Як виростити смачну лохину

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
26.09.2019

Оцінка грунту та його підготовка для садіння лохини (чорниці високої)

Садівникам-аматорам здебільшого не доводиться вибирати земельну ділянку під садові культури, а садити їх і вирощувати на вже наявній дачній чи присадибній ділянках. При вирощуванні чорниці високої деякі засади садівництва змінюються аж до протилежних. Так, якщо кислотність ґрунту є на рівні рН 4,5, то, наприклад, на супіщаних грантах для нормального розвитку наших садових рослин треба вносити по 400 г вапна на 1 кв.м площі, а для чорниці навпаки – бажано було б ще більше підкислити ґрунт внесенням приблизно 50 г сірки на 1 кв.м.

Ще один приклад. Садівники знають, що при використанні торфу на добриво найгіршим є верховий ( моховий) торф, а перехідний і низинний кращі. Але при вирощуванні чорниці застосування низового і навіть перехідного торфу може спричинити шкоду рослинам, а найкращим є торф верховий. Тому для забезпечення успіху при вирощуванні чорниці треба насамперед ознайомитися з особливостями й вимогами до грунту, зволоження та живлення цієї рослини.

Отже, для нормального росту чорниці високої потрібен кислий грунт. Ознакою високої кислотності ґрунту може бути наявність на ділянці кислотолюбних рослин: щавлю звичайного, хвоща польового, жовтцю повзучого та ін. Оскільки далеко не в кожній місцевості можна відшукати земельні ділянки з неодмінними для вирощування чорниці високої характеристики, то дедалі більшого значення набирають способи підготовки таких земельних ділянок, які лиш частково відповідають вимогам для її вирощування.

Для любительського вирощування чорниці високої підкислення ґрунту можна досягати з допомогою торфу або добрив на основі сірки. Торф змішують із землею (співвідношення 1:1) до глибини 40 см, а потім навколо посаджених кущів розкладають підстилку з тирси чи кори дерев хвойних порід. Підкислення сіркою деякі спеціалісти вважають найпростішим способом приготування ґрунту під чорницю.

Підкислюючи землю порошковою чи гранульованою сіркою, її треба вносити за рік до посадки кущів, перемішуючи з землею на глибину близько 15 см. На легших землях з рН 5 вносять 5 кг гранульованої сірки на 100 кв.м. При рН 6 дозу сірки збільшують удвічі.

«великий вибір чорниць»

Вибір місця для садіння чорниці

Вибір відповідного місця для розміщення промислової плантації чорниці має велике значення для отримання у майбутньому стабільно високих врожаїв. Ще більше значення має вибір місця для кількох чи кільканадцяти кущів у нашому городі чи на дачній ділянці. Як уже згадувалося, чорниця любить затишне, тепле і сонячне місце, а таке іноді важко знайти на присадибному городі чи на дачній ділянці через загущеність дерев. Та все-таки треба вибрати місце, захищене від вітру, що найдовше протягом дня освітлюється сонцем. Кущі чорниці не можуть бути затінені, оскільки це обмежує зав'язування квіткових бруньок та погіршує якість ягід. Просто такі ягоди є кислими і не набирають характерного для свого сорту темно-синього забарвлення. Водночас, треба мати на увазі, що занадто тепле захищене місце прискорює розцвітання кущів, а тоді виникатиме потреба оберігати цвіт від травневих заморозків, наприклад, накриваючи на ніч волокнистою плівкою. Місця затінені і вологі сприяють розповсюдженню грибних хвороб.

Відомо, що на нейтральних і лужних землях вирощувати чорницю неможливо, тому треба ізолювати приготовлену грунтову суміш від місцевого ґрунту. Для того використовують старі бочки з продірявленим дном, бетонні криничні круги чи інші ємності, укладаючи на дно товсту плівку, у якій треба зробити кілька дірок для відведення зайвої води. Висаджуючи кущі чорниці в ряд, можна викопати траншею завглибшки 40-60 см, встановити вздовж її стінок бордюри з наявних матеріалів або встелити дно товстою чорною поліетиленовою плівкою так, щоб береги були трохи вищі від поверхні землі. Краї плівки можна закріпити дерев'яними брусками. Перед заповненням траншеї торфом і субстратом у плівці треба зробити кільканадцять дірок у найнижчій її частині для стікання надлишку води до нижніх шарів ґрунту. Без того, під час інтенсивних дощів у траншеї утвориться болотистий ставок.

Добір сортів.

Садівники-аматори найчастіше ставлять собі за мету отримувати свіжі ягоди від початку літа і аж до осінніх заморозків. Для досягнення такої мети підбирають для садіння відповідні сорти, застосовують методи прискорення і сповільнення достигання плодів.Чорниця висока як раз і відрізняється від усіх відомих в Україні плодово-ягідних кущових культур тим, що разом із високими смаковими якостями дає можливість мати свіжі ягоди протягом такого тривалого періоду. Якщо початківцеві важко подолати вагання при виборі сортів, то варто зупинити свій вибір на кількох сортах: Ерліблю, Блюкроп, Патріот, Нортленд. До цього переліку можна додати ще якийсь із пізніх сортів, якщо ділянка в теплій місцині. Найбільшу популярність у світі здобув сорт Блюкроп – ним засаджено майже половину всіх промислових плантацій.

Починати вирощування можна відразу з придбання потрібної кількості дво- чи трирічних кущиків.

Садіння кущів.

Кущики садять на 3-5 см глибше, ніж вони росли в горщику чи розпліднику. Глибше садіння рослин, пов'язане з тим, що земля розпушена тирсою чи торфом буде осідати, а також із тим, що прикрита землею основа пагонів глибше посаджених кущів сприятиме додатковому утворенню корінців та кращому збереженню вологості навколо них. Ґрунт навколо посадженого кущика треба утрамбувати, щоб корені швидше проросли за межі ґрунту, з яким його посадили. Кущі в ряді садять на віддалі 1,2 -1,5м, між рядами 2,5-3 м.

У невеликих насадженнях чорниці рекомендовано застосовувати мульчування ґрунту навколо кущів або й цілої площі разом із міжряддям органічними матеріалами, позаяк воно створює найприродніші сприятливі умови для росту рослин та їх плодоношення. Найкращими матеріалами для мульчування є перепрілі тирса дерев хвойних порід та соснова кора. У подальшій черговості щодо придатності для мульчі можна використовувати дубове листя, торф, солому і навіть відходи паперової фабрики.

Обрізування кущиків після садіння.

Для більшості сортів чорниці високої обрізування кущів на всіх стадіях їхнього розвитку є обов'язкове. Найкраще його проводити ранньою весною до початку вегетації. Після садіння дворічних кущиків треба усунути дрібні пагони, що ростуть біля кореневої шийки, і трохи вкоротити головні пагони. Якщо посаджені кущики мають погано розвинену кореневу систему, то головні пагони вкорочують наполовину. Квіткові бруньки з пагонів обривають, щоб вони не послаблювали вегетативний ріст куща.

Удобрення та зрошування.

Чорниця висока належить до садових рослин, які споживають дуже мало поживних речовин. Вміст мінеральних елементів у її органах є наполовину нижчий у порівнянні з іншими видами.

Треба пам'ятати, що для удобрення чорниці застосування свіжого гною не дає позитивних результатів. , а навпаки - може пошкодити її кореневу систему. Натомість цілком перепрілий гній у суміші з кислим торфом можна вживати для мульчування кущів або цілих міжрядь.

Нестача вологи, як її надлишок, негативно впливають на розвиток чорниці високої, тому дуже важливим є забезпечення для неї оптимальної вологості. Вважається, що в мало дощову пору року достатньо буде поливати раз на тиждень по одному відру під кожен кущ.

Богдан Андрусів

Купити саджанці чорниці модна тут.

Читати ще:

Еколохина із Закарпаття
Як з одного куща отримати 1000 гривень?
Найсолодший сорт лохини... український!!!
Лохина... на чорноземі!
Лохина швидко завойовує світ
Чорниця чи лохина? Чому виникла плутанина в назвах?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram