Вирощуємо ґоджі — плід молодості та довголіття

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.08.2021

Ягоди ґоджі, які ще називають «червоними діамантами», набува­ють щораз більшої популярності по всій Європі. Щораз більше лю­дей садять цю цілющу ягоду на своїх присадибних ділянках. За­кладаються і промислові плантації ґоджі.

Для прикладу, у минулому році у Болгарії фірма Станіслава Гатева з Ново Село в районі Відін посадила 12 га ґоджі і невдовзі планує досадити ще 16 га. Подібну плантацію трохи раніше, з весни 2012 року, заклав і його співвітчизник Дімітр Найденов з села Петьрч, общини Костинброд. Він каже, що почав вирощувати ці ягоди, бо ж ґоджі — «це плід молодості і довголіття, їжа імператорів, червоні діаманти, скульптор целю­літу і плоди віагри». Ще вони йому подобаються строком зберігання. «В холодильнику ягоди зберіга­ються при температурі 2–4 граду­си — 10 днів, при 0 градусів — 1 мі­сяць; а при замороженні протягом 12 місяців зберігаються усі цілющі властивості», — розповідає болгар­ський фермер. За останні пару років промислові плантації уже закладені в Італії, Іспанії, Греції, Румунії, Сербії та інших країнах Європи. Степан Босняк, ентузіаст промислового вирощування ґоджі з Суботиці (Сербія) переконаний, що ґоджі не лише надзвичайно важлива цілю­ща рослина, але і одна з найприбутковіших: ціни на ґоджі сягають зірок, а врожайність дуже цікава: до 1–1,5 кг з куща уже на перший рік, до 3–5 кг — на другий рік, в на­ступні роки сягне 10 кг і високі вро­жаї можна збирати протягом 10 років з року посадки. Степан Босняк рекомендує віддалі при посад­ці 3 на 3,5 м та використання кра­плинного зрошення.

Відео: ГОДЖІ – антиоксидантна бомба!

Розповідає Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.

 

Обрізка ґоджі

Ця рослина у висоту може ся­гати 3 метрів і має тенденцію утво­рювати густі переплетені кущі, схожі на ожину чи здичавілий ви­ноград. Для покращення процесу збирання ягід та гарантування до­статньої кількості світла слід обрі­зати її належним чином. Тут є два основні варіанти. При першому, більш підхожому для садівників-любителів, рослині дають мож­ливість рости у вільний, природний спосіб, обмежуючись обрізанням.

Плантація ґоджі

Іспанський досвід

Іспанський розсадник Дель Суеве також вирощує саджанці ґоджі як для приватних потреб, так і для промислового вирощування. Спеціалісти розсадника рекомен­дують формувати ґоджі у вигляді деревця з одним стовбуром висо­тою 60–100 см, а вже з цієї висоти допускати розгалуження. Коли рослина ще маленька, вважають іспанські спеціалісти, її слід обрі­зати на висоті 25 см і дозволити ріст кількох стовбурців (але ба­жано не більше трьох), найслабші з яких потім слід усунути. Пізніше на основному стовбурі форму­ється структура з найсильніших гілок, з якої виростатимуть гілочки плодоношення. Можна ґоджі ви­рощувати і на шпалері. У цьому разі можна залишити 2–3 стовбурці, а вже на них формувати розгалуження плодових гілок.

Пізніша обрізка передбачає за­лишення виключно сильних боко­вих гілок з метою забезпечення хорошого освітлення та аерації. Обрізку рекомендують робити взимку за місяць до початку ве­гетації. Нові пагони зможуть цвісти і плодоносити у цьому ж році. Че­рез кілька років так можна сфор­мувати міцну розгалужену струк­туру у вигляді кубку з каскадом, яка характеризуватиметься силь­ним приростом і щедрим плодо­ношенням. Для промислового плодоношення представники розсадника рекомендують формувати розгалуження на висоті 1 м.

⌂ Формування крони за іспанським методом

Щодо ґрунтів

Іспанські спеці­алісти рекомендують вирощувати ґоджі на дренованих ґрунтах з кислотністю від 6 до 8,2, найоптимальнішою ж вважають кислот­ність 7,5, тобто нейтральну або злегка лужну.

Хворіють ґоджі рідко. При по­ганій аерації і зависоких дозах азотних добрив може вражатися мільдью; у цьому випадку рослини можна обробити тими ж фунгіци­дами, якими обробляють таких родичів ґоджі, як помідори чи ба­клажани.

 

Купити саджанці ґоджі

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Жимолость — ягода майбутнього
Про те, чим вигідна і чому корисна жимо­лость, — наша розмова із заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександром Ярещенком
Азійське гумі — краса і користь
Азійська дивина у нас в Україні. Як правильно доглядати за цією смачною, корисною та дуже красивою культурою
Найбільший у світі сад кизилу
Житель Запорізької області заклав найбільший у світі кикзиловий сад. Про переваги, секрети догляду та перспективи цієї культури розказує фермер

Рекомендовані товари!