Перець стручковий (Capsicum) широко культивується як овочева, пряна, ефіроолійна, лікарська, декоративна рослина. Багато любителів вирощують на своїх ділянках перці не тільки заради врожаю, але і для власного естетичного задоволення.
Насіння солодкого перцю висаджують коли мине загроза повторних заморозків. Глибина загортання насіння складає 3–4 см. Солодкий перець віддає перевагу легким, водопроникним, родючим, прогрітим ґрунтам.
Кращі попередники для солодкого перцю: однорічні бобові, капуста, огірки, цибуля, гарбуз, кабачок і морква. Погані попередники: картопля, перець, помідори, фізаліс і баклажан.
Однак вирощувати перець посівом насіння у відкритий ґрунт недоцільно навіть в південних регіонах України.
Сіяти доведеться все одно пізно, поки ґрунт прогріється, рослина буде розвиватися повільніше, перші плоди достигнуть пізніше, та термін плодоношення перцю виявиться істотно коротшим.
Якщо у вас немає теплиці, то насіння перцю необхідно висівати в лютому, щоб до моменту пересадки в травні рослини були у віці 90–100 днів.
Перець погано переносить пікіровку, тому намагайтеся відразу сіяти насіння в індивідуальні торф’яні горщики діаметром близько 8–10 см. Використовувати великі горщики немає сенсу через повільний розвиток кореневої системи перцю.
Субстрат для вирощування перцю розсадним способом повинен бути легкий і пухкий і складатися з перегною, піску, садової землі (2:1:1). На 1 кг такої суміші необхідно додати столову ложку попелу.
⌂ Фото: Намагайтеся відразу сіяти насіння в індивідуальні торф’яні горщики діаметром близько 8–10 см
До набрякання насінини солодкого перцю тримають протягом 5 годин у гарячій воді, температура якої близько +50°C. Потім, кладуть у вологу тканину на 2–3 дні, при температурі близько +20°C. Після такої підготовки насінини перцю дають швидкі сходи: ледь не на наступний день.
Посіяне насіння добре поливають і відразу ж накривають їх поліетиленовою плівкою або склом. До появи сходів вони можуть перебувати в будь–якому теплому (близько +22°C) місці, освітлення при цьому неважливе, можна і в темряві.
Після появи сходів оптимальна температура для вирощування розсади перцю вдень — близько +26 +28°C, вночі — близько +10 +15°C.
Не варто занадто часто поливати перець, це може йому нашкодити —стимулювати розвиток захворювання «чорної ніжки». Але намагайтеся не допускати пересихання субстрату.
Важливо знати!
✔ Вода для поливу розсади перцю повинна бути теплою: близько +30°C, від надмірно холодної розсада буде кволою, захворіє і навіть може загинути.
✔ Не забувайте стежити та за повітрям у приміщенні, в якому вирощується розсада, воно має бути не дуже сухим. Обприскуйте рослини, а саме приміщення гарненько провітрюйте, не забуваючи захищати рослини від протягів.
⌂ Фото: Вода для поливу розсади перцю повинна бути теплою
Поради від
Місячний календар — найкращий порадник для багатьох господарів. У 2024 році сприятливими та несприятливими днями для висівання солодкого перцю будуть такі дати:
Місяць | Сприятливі дні | Несприятливі дні |
Лютий | 1, 2, 3, 21, 24, 25, 26, 28 | 5, 6, 7, 10, 19, 20, 24, 27 |
Березень | 1, 2, 3, 6, 24, 25, 26, 27, 29, 30 | 7, 10, 21, 25, 28 |
Перед посадкою у відкритий ґрунт розсада потребує загартовування. Для цього її виносять на свіже повітря, потроху збільшуючи час її перебування. Під час загартовування стежать за погодними умовами, не можна допустити, щоб розсада перцю потрапила під заморозок або знижену температуру: для перцю це нижче +13°C.
Ґрунт під перець готують заздалегідь: за рік до посадки вносять під попередника перцю органічні добрива, восени по 50 г калійних і фосфорних добрив під глибоке перекопування. Навесні на ділянку у верхній шар ґрунту, вносять 40 г аміачної селітри.
Важливо знати!
✔ За п’ять днів до того як пересаджувати розсаду перцю на постійне місце, добре провести знезараження ґрунту (пролити слабким розчином перманганату калію).
Висаджують розсаду перцю у відкритий ґрунт в кінці травня — середині червня, за схемою 40x40 см. Розсаду в лунці розміщують так, як вона росла до цього, не оголюючи коріння перцю і не засипаючи землею його кореневу шийку.
Перець не любить холодного ґрунту, і якщо ви хочете отримати хороший врожай влаштуйте йому високі грядки.
Пам’ятайте, перець сильно схильний до перезапилення, якщо ви садите на своїй ділянці кілька сортів перцю, намагайтесь розташувати їх на максимальному віддаленні один від одного і по можливості розділяйте їх між собою за допомогою посадок високорослих томатів, кукурудзи, соняшнику.
⌂ Фото: Замульчуйте перчик
Перець може піддаватися хворобам. Найбільш поширені хвороби перцю: фітофтороз, біла гниль макроспоріоз, вершинна гниль септоріоз, «чорна ніжка». Більш за інших перцю завдають шкоди слимаки, білокрилка, совка, попелиця, колорадський жук і капустянка.
Для захисту перцю від ушкодження капустянкою, попередньо зроблені лунки необхідно наповнити водою перед висадкою розсади. Висадивши розсаду перцю потрібно знову обприскати посадки розпилювачем.
Якщо ви помітите на розсаді перцю тлю, обробіть перець за допомогою молочної сироватки (на 9 води 1 л молочної сироватки та 2 крапель йоду). Після проведень даної процедури припудріть рослини просіяним попелом.
Спеціально для «СонцеСаду» Людмила Улейська, завідувач лабораторії дендрології та квітникарства Нікітського ботанічного саду — центру к.б.н.
Рекомендовані товари!
У наявності
Перець Каліфорнійське чудо за 0,3 г (ЕПР-2)
12грн.
У наявності
Перець Гурме за 0,25 г (ЕПР-12)
14грн.
У наявності
Перець Колобок жовтий за 0,3 г (ЕПР-46)
12грн.
У наявності
Перець Лайлак Белл за 10 нас. (ЕПР-28)
12грн.
У наявності
Перець Анастасія за 0,3 г (ЕПР-21)
10грн.
У наявності
Перець Ред Стар за 0,3 г (ЕПР-59)
10грн.
У наявності
Перець Світ банана за 0,3 г (ЕПР-61)
12грн.