ Стрик томатів
Хвороба поширена як у теплицях, так і у відкритому ґрунті. Уражуються всі надземні органи рослини, які деформуються і некротизуються. На листках з’являються червоно-коричнюваті плями неправильної форми, а на стеблах, черешках і плодоніжках – червоно-коричнюваті штрихи. Уражені плоди деформуються, твердіють і розтріскуються, стебла стають крихкими і легко ламаються, інколи всихає верхівка рослин.
⌂ Бронзовість
Хвороба поширена частіше у відкритому ґрунті на листках, стеблах і плодах. Уражені листки набувають жовто-коричневого або бронзового відтінку. На їхніх пластинках з’являються некрози – криві лінії, кільця, які розміщуються вздовж центральної та бокових жилок. Хворі листки засихають і обпадають. На стеблах, особливо на верхівках, на черешках листків утворюються коричневі й чорні смуги. У разі сильного ураження верхівки пагонів відмирають і рослини не плодоносять. На плодах з’являються жовті, блідо-коричневі смуги або зигзаги, які передусім з’являються у місцях прикріплення їх до плодоніжки. Уражені плоди мають строкате забарвлення.
Симптоми хвороби варіюють залежно від штаму збудника і сорту культури. Пагони хворих рослин відходять від стебла під гострим кутом. Листки, особливо верхні, часто складені у човник, жилки з нижнього боку листків фіолетові. Листки часто вузькі й стирчать угору, стають крихкими (як і стебла).
Характерні симптоми хвороби – позеленіння квіток (часто нагадують дзвіночки) і «здерев’яніння» плодів, які мають жовтувато-оранжеве забарвлення, а на їхньому нижньому боці утворюється світла сітка. Насіння в плодах не формується взагалі або його дуже мало, воно щупле. Уражені плоди непридатні для перероблення, втрачають якість, урожайність зменшується до 30–40%.
Кроки до зцілення:
купити засоби захисту тут
Читайте ще:
Мої помідори не бояться фітофтори
Здорова капуста — запорука гарного врожаю
Хвороби кукурудзи