Актинідія. Як формувати рослину і вирощувати на шпалері?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.05.2020

Надія СКРИПЧЕНКО, кандидат біологічних наук, ст. наук. співробітник Національного ботсаду ім. М.М. Гришка

Актинідія вирізняється інтенсивним ростом пагонів довжина яких наприкінці сезону може сягати 3-5 м, і високою пробуджувальною здатністю бруньок, що за відсутності належного догляду призводить до швидкого загущування крони. Це значно ускладнює вирощування рослин, знижує їхню врожайність, сприяє погіршенню смакових властивостей плодів. Тому формування й обрізування в комплексі з іншими прийомами агротехніки є важливими факторами успішного вирощування.

Продуктивний потенціал актинідії може бути реалізований лише за умови її вирощування на опорах, що зводяться залежно від вибраного типу формування крони рослин. Це, насамперед, проста шпалера («пальмета») та Т-подібна шпалера або «пергола», які широко використовуються в процесі вирощування актинідії. Кожен із цих типів формування крони рослин має свої особливості та потребує застосування відповідних технічних прийомів.

Проста шпалера. В аматорському садівництві актинідію дуже часто вирощують на простих шпалерах, подібно до виноградників. Для цього використовують дерев’яні чи бетонні стовпи з дротами або інші опори. Інколи їх встановлюють біля стін житлових будинків.

Вирощування актинідії на простій шпалері у формі пальмети.

Рослини формують у вигляді одноярусної, двох’ярусної і триярусної «пальмет». У першому випадку на одному рівні формуються два горизонтальних, протилежно спрямованих рукави, у другому – чотири на двох рівнях, у третьому – шість рукавів на трьох рівнях. Традиційно на простій шпалері стебло рослини доводять до відповідного дроту й формують бокові кордони, потім його продовжують до чергового дроту. Оскільки молода актинідія схильна утворювати велику кількість пагонів з основи куща, то дуже важливо одразу після посадки видалити зайві пагони, залишивши одне стебло. Можна також вирощувати два стебла й з кожного формувати бокові кордони в протилежні боки.

У Національному ботанічному саду ім. М. Гришка актинідію вирощують у формі віялоподібної «пальмети» на одноплощинній шпалері подібно до виноградної. Рослини висаджують в ряду на відстані 2,5-3 м. Після посадки залишають 4-6 найміцніших пагонів, які рівномірно розподіляють на шпалері у  вигляді віяла та під нахилом підв’язують до дроту. Надалі вони слугуватимуть головними стеблами, на яких формуватимуться вегетативні та репродуктивні пагони. З переходом до генеративної фази розвитку рослини, як правило, досягають 3-4-го дроту шпалери. Віялоподібне формування рослин досить просте й має ряд переваг. По-перше, наявність стебел різного віку дає змогу регулярно омолоджувати рослини і замінювати окремі стебла у випадку пошкодження без зменшення врожаю. По-друге, рослини вирізняються більшою вегетативною масою – своїми пагонами й листковою поверхнею вони захищають ґрунт прикореневої зони від надмірного нагрівання та пересихання, що надзвичайно важливо в посушливі періоди вегетації.

За таких способів формування (одно-, дво- й трирукавної та віялоподібної пальмет) застосовується коротка система обрізування рослин, тобто щороку під час обрізування проводять проріджування крони та вкорочують пагони до 30-40 см. Це стимулює інтенсивні процеси росту, що призводить до загущування крони, а отже, вимагає проведення додаткового літнього обрізування рослин.

Вирощування актинідії у формі віялоподібної пальмети.

Т-подібна шпалера. На промислових плантаціях найчастіше застосовуються Т- або Г-подібні шпалери (перголи).

Найкращою формою вважається Т-подібна шпалера або пергола з двостороннім кордоном. Перевага її полягає в додатковому затіненні поверхні ґрунту під конструкцією, завдяки чому обмежується ріст бур'янів, утримується вища вологість ґрунту, мінімізується вплив сильного вітру і збільшується врожайність рослин. За такого формування полегшується доступ до пагонів з кожного боку і забезпечується більш рівномірне освітлення рослин.

Формування рослини на Т-подібній опорі проводиться упродовж трьох років вирощування і полягає у виведенні одного міцного стебла до висоти верхнього центрального дроту, де формують два головних бокових плеча, спрямовані вздовж дротів у протилежні боки.

Для цього одразу після посадки серед пагонів обирається один найбільш міцний пагін, який спрямовують вертикально, підв’язуючи до кілочка, а пагони відновлення, що з’являються в основі, видаляють. За умови ослабленого росту пагона, його рекомендується прирізати до кількох бруньок, щоб викликати відтворення інтенсивного приросту. Якщо на головному стеблі формуються бокові пагони, то їх своєчасно видаляють. Слідкують також, щоб стебло не обплітало опору. Верхівку стебла прищипують, коли вона досягне висоти верхнього дроту.

Вирощування актинідії на Т-подібній шпалері.

Наступного року на головному стеблі: (на висоті 2 м) розвиваються бокові пагони, два з яких спрямовують горизонтально в протилежні сторони. Вони утворюють головні плечі (кордони). Їхню довжину регулюють за допомогою прищипування верхівок та зимового обрізування. На них розвиваються бокові пагони, спрямовані в різні боки. їх залишають на відстані 30-40 см один від одного, а решту вилучають упродовж вегетації або під час зимового обрізування (на рослинах залишаються 15-20 таких бокових пагонів залежно від розміру куща та його сили). У разі посадки рослин старшого віку період формування скорочується і вже на третій рік можна буде збирати перші плоди.

Випробування різних способів формування актинідії в умовах Лісостепу України показали, що повна реалізація біологічного потенціалу рослин і відповідно вагоме збільшення урожайності (у 2-3 рази) досягаються саме за умови формування рослин на Т-подібних опорах з 3-4 головними стеблами. Це забезпечує найкращі умови зростання рослин, оптимальне освітлення пагонів, що значно зменшує необхідність проведення зелених операцій та захист кореневої системи від надмірного перегрівання в літній період.

Купити саджанці актинідії можна тут.

Читати ще:

Виноградарство як філософія життя
Еколохина із Закарпаття
Як створити комфорт для обліпихи?
Як з одного куща отримати 1000 гривень?
Вирощування ягід: сім правил успіху

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram