⌂ Фото: Катерина Костюшко
Кожної другої суботи вересня славне княже місто Коростень з особливим хвилюванням чекає на всіх майстрів та шанувальників картопляної справи. Тисячі любителів картопляних страв з неабияким нетерпінням чекають цього дня.
Як же можна проґавити Фестиваль дерунів, на якому найдосвідченіші господині готують деруни за секретними сімейними, традиційними українськими та закордонними рецептами! Надзвичайно популярними є торти з дерунів, деруни навиворіт та з декількома начинками, а для найвибагливіших гурманів готують деруни зі шпинатом, чорнилами каракатиці, лососем… Деруни готують всі: і великі, і малі, і навіть.... роботи.
Проте не дерунами єдиними ласують відвідувачі: тут вам і запечена картопля в горщиках, і картопля-фрі, і картопляні пиріжки з різними начинками, і сосиски в картопляному тісті, і вареники та голубці з картоплею. Звісно, славиться фестиваль і найсмачнішою консервацією, найрізноманітнішими стравами з м’яса, риби та овочів.
Фото: Дерунові секрети Катерини Костюшко
— Секрет приготування моїх дерунів простий. Усе має бути свіже: тісто готуємо та печемо перед самісінькими очима відвідувачів, — розповідає знана господиня, очільниця кафе «Пузатий пан». — Начинку, зазвичай, робимо трьох видів: із сиру, фаршу та грибів. Беремо шампіньйони, ріжемо тоненькими скибочками і, коли вже смажимо, кладемо зверху на дерун. Такий дерун і смачний, і апетитний, і красивий. Лісові ж гриби потрібно обов’язково відварити, подрібнити й приправити за смаком. Це відмінна начинка.
Щоб деруни не прилипали, були гарні та рум’яні, треба особливу увагу звернути на сковорідку — вона має бути чистою і якісною, щоб рівномірно прогрівалася і страва не приставала.
Тісто на фестиваль готуємо так: на 10-літрове відро тертої картоплі потрібно 10 яєць, сіль, перець і жменьку борошна, щоб тісто скріпилося. Обов’язково треба додати цибулі. Що більше, то краще. Ми на відро беремо шість гарних цибулин, які зроблять деруни пухкими, смачними, соковитими, золотистими. Завдяки цибулі вони не потьмяніють. На сковорідку треба класти якнайбільше тіста великою ложкою, а не чайною, бо будуть тонесенькі, розпливуться по всій сковорідці.
Страву подаємо з домашньою сметаною чи сметанним соусом (сметана, свіжа зелень, часник, сіль і перець).
Найпершими розібрають класичні деруни зі сметаною, їх і готувати простіше та швидше. Проте багато гурманів стоїть у черзі по деруни з грибами, м’ясом, сиром.
На запитання про найулюбленішу страву з картоплі господиня заливається дзвінким сміхом: «Найулюбленіші — деруни. А знаєте чому? На День деруна я їх так наготуюся, що потім і дивитися не можу. Готую лише зрідка, тому вони — символ маленького свята в нашій родині».
⌂ Фото: Надія Величанська
— Для дерунів важливий баланс, — долучається до розмови Надія Величанська. — Головне в тісті — яйця та цибуля, хоча дехто акцентує увагу на борошні, але тоді буде не дерун, а млинець. Також важливо зробити тісто смачним, окрім солі та перцю, додаємо й різних спецій, якими зазвичай приправляють картоплю. Звісно, важливі й продукти. З домашніх усі страви смачніші, а як вкладеш туди душу, то такої смакоти ніде не скуштуєш.
Моя родина дуже любить картопляні пиріжки. Готую їх так. Чищу картоплю, перетираю її. І обов’язково відкидаю на сито, щоб стекла зайва вода. На два кілограми картоплі даю три ложки борошна (як дасте більше, може липнути до рук), два яйця, солі, спецій для картоплі, перчика. Начинку роблю з домашнього сиру. Солю його, вбиваю яйце. Роблю з картопляного тіста млинець, кладу в нього начинку, акуратно зчіплюю краї, щоб ніде не випала начинка. Підсмажую, складаю у каструлю і відправляю у піч. Щоб упрівали. Це така смакота, що за вуха не відтягнеш. Особливо смакує із засмажкою із сала.
Дуже смачні ще голубці з картоплі. Їх готувати дуже легко. Насамперед потрібна кисла капуста. Я її сама роблю. У бочку складаю цілі головки, додаю туди цибулю та моркву. Заливаю маринадом (на відро води півлітра солі). Зверху обов’язково кладу гніт. Як капуста стає м’якенькою, то її можна вже брати на голубці. Начинку роблю з тертої картоплі, яку відкинула на сито, вбиваю туди яйце, солю, перчу, додаю багато засмажки із цибулі. Все перемішую, приправляю. Формую голубці та складаю у каструлю, туди ж додаю засмажки, 200–300 грамів водички і в піч.
Загалом для якісної страви необхідні три складові: якісні продукти, кулінарні вміння і любов — незамінний інгредієнт.
⌂ Фото: Ванда Лясківська
— 5 картоплин, яйце, цибулина, сіль і ложка борошна. Тісто має бути трішки густувате. На мою думку, нема доброї і поганої картоплі для дерунів. Якщо постаратися, то з усякої можна зробити смакоту. Я люблю чисті деруни, без доповнень. У такому сум’ятті можна проґавити й недосмажити м’ясну начинку, але цього не має бути.
Часто готую також і зрази. Варю картоплю, мну її, додаю туди борошна, яйця і ліплю пиріжечки. Як начинку найчастіше беру домашній сир, капусту. Печу на сковорідці, — говорить керівниця громадської організації «Коростенська спілка поляків України» Ванда Лясківська.
⌂ Фото: Ольга Антонюк
— Я презентую етнічну групу німців. Гостей пригощаємо дерунами, м’ясними, рибними стравами, популярними німецькими ковбасками. Німецькі деруни мають назву райкюхен, їх подають із яблучним мусом та корицею. Їхня основа — картопля, яйця, цибуля, ще додають трішки борошна та сметани. Мус готують так: потрібно взяти кілограм солодких яблук, засипати цукром, додати столову ложку білого вина та стільки ж спирту. Такий смаколик буде мати позитивний відгук серед усіх відвідувачів, — говорить Ольга Антонюк, директорка Товариства німців м. Коростеня «Відергебурт».
⌂Фото: Наталія Гречуха
— Я вдома готую ґамбовці, — хвалиться Наталія Гречуха. — Беру кілограм відвареної картоплі, перемелюю через м’ясорубку, додаю 300 г борошна, цукру та два яйця. Добре вимішую. Масу розкатую товщиною завтовшки 2 см. Витискаю кружечки. У центр кожного кладу сливове варення і формую кульки. Потім відварюю, паралельно обсмажую на вершковому маслі багато сухарів. Готові ґамбовці викладаю у сковорідку й обкачую у сухарях. Страва, звісно, не звична, проте дуже смачна.
⌂ Фото: На фестивалі деруни готував навіть робот
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ірина СИДОРЕНКО