Календар робіт за Місяцем 7–13 жовтня 2023 року

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
05.10.2023

7 жовтня. Спадаючий Місяць. В жовтні погода зрідка щороку повторюється. Інколи цей місяць буває досить теплим з середньою температурою понад 10°С, бувають же роки з снігом наприкінці місяця. Тому крім порад Місячного календаря, потрібно враховувати часто мінливу погоду. На городі, якщо ще є ділянки пізньої капусти, збираємо її і переносимо у місце зберігання.

В квітнику можна садити клематиси, жимолость та інші рослини з виткими стеблами. Гарний час для прикопування відводків. Початок вирощування на балконі чи підвіконні. Тепер існують гібриди овочевих культур, як то кімнатні огірки і помідори, що можуть рости в хатніх умовах. А такі культури як зелень (кріп, петрушка, рукола) давно вирощують в будинку, поповнюючи запас свіжих вітамінів. В будинку також відмінний час для заготівлі продукції на зиму.

8 жовтня. Спадаючий Місяць. Неділя. Виконуємо ті роботи, які не потребують значних затрат сил та енергії, та й Місячний календар вказує що цього дня садити або пересаджувати рослини не потрібно - такі рослини будуть погано рости і не будуть врожайними. Можна продовжити збирання зимових сортів яблук та груш.

Падалицю часто радять відносити на компост. Проте існує протилежна думка.٭ Загромаджуємо опале листя, прибираємо його з саду та з газону. Зрізаємо квіти для осінніх букетів. Вони своїми яскравими кольорами внесуть емоційну свіжість на фоні навколишніх природних барв, які вже починають бліднути.

 

 

٭ Наші грунти переважно закислені, з чим ми боремося вапнуванням, внесенням золи та іншими методами. Груші, і особливо яблука, містять значний вміст різних органічних кислот. В компостній ямі органіка згниває, а кислота переходить в компост, який ми розносимо по городу, посилюючи кислотність грунтів.

9 жовтня. Спадаючий Місяць. День несприятливий для більшості робіт на ділянці. Якщо ж шкода витрачати день, можна згортати листя в саду та на прибудинковій території. Його бажано збирати регулярно і компостувати.

При сухій та сонячній погоді збираємо врожай, який ще залишився, як то гарбузи, огірки-насінники, а також займаємося грядками з яких зібрано врожай. Можна сапою прогорнути ярки для посіву моркви чи посадки часнику під зиму, які будуть проведені в більш придатний день. На клумбі викопуємо бульби жоржин і канн на зберігання.

Пора зайнятися захистом кімнатних рослин, якщо їх уразили хвороби, такі наприклад, як борошниста роса. Сенполії, бегонії та інші кімнатні рослини дуже вразливі до неї. Вражені, вони повільно ростуть, або зовсім засихають. Хворі рослини потрібно обробити системними фунгіцидами. Не потрібно підживлювати та поливати рослини.

10 жовтня. Спадаючий Місяць. В саду дозбируємо пізні сорти груш та яблук. Гарні та здорові заносимо на зберігання; побиті, підгнилі та пошкоджені відкладаємо на сік, варення чи сушку. Не рекомендується поливати та підживлювати рослини.

На городі продовжуємо викопувати буряки, зрізати пізні сорти капусти, заносимо в сховище гарбузи, вибираємо моркву, кореневу петрушку, зимову редьку, топінамбур.

В квітнику продовжується сприятливий час для посадки троянд і декоративних кущів. Викопуємо гладіолуси, жоржини, очищаємо їх від землі, просушуємо, кладемо для зберігання в картонні коробки або тканинні мішечки. Пошкоджені цибулини викидаємо, але не в компост, а в пакет для сміття. Айстри, чорнобривці, хризантеми та інші осінні квіти що відцвіли обрізаємо, з тих, що цвітуть, створюємо прекрасні композиції. Поливаємо кімнатні та балконні рослини, замінюємо землю у їх горщиках. Робимо заготовки із зібраного врожаю яблук, груш та винограду.

11 жовтня. Спадаючий Місяць. В саду рекомендується висаджувати рослини з розвиненою кореневою системою. Можна посадити волоський горіх.٭ У заздалегідь підготовлені ямки опускаємо саджанець, радіально розкладаємо кореневу систему, утрамбовуємо ямку і добре поливаємо. На городі підзбируємо та компостуємо рослинні залишки, боремося із підземними шкідниками.

Продовжуємо збирати врожай гарбузів. Плоди без пошкоджень заносимо на зберігання в підвал чи комору, де температура повинна бути не більше 10°C. Можна зайнятися і квітником. Висаджуємо цибулини тюльпанів на глибину що втричі перевищує їх діаметр. Перед посадкою варто провести калібровку, тобто розсортувати цибулини за розміром. Ще це найліпший час прикопування відводків декоративних кущів.

 


٭Існує такий жарт, що ворони садять горіхи краще ніж люди. І справді, часто на городі ми виявляємо молоді горішки там, де ніколи їх не садили. Це «діяльність» ворон, які несуть у дзьобі горіхи собі на поживу, але «проворонюють» їх і вони падають на город, де і проростають. А ми вигадуємо різні способи посадки: і на ребро і плазом, і на мʼякий ґрунт і на плитку, а в результаті потім виявляємо в землі зотлілу шкаралупку.

Проте існує цікавий спосіб посадки. Вибираємо восени потрібні нам горіхи, вкидаємо їх в купу опалого горіхового листя, покриваємо таким же листям і добре поливаємо. Навесні виявляємо багато зрослих рослин, які потрібно тільки висадити в потрібне удобрене місце, добряче полити і притінити від сонця.

12 жовтня. Спадаючий Місяць. Садити плодові дерева цього дня не бажано. Якщо є така потреба, можна посадити живу огорожу по периметру саду, або на окремих його відрізках. Прикопування відводків, також робота рекомендована в цей час. Після збору винограду можна провести його осінню обрізку, враховуючи такі моменти: вирізаємо всю невизрілу, слабку лозу; над брунькою продуктивних пагонів залишаємо 2-3 см стебла. А в загальному залишаємо 20-30 відсотків сезонного приросту.

На городі збираємо овочі, які залишилися - врожай гарбузів, огірків на насіння. Перекопуємо грядки. Квітникарі продовжують посадку клематисів, декоративних кущів, троянд, багаторічних квітів. Час для прикопування відводків.

Продовжуємо профілактичну обробку та ремонт теплиць та парників до холодного сезону, замінюємо в них ґрунт. Можна обновити компостну яму або ящик. На кухні продовжуємо робити заготовки на зиму – консервацію та сушіння, засолювання та квашення.

13 жовтня. Спадаючий Місяць. 14 жовтня, настає молодий Місяць. І цього ж дня – сонячне затемнення, одне з двох в поточному році. Ці природні явища – пряма вказівка що всі активні роботи з рослинами пора призупинити, як в той день, так і напередодні. Всі частини зелених живих організмів стають дуже вразливими і на подразнення реагують вкрай негативно.

В саду краще прибирати опале листя, продовжити упорядковувати сад. Пристовбурові круги посаджених в цьому році молодих рослин можна замульчувати на зиму. На городі зайнятися спустілими грядками, глибоко їх перекопати із видаленням залишків рослин та внесенням добрив. Є ще заняття – ремонт теплиць та парників. Можна покосити газонну траву, якщо вона ще продовжує рости. В будинку займаємося звичними осінніми заготівлями зібраного врожаю.

LinkedIn
WhatsApp
Telegram