⌂ Фото: Володимир Вітряний
Серпень добіг кінця, а з ним і літо. Садівники, городники, квітникарі посилюють заклопотаність, адже осінь — це пора збору врожаю. Щедрою приходить осінь до трудівників, що з весни, як бджоли кружляють над квітами, як кроти переривають землю, як бобри звалюють сухі гілки дерев, як птахи нищать шкідників, як білки роблять запаси. Земля сповна оплачує наполегливу працю. В садах дозрівають вирощені фрукти і ягоди, на городах зріють овочі. Потрібно встигнути зібрати весь урожай і підготувати його для зберігання. У господинь в розпалі пора заготівель фруктів, ягід, овочів і грибів – час закваски, соління, сушки, консервації, заморожування запасів на довгу зиму.
Серпень варить, вересень до столу подає
У вересні перехід середньої добової температури повітря в Україні через плюс 15°С в бік зниження, знаменує завершення літа. Все частіші роси, тумани, помітно послаблюється грозова діяльність. Загальна кількість опадів проти серпня зменшується.
У жовтні гріє ціп, а не піч
Середня добова температура повітря жовтня в більшості регіонів країни, крім крайніх південних, під кінець місяця переходить через + 5°С у бік зниження. Це зумовлено періодичним надходженням холодних арктичних повітряних мас, які можуть поширюватись на всю територію країни включно з Кримом.
У жовтні небо все частіше вкривають важкі свинцеві хмари, мжичить дощ.
І яка для нас приємна, яка радісна запізніла усмішка «бабиного літа», що настає наприкінці вересня — на початку жовтня. В науці цей метеорологічний феномен зветься «Азорський максимум», Це стійкий антициклон, який формується в Атлантиці і посередині осені досягає української землі, приносячи нам коротку згадку про тепле літо.
Листопад вересню онук, жовтню син, а грудню рідний брат
Листопад — перехідний місяць до зими з нестійкою погодою. Майже по всій території України середня добова температура переходить через 0°С в бік зниження.
Це найпохмуріший місяць року з стійкою хмарністю. Часто буває мряка, йдуть затяжні дощі, інколи випадає сніг. В листопаді завершується сільськогосподарський рік на відкритому ґрунті.
НЕСПРИЯТЛИВІ ДНІ ВОСЕНИ 2023 РОКУ — 1, 14, 21, 22, 23, 26, 27 вересня. Особливо несприятливими будуть — 15 число, коли настає молодий Місяць та 29 вересня — день повного Місяця. У жовтні такі дні — 13, 18, 19, 20, 23, 24. Крім того, 14 жовтня день Місяця-молодика збігається з сонячним затемненням, 28 ж числа повний Місяць ввійде в фазу місячного затемнення. Ці дні абсолютно неприйнятні для робіт з рослинами. В листопаді 5 несприятливих днів. Це 12, 15, 16, 19, 20. А 13 і 27 числа — час молодого і повного Місяця. З рослинами працювати в ці дні небажано.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Володимир Вітряний