Осінній календар (журнал «СонцеСад» 3/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
29.08.2023
♦♦
Не пустою прийшла до нас осінь,
В неї повно  достатку в мішку.
Покосили вже  гречку і просо,
І отави в стогах на лужку...
Саме груші солодкі поспіли.
Пахнуть яблука, наче в меду.
Повен соку – янтарної сили.
Виноград золотіє  в саду.
(І.Блажкевич)

⌂ Фото: Володимир Вітряний

 

Прийде осінь, та за все спитає

Серпень добіг кінця, а з ним і літо. Садівники, городники, квітникарі посилюють заклопотаність, адже осінь — це пора збору врожаю. Щедрою приходить осінь до трудівників, що з весни, як бджоли кружляють над квітами, як кроти переривають землю, як бобри звалюють сухі гілки дерев, як птахи нищать шкідників, як білки роблять запаси. Земля сповна оплачує наполегливу працю. В садах дозрівають вирощені фрукти і ягоди, на городах зріють овочі. Потрібно встигнути зібрати весь урожай і підготувати його для зберігання. У господинь в розпалі пора заготівель фруктів, ягід, овочів і грибів – час закваски, соління, сушки, консервації, заморожування запасів на довгу зиму.

ВЕРЕСЕНЬ

Серпень варить, вересень до столу подає

У вересні перехід середньої добової температури повітря в Україні через плюс 15°С в бік  зниження, знаменує завершення літа. Все частіші роси, тумани, помітно послаблюється грозова діяльність. Загальна кількість опадів проти серпня зменшується.

 

ЖОВТЕНЬ

У жовтні гріє ціп, а не піч

Середня добова температура повітря жовтня в більшості регіонів країни, крім крайніх південних, під кінець місяця переходить через + 5°С у бік зниження. Це зумовлено періодичним  надходженням холодних арктичних повітряних мас, які можуть поширюватись на всю територію країни включно з Кримом.

У жовтні небо все частіше вкривають важкі свинцеві хмари, мжичить дощ.

І яка для нас приємна, яка радісна запізніла усмішка «бабиного літа», що настає наприкінці вересня — на початку жовтня. В науці цей метеорологічний феномен зветься «Азорський максимум», Це стійкий антициклон, який формується в Атлантиці і посередині осені досягає української землі, приносячи нам коротку згадку про тепле літо.

 

ЛИСТОПАД

Листопад вересню онук, жовтню син, а грудню рідний брат

Листопад — перехідний місяць до зими з нестійкою погодою. Майже по всій території України середня добова температура переходить через 0°С в бік зниження.

Це найпохмуріший місяць року з стійкою хмарністю. Часто буває мряка, йдуть затяжні дощі, інколи випадає сніг. В листопаді завершується сільськогосподарський рік на відкритому ґрунті.

 

НЕСПРИЯТЛИВІ  ДНІ  ВОСЕНИ 2023 РОКУ1, 14, 21, 22, 23, 26, 27 вересня. Особливо несприятливими будуть — 15 число,  коли настає молодий Місяць та 29 вересня — день повного Місяця. У жовтні такі дні  — 13, 18, 19, 20, 23, 24. Крім того, 14 жовтня день Місяця-молодика збігається з сонячним затемненням, 28 ж числа повний Місяць ввійде в фазу місячного затемнення. Ці дні абсолютно неприйнятні для робіт з рослинами. В листопаді 5 несприятливих днів. Це 12, 15, 16, 19, 20. А 13 і 27 числа — час молодого і повного Місяця. З рослинами працювати в ці дні небажано.  

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготував Володимир Вітряний

Купити насіння

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram