18 листопада. Зростаючий Місяць. День підходить для обрізки дерев і кущів, травми навесні швидко затягнуться калюсом. Ще можливо пересадити аґрус та смородину не вражаючи коріння рослин. Можлива посадка часнику, посіву цибулі під зиму, утепливши їх опалим листям.
З квітника рекомендується пересадити квіти, які мають зимувати в будинку, якщо такі ще залишилися.
Рослини, що вже в кімнаті можна пересадити у більші ємності. Ті, що піддалися нападам хвороб і шкідників потрібно обробити інсектицидами та фунгіцидами, видалити уражені частини рослин. І завжди памʼятати правило – взимку не перезволожувати квіти в кімнаті. Це призводить до загнивання коріння та загибелі рослин.
Можна замочувати в теплій воді насіння цибулі, гіркого перцю, кропу, петрушки, шпинату, якщо планується закласти «грядки на підвіконнях». На кухні продовжуємо квасити капусту на зиму в різних комбінаціях: з морквою, яблуками, підпеньками, солодким перцем та іншими компонентами, які вам підкаже фантазія та досвід.
19 листопада. Зростаючий Місяць. Неділя. Місячний календар вказує, що день вважається неродючим, а вихідний підказує що пора фізично відпочити. Тому є можливість підвести підсумки сезону робіт в саду, на городі, серед квітів; оцінити здобутки, а також зробити аналіз допущених помилок, щоб уникнути їх надалі. Продовжуємо турбуватися про кімнатні рослини, захищаємо їх від хвороб та шкідників, адже влітку вони були на дворі і занапастилися різними організмами, які відсутні в будинку. Проти них застосовуємо знешкоджуючі препарати.
20 листопада. Перша чверть о 12:50. В саду бажано зняти, чи легко збити палицею сухі плоди з гілок, зайнятися санітарною обрізкою дерев. Не рекомендуються підживлення та поливи рослин. Можна замульчувати пристовбурові круги навколо дерев. Мульчею може бути опале листя, торф, солома, тирса. Саджанці, нещодавно посаджені, потрібно на зиму вкрити.
Декоративні хвойні, такі як туя, ялівець, тис ягідний, також варто зміцнити, обгорнути їх крони з метою захисту від вітрів та товстого шару снігу. У винограднику видаляємо старі товсті частини кущів, які вже не дають врожаю. На городі, якщо там сухо, можна заготувати ґрунт для розсади в теплиці чи на підвіконнях.
В теплиці влаштовуємо прибирання, дезінфекцію, заміну частини субстрату, або повністю всього, якщо виникла необхідність. На кухні можна заморожувати фрукти для зимового вжитку.
21 листопада. Зростаючий Місяць. В саду не рекомендована обрізка дерев. В тому числі не потрібно заготовляти живці для наступного щеплення. Але цей день сприятливий для посівів та посадок. В теплиці можна сіяти зелень – шпинат, листовий салат, петрушку, кріп, руколу. Ці та інші листові овочі можна розміщувати і на підвіконнях з південного боку щоб забезпечте рослинам достатньо світла. Не потрібно забувати про поживний субстрат і вчасний полив. Зелень згодиться і для переробки зразу після зривання, і для заморожування. Підживлення її потрібно вести досить помірно.
Оглядаємо у сховищі бульби та цибулини квітів. Може їх потрібно перемістити в місця з нижчою температурою, може через велику вологість повітря вони вкрилися цвіллю. Такі недоліки потрібно негайно усунути. Проводимо чистку та ремонт городнього інвентаря.
22 листопада. Зростаючий Місяць. В саду можна профілактично побілити дерева проти опіків, в ягідниках замульчувати посадки малини. В теплиці, якщо там вирощується зелень, варто провести полив рослин. Але він має бути незначним, бо цієї пори року заливати рослини не потрібно, щоб не зашкодити кореневій системі. І підживлення мають бути помірними. Якщо теплиця з постійним опаленням, то пересаджуємо туди розсаду. Якщо таких умов немає, то розміщуємо розсаду на підвіконні. Вибір сортів та гібридів, що можуть рости у горщиках та касетах достатній.
Замочуємо насіннєвий матеріал з метою швидшого проростання у теплій воді для стимуляції. Процедура найкраще підходить для швидкоростучої зелені – кропу, петрушки. Посів зелені потрібно робити неглибоким, але у поживний субстрат. Ще рослинам потрібно забезпечити потрібний світловий та температурний режим. Так можна вирощувати і гібридні овочі, які виведені для вирощування у горщиках.
23 листопада. Зростаючий Місяць. Цей день не вважається родючим, місячний посівний календар не радить проводити роботи з рослинами. Якщо ще не побілені дерева проти сонячних опіків, які можливі під час відлиги, від тріщин після перепаду температур, то час сприятливий для цієї справи. Розчин вапна не має бути міцним, щоб уникнути травм кори молодих дерев. На городі можливе мульчування грядок із багаторічними овочами.
В теплиці чи кімнатах варто відкласти на більш сприятливий день всі посіви включно із зеленню, а також поливи та підживлення рослин. В квітнику можна провести мульчування грядок із багаторічними квітами. При необхідності зробити перевалку кімнатних квітів з менших ємностей в більші за діаметром, оприскати листя, стерти з них пил.
24 листопада. Зростаючий Місяць. В саду можна вирізати хворі та сухі гілки. Видалити засохлі плоди із гілок та зайнятися прибиранням саду. Не рекомендуються — посадка, пересадка, полив, підживлення всіх рослин, як в теплиці, так і в кімнатах.
А в дворі завжди знайдеться робота. Прибирання, впорядкування, очищення – постійні заняття для того, щоб в господарстві був лад і порядок. Ще в якихось місцях залишилося непідметене листя, десь стоять неприкриті від дощів та снігу дрова та гілки – паливо, заготовлене на зиму, в якомусь місця за сезон пошкодилася огорожа… є чим зайнятися для благоустрою садиби.
Оглядаємо сховище де зберігаються овочі та фрукти, та перевіряємо чи наші плоди не почали підгнивати або засихати. Зіпсовані фрукти відносимо в сміттєвий бак, овочі – на компост. Одночасно перевіряємо банки з консервацією, чи не «здулася» яка.