9 грудня. Спадаючий Місяць. День родючий за посівним календарем на грудень. В саду не варто проводити обрізку дерев та кущів та заготовляти живці. Якщо у вас не викорчувані старі неродючі дерева, то можна цим зайнятися.
В теплиці вдалий час для посіву будь-яких культур. Рослини будуть досить стійкі до хвороб, гарно рости, а насіння швидко сходити. Можна сіяти коренеплоди, проводити вигонку на зелень, вести посів швидкоростучих культур (шпинат, крес-салат, листову гірчицю). Аналогічні дії проводимо і на підвіконнях. Проте не потрібно забувати про замочування насіння у воді кімнатної температури, що поліпшує його схожість. А ще краще буде замочування у стимуляторах росту, вибір яких досить широкий.
10 грудня. Спадаючий Місяць. Неділя. Продовжуються родючі дні в грудні. Проте в неділю йти в сад та займіться санітарною обрізкою дерев, а тим більше корчуванням, будуть тільки диваки.
А в теплиці можна поливати сходи рослин і рихлити землю в прикореневій зоні, продовжувати сіяти в тепличні грядки насіння коренеплідних рослин і різних видів цибулі. Не потрібно застосовувати для обприскування рослин отрутохімікати. Ці ж процедури виконуємо в грядках на підвіконнях. Там організовуємо полив, але помірний.
Замочуємо і пророщуємо насіння, підживлюємо рослини органікою та розпушуємо ґрунт після цього. На кухні в цей грудневий день можна зайнятися випічкою, начинивши пиріжки айвою чи яблуками, або добутими із зимових компотів сливами, вишнями, черешнями.
11 грудня. Спадаючий Місяць. В саду час для того, щоб вкрити шаром снігу пристовбурові кола дерев та кущів, а також насипати сніг на грядки. Це забезпечить додаткове утеплення та допоможе рослинам перезимувати без негативних наслідків.
Ще можна вибрати гарні живці для щеплень навесні. Не потрібно забувати і про газон. Якщо сніг випав, його варто нагорнути на газонну траву для гарного росту і густоти в наступному році. Якщо зима малосніжна чи взагалі без снігу, по газону краще не ходити, щоб не виявити навесні пошкоджений та деформований покрив.
В будинку можна спробувати зайнятися підготовкою до вигонки цибулинних – підсніжників, білоцвітників, крокусів, гіацинтів. Посадка цибулин в цьому випадку має бути загущеною, а відстань між цибулинами дорівнювати їх діаметру. Потім їх треба присипати піском та винести в холодне приміщення. Наприкінці січня чи в лютому ви занесете посаджені рослини в дім і отримаєте в кімнаті чудову квітучу клумбу
12 грудня. Спадаючий Місяць. Напередодні Молодика рослини негативно реагують на втручання в їх життєдіяльність, тому цього дня можна зайнятися іншими справами. Якщо у вас саджанці зберігаються в саду у прикопі, перевірте у якому вони стані.
В цій фазі Місяця можна провести посів хіба що швидкоростучої зелені. Тобто посіяти кріп, петрушку, цибулю на перо, розмарин та інші пряні трави. Субстрат для посіву рослин має бути поживним, а скупе природнє світло доповнюємо штучним.
Не потрібно забувати, що хвороби та шкідники вражають рослини протягом усього року, а в кімнаті природні вороги шкідників відсутні. Тому павутинний кліщ, попелиця, щитівка, тріпси, борошниста роса, сіра гниль та інші недуги особливо вільно розвиваються в будинку. Вони атакують цитрусові, кактуси, орхідеї, фікуси та інші кімнатні рослини у закритих приміщеннях. За виявлення перших ознак ураження, обробляємо вражені шкідниками рослини інсектицидними та фунгіцидними препаратами.
13 грудня. Молодик о 01:32. B період настання нового Місяця всі рослини стають вкрай вразливими і посівний календар не радить їх турбувати. Початок грудня відзначився, як висловлюються синоптики, «складними метеоумовами» на всій території країни.
З переліку цілої низки несприятливих атмосферних осадів٭ найнебезпечнішим для дерев є наледь. Вона утворюється при таких факторах, коли земна поверхня і все що на ній має мінусову температуру, а опади випадають у вигляді дощу чи мряки. Тоді вони намерзають на гілках. Цей крижаний покрив росте і росте. Інколи він втричі перевищує діаметр гілки, що не може не призвести до масового ламання гілля. Найбільшу шкоду така напасть принесла в грудні 2000 року, коли вздовж доріг ламалися гілки тополь зверх 20 см в діаметрі. Сліди явища можна побачити і тепер, через майже чверть століття. Боротися з цим майже неможливо. Єдине чим ми можемо зарадити садовій катастрофі – це встановлення опор під найбільш цінні сорти, так як літом ставимо під надто врожайні гілки.
٭ Не плутати з опадами. До опадів належать – сніг, крупа, град, дощ тощо. До осадів – іній, паморозь, ожеледь, роса, наледь (твердий наліт).
14 грудня. Зростаючий Місяць. Хоч за проходженням по знаках день вважається досить родючим, проте Молодик який був напередодні, застерігає від активної роботи з рослинами. В саду можна продовжувати санітарну обрізку ягідників: смородини, аґрусу, шипшини, калини. Видаляємо зламані і пошкоджені гілки, одночасно заготовляємо живці для щеплення. Нарізаємо їх з дерев та кущів, які є найбільш родючими. Адже саме так у всі часи проводилася народна селекція. Нарізку робимо із запасом та підписуємо кожен сорт.
Цього дня добре займатися вирощуванням зелені на підвіконні. Особливо невибагливих та швидкоростучих культур - кропу, базиліку, петрушки, салату та інших. Для швидкого проростання насіння можна створити мінітепличку, тобто ємності з посіяним насінням обтягнути плівкою. Після появи перших паростків потрібно слідкувати за вологістю субстрату. На кухні заморожуємо фруктів із своїх запасів, якщо вони почали підсихати, або частково псуватися.
15 грудня. Зростаючий Місяць. Цей день середньої родючості. В саду продовжуємо обрізку дерев і кущів, заготовляємо живці. Пересаджуємо дорослі хвойні рослини. На відміну від плодових дерев цю роботу можливо виконувати взимку при умові непромерзлої землі. Після пересаджування з грудкою землі, потрібно добре втоптати ґрунт навколо рослини і полити. З інших хвойних потрібно струшувати сніг, щоб вони зберігли свою гарну форму.
Продовжуємо вирощувати зелень на підвіконні. У мінітепличках та відкритому грунті висаджуємо швидкоростучі культури. Після їх сходження підтримуємо потрібне освітлення та вологість субстрату. Не рекомендується проводити роботи, що ведуть до травмування коренів. На кухні час годиться для консервування коренеплодів та квашення капусти.