Календар робіт за Місяцем 4–10 листопада 2023 року

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.11.2023

4 листопада. Спадаючий Місяць. В цілому день сприятливий для робіт з рослинами. Наступні сім днів також не принесуть відверто негативних впливів. В останній осінній місяць наводимо підсумковий порядок в саду, готуємо його до випробувань зими. Від цього залежить урожай, зовнішній вигляд і виживання всіх, а особливо молодих дерев в майбутньому році. Проводимо профілактичні заходи, обробку рослин інсектицидами та фунгіцидами.

Старі дерева, з корою яка відшаровується і вкрита лишайниками, потрібно почистити ножем та металевою щіткою. Під цим покривом зимує більшість комах-шкідників і спори хвороботворних грибків. Дану роботу слід виконувати дуже акуратно, щоб не зачепити живі тканини. На підвіконнях, утепленому балконі добре цього дня висаджувати на зелень цибулю ріпчасту і порей, висівати – руколу, кріп, петрушку.
На кухні консервуємо коренеплоди.

 

5 листопада. Остання чверть о 10:37. Неділя, та ще й неродючий день за місячним календарем. Час, щоправда, підходить для замочування і пророщування насіння для посіву в теплиці та на підвіконні. На клумбі бажано далі вкривати на зиму клематиси та троянди, мульчувати цибулинні квіти. В кімнаті можна висівати мікрозелень. На кухні основні види заготівель на зиму вже зроблені. Але, якщо ми раніше квасили капусту в невеликих дозах – 2-3 літри, то листопад – основний місяць для квашення цього корисного овоча на всю зиму і в значно більшому обʼємі. Діжка, кастрюля на декілька відер – це та кількість квашеної капусти, яка заготовляється в листопаді.

6 листопада. Спадаючий Місяць. В саду, при сприятливих погодних умовах, можна садити горобину, калину, обліпиху, глід. В помічених місцях, захистивши від гризунів, потрібно закладати на стратифікацію насіння кісточкових культур. Займаємося санітарною обрізкою, викорчовуємо поросль слив та айви.

На площах ягідників мульчуємо полуницю, суницю, малину. Якщо ви живцювали влітку перспективні сорти смородини і вони у вас ще перебувають у контейнерах – можна висадити їх у відкритий грунт і прикрити опалим листям. Саджанці цієї холодостійкої культури добре перенесуть зиму.

А коли погода дозволяє, то в квітнику ще можливий підзимовий посів однорічних квітів: календули, космеї, цинії, декоративних трав та кохії. Не рекомендується поливати та підживлювати кімнатні квіти. На кухні продовжуємо заготовлювати продукцію на зиму: квасимо капусту, закручуємо в банки з маринадом солодкий смачний перець.

 

7 листопада. Спадаючий Місяць. В саду день підходить для проведення санітарної обрізки дерев і кущів. Ще можна зібрати коріння лікарських трав. Цей день середньої родючості. В теплиці проводиться посадка вигіночних культур для одержання зелені. Можна розпушувати, підгортати, мульчувати ґрунт, боротися з хворобами, пікірувати сіянці. На підвіконнях висіваємо петрушку, селеру, базилік та мікрозелень.

Спускаємося у підвал та перевіримо в якому стані занесені на зберігання овочі та фрукти. Чи немає підгнилих яблук, груш та айви? Чи не підсихають буряки та морква, в якому стані картопля? Зіпсовані овочі виносимо на компост, фрукти в сміттєвий бак, з частково зіпсованих видаляємо непотрібне і споживаємо зараз. На кухні продовжуємо заготовлювати продукцію на зиму: квасимо капусту, заморожуємо зелень.

 

8 листопада. Спадаючий Місяць. Ми звикли до весняної побілки стовбурів дерев. Крім захисної функції вона має ще й естетичну – сад набуває доглянутого вигляду. Але існує осіння побілка, яка застосовується для захисту дерев від сонячних опіків та морозобоїн. Крім того, осіння побілка молодих фруктових дерев підвищує їх врожайність. Якщо ви ще не застосовували подібний агрозахід – спробуйте.

На городі, хто ще не перекопав ґрунт, не замульчував грядки з підзимовими посівами – час це зробити. В теплиці можлива посадка вигоночних культур на зелень. На клумбі потрібно замульчувати цибулинні квіти, сіяти під зиму однорічники. В кімнаті продовжуємо висівання зелені на підвіконні – кропу, петрушки, руколи.

 

9 листопада. Спадаючий Місяць. В саду сприятливий час для формування крон кущів і дерев обрізкою, видалення непотрібних і хворих пагонів. Садимо фундук, глід, обліпиху, червоні та білі порічки. В листопаді заготовляється насіння багатьох рослин. Хто практикує вирощування рослин з насіння – знає, що багато видів потребують тривалої природної стратифікації (перебування в холодному і вологому середовищі). Тому насіння окремих, особливо декоративних рослин, в передзимовий період висівають у відкритий ґрунт. Це стосується каштана, барбарису, магнолії, багатьох хвойних.

Маючи в господарстві компостну купу чи яму, на зиму їх варто присипати ґрунтом чи листям, вкрити матеріалом, що не пропускає вологу (стара плівка, шифер). Це потрібно для того щоб вода не вимивала цінні живильні компоненти, які утворилися в процесі компостування.

 

10 листопада. Спадаючий Місяць. День сприятливий для робіт з рослинами. У саду можна формувати крони дерев, висаджувати декоративні дерева та кущі. В ґрунт пристовбурових кругів вносимо органічні добрива. Продовжуємо готувати до зими виноград. Багато нових сортів вимагають укриття. Після опадання листя, виноградну лозу потрібно обробити фунгіцидами (насамперед від оїдіуму, який активізувався в поточному році). Вибір таких препаратів тепер достатній. Після обробки лози потрібно звʼязати, укласти на землю та присипати ґрунтом товщиною до 10 см.

Озимий часник та озимі сорти цибулі більшість городників вже висадили, але при гарній погоді і тепер цю роботу виконувати не пізно. Ще можливо проводити живцювання у відкритий ґрунт легковкорінюваних рослин, насамперед чорної смородини, з декоративних – самшиту, туї та ялівця. На підвіконнях висаджуємо на зелень цибулю, висіваємо листовий салат та шпинат.

LinkedIn
WhatsApp
Telegram