Жовті, рожеві, червоні та чорні: секрети врожайності томатів (журнал СонцеСад №4/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2021

⌂ Агроном ТОВ «Дедденс Агро» Дмитрій Брицов

Без смачних, стиглих та ароматних помідорів неможливо уявити жоден город. Але культура споживання овочів у нашій країні дуже змінилася. Якщо десять років тому рожевий і жовтий томати вирощували рідко, на ринку продавали тільки червоний, то нині в тренді розмаїття. Червоний, рожевий, жовтий, чорний, чері… Форми та кольори томатів на полицях супермаркетів вражають. Звісно, що й господарі хочуть мати на власній ділянці цікавий асортимент.

Які ж сорти вибрати? Як правильно доглядати, щоб отримати рясний та різноманітний урожай? Вибудувати ідеальну схему вирощування досить складно, однак поради агронома ТОВ «Дедденс Агро» Дмитра Брицова допоможуть вам досягти мети.

 

Вибір сортів

Успішне вирощування томатів базується на кількох основних засадах. Головна, на думку Дмитра, — правильний вибір насіння сортів або гібридів. Вибирати треба саме районовані для кліматичних умов вашого регіону.

Нині поширені різноманітні хвороби, боротися з якими доволі важко. Найкраща профілактика — стійкість самих рослин, наприклад, до кореневої гнилі чи борошнистої роси. Завдяки цій винятковій властивості уникнете додаткових витрат на засоби захисту та застосування пестицидів.

— Сьогодні виробники пропонують цілу палітру сортів, гібридів, навіть органічного насіння для тестування. Ми можемо, наприклад, перший рік проводити випробування і не робити акценту на чомусь одному, — відзначає агроном.

Варто вибирати сорти залежно від призначення томатів: для продажу, вживання свіжими чи консервування. Для різних потреб — інакші властивості овочів, структура та смак.

 

Рекомендації з власної практики

Мікадо червоний, новинка — непоганий сорт, відзначається доволі великим плодом, відмінними смаковими властивостями. Іноді плоди можуть розтріскуватися біля плодоніжки через погодні умови або нестабільне поливання.

Американський ребристий, великий, жовтий, — дуже смачний томат, гарної форми, у розрізі такий привабливий, що ним декорують ресторанні страви.

Рожевий фламінго — прекрасний сорт, найперше відзначений агрономом. Цей томат особливий: розсада повільно росте, порівняно з іншими сортами й гібридами, але має набагато товстіший стовбур. Після висаджування у ґрунт швидко підростає. Має дуже компактний кущ без бічних розгалужень. Томат надзвичайно яскравого рожевого відтінку, гарної правильної форми, з товстою стінкою, невеликого розміру — 120— 150 г. Овочі ніби глянцеві, довго зберігаються.

⌂ Мікадо червоний, новинка, відзначається доволі великим плодом, відмінними смаковими властивостями

Якісна розсада

Найчастіше городники помиляються, вибираючи розсаду великого розміру. Насправді її не треба перерощувати, невеликі рослини краще адаптуються та приживаються. Розсада має бути якісна, вчасно висаджена та доглянута.

Оптимальна висота розсади томатів — приблизно 15 см. Коли рослина більшого розміру — 20–25 см. Під час пересаджування в ґрунт вона вже матиме набагато більшу листкову площу, але листя може осипатися. Адже томат не наростив ще потужної кореневої системи. Окрім того, він переживатиме стрес через пошкодження. 

— Краще менша розсада, але висаджена у відповідний період. Наприклад, від 10 до 22–29 травня. Дати коливаються залежно від різних регіонів, а також погодних примх року садіння, — наголошує фахівець.

Висаджуючи розсаду в ґрунт, можна додатково вносити в лунки добриво або перегній, компост, головне — не свіжий. Далі перекопуємо ділянку вдруге, перевертаючи ґрунт зверху додолу, і присипаємо свіжою землею завтовшки 2–3 см. Це важливо, щоб не обпекти кореневу систему на початкових етапах.

Не треба заглиблювати розсаду в ґрунт, якщо не переросла. Також не кладіть і не прикопуйте, адже так вона утворює нові корені, внаслідок чого частково затримується ріст самої рослини й достигання плодів. Робити все вчасно — це одна з головних умов рясної та здорової грядки.

⌂ Рясна та здорова грядка

 

Правильне підживлення

Варто враховувати багато нюансів, але зважте на основні, які навів агроном.

Окрім добрив, рослину під час вегетації підживлюють органікою. Наприклад, готують трав’яні чаї. Це звичайна суміш: майже всю 200-літрову бочку заповнюють зеленню, заливають водою. Можна додати ферменти або звичайні дріжджі та баночку старого варення для активізації процесу бродіння. Потім таким розчином — 10% трав’яного чаю на 90% води — поливають рослини.

Другий варіант: збагатити суміш попелом, але в помірних дозах — 2–3 літри на 200 л чаю. Краще поливати рослини цим розчином стабільно, не використовуючи просту воду.

Також застосовують ЕМ-препарати. Ефективні для удобрення і препарати з мікроорганізмами, зокрема Байкал. Головне правило — підживлювати профілактично й використовувати препарати вчасно, ніж потім, коли вже виникають хвороби.

Пам’ятайте: поливна вода має бути нагрітою! Можна набрати вранці в посудину, у якій вона прогріється. Холодна вода зі свердловини спричиняє гнилі, розвиток фітофторозу на рослинах.

Якщо помітили таку напасть, у боротьбі з нею можна застосувати різні біологічні фунгіциди, зокрема Фітодоктор. Або звичайні, які використовують роками. Наприклад, розчин на основі сироватки: 1 л на 10 л води з додаванням 20–30 крапель йоду або зеленки.

Тож, знаючи основні правила, сміливо експериментуйте із сортами!

 

Зміст статей журналу СонцеСад 4/2021

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Цікаві факти про помідори та огірки
Ви впевнені, що знаєте все про помідори та огірки?
Чому жовтіють огірки
Які причини пожовтіння листя, пагонів, що призводить до загибелі рослин і як з ними боротись
Хвороби огірків
Хвороби вороги огірків. Як захисти огірки від ворогів
Мої помідори не бояться фітофтори
Досвід читачів у боротьбі з фітофторою на томатах
Огірки під плівкою
Технологія вирощування огірків у плівковій теплиці
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Вирощування китайських огірків
Огірки — зелені красені вашого городу
Рекомендації по вирощуванню та доглядом за огірками
Кімнатні помідори
Особливості вирощування кімнатних помідорів на підвіконні.
Вирощування помідорів у теплицях
Поради по вирощуванню томатів у теплиці
Коли сіяти огірки
Як краще вирощувати огірки, щоб мати надранню продукцію

Рекомендовані товари!