Пуер — чай родом з унікальної Китайської провінції Юньнань, справжнього екологічного раю з надзвичайно чистим повітрям, мальовничими горами, вкритими густими лісами. Місцеві ж жителі гордяться, мовляв, що самі боги благословили ці землі на вирощування чаю. Та й справді, пуер відомий серед поціновувачів чаю.
Особливість чаю в тому, що він є «живим» продуктом, у ньому постійно відбуваються процеси ферментації, які безпосередньо впливають на його смак. Чим більше витриманий пуер, тим вища його якість. Це єдиний чай, який покращує свої властивості з часом.
Здоров'я з кожним ковтком.
Багато вчених називають його чаєм стрункості і краси. Цей чай радять включати в раціон всім, хто прагне позбутися надмірної ваги. Адже він сприяє травленню та ліпідному обміну, має виражені спазмолітичні та абсорбуючі властивості.
Його добре пити після споживання жирної їжі, оскільки він допомагає переварити її. Також пуер прекрасно втамовує спрагу, дозволяє організму краще впоратися з похміллям, покращує самопочуття: тонізує, освіжає, зігріває.
Незважаючи на те, що цей чай містить невелику кількість кофеїну, він бадьорить і підвищує працездатність сильніше, ніж кава чи будь-який енергетичний напій.
Французькі дослідники з’ясували, що чай позитивно впливає на хімічний склад крові, рівень холестерину і глюкози. Тому він рекомендується людям, які страждають цукровим діабетом, атеросклерозом.
Пуер знижує ризик серцевих нападів, очищує судин, підвищує їх еластичність та стійкість до перепадів тиску.
До речі, пуер — чи не єдиний чай, який можна пити людям з виразкою шлунку та дванадцятипалої кишки.
Відповідно до технології дозрівання, виділяють два види пуерів - шу (熟) і шен (生).
Шен - зелений пуер, що набуває своїх властивостей протягом 10-20 років. Адже процес природної ферментації, що перетворює чай на справжній скарб, триває роками: сировину сушать у спеціально обладнаних приміщеннях при при температурі 45-55°С. Виробництво класичних коржів шен пуеру з підготовленої сировини включає три стадії: пресування, фінальну просушку і упаковку.
Шу —чорний, дуже міцний, смолистого відтінку напій, з ароматом горіхів і сухофруктів.
Набуває властивостей пуеру за декілька тижнів, завдяки вологому скиртуванню. Сировину складають у гряди, висотою близько метра, або у формі піраміди, висотою до двох метрів, і поливають зверху водою, у співвідношенні 1:10, після чого вкривають тканиною. За відсутності кисню і за умов підвищеної вологості чайний лист в середині цієї "водяної купи" починає бродити і, відповідно, нагріватися. Щоб вберегти сировину від перегріву, протягом всього процесу бродіння температуру контролюють спеціальними приладами або термометрами, і, за потреби, лист розворушують. На фінальному етапі середній та великий лист пресують в чайні млинці, кубики чи таблетки та упаковують.
Здебільшого пресований пуер — це купаж листя ранньої та середньої зрілості, до яких, для досягнення яскравого та збалансованого букета, додають до 30% листя пізньої зрілості.
Ча Гао — смола пуеру. Це популярний продукт, властивості якого відомі вже досить давно.
Екстракт виготовляють за допомогою складної технології поступового випарювання та виварювання. Це доволі дорогий продукт, оскільки на виготовлення одного кілограму ча гао потрібно 100 кг зеленого листя із старих чайних дерев. Ча гао має корисні властивості: зміцнює стінки судин, нормалізує тиск, зменшує рівень холестерину, очищує печінку, нормалізує травлення. Цей міцний енергетичний напій діє на організм людини доволі тривалий час.
Завдяки високим екстрактивним властивостям цей чай повністю розчиняється у холодній воді. До речі, в гарячій воді за час нормального заварювання чаю розчиняється рівно стільки ча гао, скільки потрібно для смачного споживання.
Унікальність пуеру полягає і кількості заварювання. Адже цей чай можна заварювати до 15 разів так, як це практикується під час багатьох чайних церемоніях. Проте у домашніх умовах рекомендовано його заварювати 3-4 рази.
Заварку спочатку промивають. Потім на 3-5 секунд заливають гарячою водою і розливають по чашках. Час наступних заварювань продовжують на 1-2 секунди. Примітно, що кожне заварювання по-різному розкриває смак та аромат напою.
Читати ще
Чаї ООЛОНГ - запорука стрункості
Чай замість ліків
Правила заварювання чаю
Чаї з травами – максимум користі й задоволення