⌂Чай улун у побуті та торгових мережах часто називають оолонг. Така вимова викликана англійською версією написання назви цього чаю: Oolong. Так вимагає транслітерація. Але читати слід так, як звучить назва мовою чайної батьківщини. Автентично: улун — 乌龙.
⌂Про цей незвичний для пересічного українця чай саме для читачів Сонцесаду розповідає Оксана Якубинська, викладач школи чайної майстерності
Перекладається улун як Чорний Дракон, або Дракон кольору воронячого крила. Чому? Можливо тому, що форма чайного листка нагадує політ дракона — як мінімум такого, якого малюють у сучасному Китаї. Цей чай відрізняється від інших за технологією виробництва. Загалом за ступенями ферментації та способам обробки китайські чаї поділяють на кілька груп: зелені; білі; жовті; бірюзові або улуни (світлі та темні); червоні; пуери.
Технологія виробництва улуну виникла наприкінці періоду правління династії Мін (1368–1644 роки), коли з’явився новий чай Сун Ло Ча. Його не прожарювали і не пресували після збирання, як інші чаї, а спочатку підв’ялювали, потім прожарювали і зминали, але не пресуючи. Виробництво завершувалося сушінням. У процесі розвитку нової технології виникла низка сучасних улунів, у яких ферментацію не доводять до кінця: ферментують тільки край листя і частину його поверхні. Внутрішній шар зберігає свої первинні властивості та структуру.
Улун — це чай, що поєднує в собі як властивості зеленого чаю — яскравий аромат, так і червоного (у народі називають чорним) — насичений багатий смак.
За ступенем ферментації улуни поділяють на сильно- і слабоферментовані.
— Слабоферментовані улуни (ферментація менше 50% листя) виробляють на півдні провінції Фуцзянь і на Тайвані.
– Сильноферментовані (більше 50% ферментації) — на півночі провінцій Фуцзянь і Гуандун.
Користь для здоров’я
Ще одна відмінність улунів від інших колекційних чаїв — дія на організм людини.
Улуни багаті на ефірні олії, таніни та кофеїн, вміст якого тим вищий, чим більш ферментований чай.
Загалом в улуні міститься понад чотириста видів корисних для організму людини хімічних сполук. Головні з них: сполуки поліфенолу, кофеїн, вітаміни С, D, E, K, B1, B6, B3, B12, кальцій, фосфор, залізо, йод, магній, селен, цинк, марганець тощо. Результати тривалого вживання чаю групи улун — це стійкість до вірусних захворювань, зменшення ризику розвитку новоутворень, міцні судини та здорова шкіра. Також завдяки поліфенолу, що міститься в цьому чаї, розщеплюються та виводяться з організму жири. Крім того, ефективність цього процесу в улуну — максимальна серед інших чаїв. Тому він є чудовим природним засобом для схуднення.
Види улунів
Північно-фуцзянські улуни. До цієї групи належить безліч чаїв, які обробляють за однією технологією. Наприклад, широко відомі: Велика водяна черепаха, Білий півнячий гребінь, Нарцис безсмертя, Вісім Безсмертних тощо. Їхня батьківщина — гірський хребет Уїшань. Найпопулярніший улун — Да Хун Пао, або Червоний халат. Улуни північного регіону вирізняються різноманітними солодко-пряними ароматами, жовтувато-коричневим кольором настою, складним смаком і стійким післясмаком.
Південно-фуцзянські улуни. Вироблений у цьому регіоні улун Те Гуань Інь є візитівкою всіх улунів. Завдяки слабкій ферментації чаю зберігаються вітаміни й таніни, активізується теїн, тому він має своєрідний смак та особливо сильний пряно-фруктовий аромат. Чаїнки міцні, важкі. Туго згорнені, блискучі, з червоними прожилками і ледь помітним білим пушком. Жирні від великого вмісту ефірних олій.
Те Гуань Інь — це чай, який найчастіше використовують у терапевтичних та лікувальних цілях. Його здатність утримувати вітамін С в організмі унікальна, а омолоджувальний ефект у 18 разів перевищує аналогічні можливості вітаміну Е. Також Те Гуань Інь — один із лідерів серед засобів профілактики онкологічних захворювань.
Улуни з провінції Гуандун. Тут виробляють тільки один сорт улунів — Є Лай Сян, або Аромат, що приходить уночі. Цей чай легко впізнати за стрічкоподібним скручуванням чайного листя й ароматом паленого цукру, підсмаженого хліба й динного варення. Особливістю цієї групи чаїв є та, що специфіку аромату кожного чаю вказують окремо, оскільки тільки основних ароматів — десять: медовий, ірисовий, медової орхідеї, османтусовий, магнолієвий, імбирний, туберозовий, жасминовий, мигдалевий і коричного дерева.
Тайванські улуни. За історичними мірками, техніка виготовлення чаю з’явилася на Тайвані нещодавно, у XVII–XVIIІ століттях. Тут уперше до чаю почали додавати витяжку з молочної сироватки, перетертий женьшень, а також збагачувати його ароматами квітів і трав. Найвідоміші представники цієї групи — Вен Шань Бао Чжун (слабоферментований улун із гори Вен Шан), Дун Фан Мей Жень (Тайванський метелик), Алішань, Лішань, Дун Дін (Морозний пік). Останній належить до слабоферментованих улунів. Цей чай має приємний морозний свіжий смак із легкою терпкістю, в ароматі відчуваються фруктово-квіткові відтінки.
Найвідоміші цілющі властивості тайванських улунів: покращують кровообіг, позбавляють ламкості судин, виводять токсини, насичують організм киснем і вітамінами.
Саме тайванський улун Дун Фан Мей Жень — яскравий представник сильноферментованих улунів. За властивостями він є найближче за всіх до червоного чаю (чорного). Його листя темно-коричневого кольору, можна натрапити на бруньки, вкриті білим ворсом. Аромат яскраво-медовий, є відтінки троянди та ягід.
Витримані улунські чаї. Прикладом такого чаю є Лао Ча Ван (Володар давнього чаю). «Витриманий» слід розуміти буквально. Такі чаї не тільки можуть роками зберігатися в спеціальних умовах, що дає можливість їм природним шляхом набувати нових властивостей, а й «доопрацьовуватися» через довгий час після завершення основного циклу виготовлення.
Ці складні за смаком і ароматом чаї, що витримують безліч циклів заварювання, виробляють зі слабоферментованих улунів. Листя витриманих улунів скручене в кульки, колір — темно-коричневий. Аромат сухого листя пряний, насичений, є кавові та деревно-шоколадні нотки. Смак сильний яскраво-медовий, є відтінки сухофруктів та легка перчинка.
Три простих правила при заварюванні чаю, які допоможуть краще зрозуміти цей непростий напій
1. М'яка, чиста вода. Вода повинна закипіти, але в жодному разі не перекипіти! Щоб приготувати смачний чай для слабоферментованих улунів необхідно остудити воду до 75-85 ° для сильноферментованих — до 85-90 °.
2. Правильне співвідношення обсягів заварника і чаю. Заварювання китайським способом: на чайник 150-170 мл води та 3-4 чайні ложки улуну.
3. Час заварювання. Чай не слід заварювати довго, тому що всі його корисні властивості втрачаються! Китайці рекомендують заварювати чай "протягом трьох ударів спокійного серця" — 3-5 секунд! Тоді чай виходить більш "живим". Кількість короткий заварювань 10-15 разів. Тобто після кожного заварювання і розливу напою по чашках, гарячу воду треба знов наливати до чайника. Інтервал між заварюваннями не довше 5 хвилин. Необхідно стежити за тим щоб чайні листя не холонули, через те, що корисні властивості чаю безповоротно губляться.
Ще існує добре відомий європейський спосіб заварювання чаю. Так треба насипати в чайник на 500-750 мл 2-4 чайні ложки чаю, залити окропом і залишити заварюватися на 3-5 хвилин.
Читати ще:
Правила заварювання чаю
Пуер - легендарний чай стрункості, краси і здоров'я
Чаї з травами – максимум користі й задоволення