Перстач — незамінна прикраса саду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
17.06.2021

Для садівників однією з улюблених рослин за невибагливістю, рясним та тривалим цвітінням – від червня до жовтня – є перстач кущовий (лат. Potentilla fruticosa L.). Вирощують у культурі з 1700 року. Відтоді ця рослина отримала багато синонімічних назв: лапчатка (рос.), курильський чай, п’ятилисник тощо. У природі перстач росте майже по всій Північній півкулі. Йому добре як у лісах та заплавах річок, так і на кам’янистих схилах скель. Селекціонери вже створили понад 130 сортів.

Молоде листя більшості декоративних сортів зелене, потім набуває сріблястого відтінку завдяки опушенню. П’ятипелюсткові квітки зберегли жовтий, як у диких предків, колір, але з різноманітними відтінками. Є також сорти з рожевими та білими квітками. Усі вони – листопадні кущі, більшість – заввишки від 40 см до метра. Деякі сорти можуть сягати 1,5 м. Діаметр кущика переважно більший за висоту. Невисокі та середньорослі сорти підходять для альпійських гірок, можуть формувати бордюри, є прикрасою в групових насадженнях, рокаріях. Середньо- та високорослі також можуть формувати живопліт або виступати як солітери.

Крім високої декоративності, перстач кущовий має ще й лікувальні властивості. У народній медицині відвари й настої з нього широко використовують при захворюваннях травної і сечостатевої систем.

⌂ Саджанець Перстач Танджерін

Вирощування

Перстач кущовий висаджують у відкритий ґрунт на початку весни, після закінчення нічних приморозків, або на початку осені. Для садіння краще вибрати місце, де буде сонячно вранці або ввечері. Ріст у напівтіні можливий, але погіршиться якість квітування, тоді як перебування під прямим сонячним промінням увесь день може призвести до зниження яскравості кольорів квітів.

Перстач любить добре дренований та вологий ґрунт. Може рости й на сухих бідних, однак швидкість росту та рясність квітування знижуватимуться. Рослина віддає перевагу слабокислим ґрунтам. Якщо вони на ділянці кислі, то в ямку завглибшки 50–60 см треба додати трохи вапняку, а також створити дренаж із битої цегли або гальки завтовшки 15–20 см, що підживлюватиме додатково рослину кальцієм. До садового ґрунту додають перегною і піску та близько 100 г комплексного добрива. Мінімальна відстань між низькорослими кущиками становить 30 см, середньорослими – 60–80 см один від одного. Висаджені рослини поливають та мульчують торфом, корою або травою для збереження вологи в ґрунті. Потім їх поливають лише в спекотну погоду раз на два тижні. Підживлюють перстачі три або чотири рази за сезон комплексними добривами для кращого цвітіння.

Для підтримки гарної форми куща застосовуйте весняне обрізування, що сприятиме активному росту й розгалуженню. Перстач добре витримує підстригання і довго зберігає декоративний компактний вигляд. Підстригаючи, можете надати рослині форми кулі, сформувати штамбове дерево, піраміди, подушки, живопліт охайної форми тощо. Можна підстригати перстач й у вересні: вкоротити старі здерев’янілі пагони на третину та провести санітарне обрізування. Рослину вважають довгожителем, бо живе двадцять-тридцять років. Молоді рослини ростуть швидше. З віком частоту обрізування можна зменшити.

⌂ Саджанець Перстач Тілфорд Крим

Хвороби

Перстач кущовий стійкий до хвороб. Іноді можна виявити іржу як плями бурого або жовтого відтінку. Тоді варто обробити рослину позакоренево марганцівкою, борною кислотою або іншими фунгіцидами. Як і дикий вид, декоративні сорти досить морозостійкі й зимують під снігом без укриття.

Розмноження

Перстач розмножується за допомогою живцювання, насіння, ділення куща й відводків. Розмножують відведеннями та живцями в липні-серпні, ділять кущі, які мають понад чотири роки, навесні або восени. Насіння висівають у ґрунт восени.

Купити перстач тут

Читайте ще:
Як виростити лапчатку (перстач) в своєму саду
Як виростити та доглядати за вейгелою
В’юнкі рослини: вертикальне озеленення саду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram