Технологічні прийоми вирощування аґрусу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.09.2021

Аґрус добре пристосовується до ґрунтових умов усіх зон нашої країни. Його успішно можна вирощувати на чорноземах, важких глиннистих, сухоглинкових, супіщаних і навіть на піщаних ґрунтах. Водночас не витримує заболочених, сильнопідзолених, кислих та холодних ґрунтів. Пояснюється це тим, що основна коренева система розміщена неглибоко в ґрунту і не витримує надлишку води та нестачі повітря.

 

Садіння кущів

Садіння у добре підготовлений ґрунт є необхідним засобом створення високопродуктивних насаджень. В усіх зонах Україні закладати насадження найкраще восени: в другій половині вересня — у жовтні. Добре приживлюються рослини також, коли їх висаджують рано навесні до розпускання на стеблах бруньок. Краще приживлюються стандартні саджанці з добре розгалуженою кореневою системою в межах 20 см та з 3–4 гілками довжиною не менше 25 см. У таких рослин уже в перший рік вегетації може відрости 5–6 сильних пагонів, які наступного року забезпечують продуктивність у межах 0,8–1 кг ягід з куща. Перед висадженням секатором обрізують пошкоджені кінці коренів і вмочують кореневу систему в земляну бовтанку. Кореневу систему під час садіння заглиблюють на 10–15 см. Висадженні кущі добре заливають водою з розрахунку 6–8 літрів на кожен. Після того, як вода просочиться, ґрунт мульчують шаром 4–6 см перегноєм, торфом або пухкою землею шаром до 2 см. Відстань між кущами може бути від 1 до 1,5 м.

Висадженні кущі добре заливають водою з розрахунку 6–8 літрів на кожен

Догляд за рослинами

Догляд полягає у створенні таких умов, щоб кущі мали активний ріст у молодому і плодоносному віці, а в повне плодоношення вступали з третього року після садіння та щорічно давали високі врожаї доброякісних ягід.

Систематичним видаленням низькопродуктивних гілок старше 6-8 років створюються умови для посиленого росту обростаючої деревини.Такий захід позитивно впливає на підвищення врожаю.

Формуючи кущі, необхідно намагатися не загущувати їх зайвими гілками, аби не послабити дію фотосинтезу та диференціацію бруньок. Крім того, в густих кущах дуже важко збирати врожай. Формування й обрізування кущів здійснюють щороку пізно восени і на початку зими до випадання снігу або дуже рано навесні до часу проростання бруньок.

 

Зрошення

За нестачі вологи аґрус погано росте і плодоносить. Водночас на перезволожених ділянках або місцях з близьким заляганням підґрунтових вод (до 80 см від поверхні ґрунту) ріст рослин припиняється у зв’язку з витісненням повітря з ґрунту. Надмірна кількість вологи пригнічує життєдіяльність ґрунтової мікрофлори , а також нею вносять з ґрунту на поверхню шкідливі солі.

В умовах нестійкого зволоження за відсутності опадів навесні і в першій половині літа починають поливати під час цвітіння (вперше), вдруге — у період достигання ягід і втретє — під час або після збирання врожаю.

 

Збирання врожаю

Аґрус збирають у повній фазі стиглості ягід. Плоди, що призначенні для технологічної переробки або перевезення на значну відстань, збирають на 5–7 днів до повного достигання. Такі ягоди при понижених позитивних температурах (2–5 °С) зберігають до 10–15 днів. Знімальна стиглість настає, коли м’якуш ще щільний і пружний. Вона триває до часу повно їх стиглості, коли плоди стають цілком виповненими і забарвленими у властивий сорту колір. Стиглі ягоди смачні, приємні для споживання свіжими, добре віддають сік. Збирають їх у тару місткістю 4–7 кг.

 

Автор: доктор сільськогосподарських наук, професор Марковський Василь Станіславович

 

Купити саджанці аґрусу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ягідна оздоровниця
Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Які ягоди кому потрібні?
Рецепти з аґрусу на всі смаки
Оригінальні рецепти з аґрусу
Умови для вирощування aґpycу
Як садити, доглядати за саджанцями аґpycу розповість постійний експерт — Шестопал Зінаїда Андріївна

Рекомендовані товари!