Сидерати: зелене добриво

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.08.2022

Земля повинна відпочивати, а не пустувати. Бо «гола» грядка — це «аеродром» для майбутніх бур’янів, у такому грунті не накопичуються цінні органічні речовини, а ті, що там залишилися, вимиваються. Щоб цього не сталося, варто скористатися так званими рослинами-сидератами, якими засівають площі після збирання врожаю. Вони ростуть дуже швидко, випереджаючи бур’яни і стримуючи їх розвиток, удобрюють грунт органічними речовинами, розпушують його, сприяють розмноженню корисних бактерій, які потім боротимуться з різними хворобами рослин.

Умовно сидерати можна розділити на кілька груп:

 

Вибір сидератів залежить і від часу та мети їх посіву 

Підсівні сидерати (під покрив культур): люпин багаторічний, буркун, соя, райграс однорічний.

Пожнивні сидерати (висівають після збирання основної культури). Годяться і як добриво на корм тваринам. Це — вузьколистий сидеральний люпин, горох, віка яра, кормові боби, ріпак ярий,редька олійна, гірчиця біла, фацелія.

Озимі сидерати (віка озима, ріпак озимий, суріпиця озима, жито).

Для бджолярів знахідкою будуть медоносні трави: гречка, фацелія, гірчиця.

⌂Фото: Вика

 

Медова грядка

Якщо у вас є невеличка пасіка, яку ви тримаєте вдома, варто приділити увагу рослинам— медоносам. Вони полегшать працю бджілок і додадуть вам медового збору. Серед найвідоміших медоносів — вже знайомі вам сидерати (гречка, фацелія гірчиця, віка, люцерна, ріпак). А ще чудово зваблюють бджілок ефірноолійні та лікарські рослини (меліса, лаванда, коріандр, м’ята, аніс, шавлія, гісоп, материнка). Розкішним медоносом є конюшина.

 

Фото: Соя

 

Фацелія

Змінює кислу реакцію грунту на нейтральну. Коріння розпушить грунт і суттєво поліпшить його повітрообмін — рихлити грунт потрібно буде набагато рідше звичайного. Фацелія досить швидко витіснить бур’яни, придушить нематоди і різні хвороботворні бактерії, оздоровить грунт. Після фацелії істотно знизиться чисельність шкідників на ділянці, в тому числі дротяників, що заодно і знизить кількість інсектицидів, яке потрібно буде внести. Присутність фацелії на ділянці істотно підвищить врожайність інших бджолозапильних культур.

⌂ Фото: Фацелія

 

Конюшина лучна

Одна з найбільш цінних кормових трав. За поживністю сіна вона майже не поступається люцерні. Рослина широко використовуєть­ся на зелений корм, для заготівлі сіна, сінажу та силосу. Після при­бирання насіння солома йде на корм. Накопичений в коренях азот залишається в грунті після заорювання, що сприяє підвищен­ню родючості полів. Широко ку­льтивується як кормову рослину.

З давніх часів конюшина служити складовою частиною ароматич­них цілющих ванн і лікувальних чаїв. Соком свіжої рослини про­мивали очі при алергії. Подрібне­не листя прикладали до гнійних ран та виразок.

 

⌂ Фото: Конюшина

Гречка

Використання гречки посівної як сидерат — найкраще рішення для швидко покращити їх структуру.  У першу чергу це стосується ділянок з важкими ґрунтами — тільки гречка здатна поліпшення структури землі і зба­гачення її фосфором, калієм а також органікою. При використанні гречки як сидерата, будь-який важкий ґрунт за кілька сезонів стане рихлим і родючим. Крім того, гречка швидко пригнічує ріст будь бур’янів — вам потрібно буде рідше полоти свої грядки.

А який з неї медонос! Всім відомі лікувальні властивості гречаного меду.

⌂Фото: Гречка

 

Ріпак ярий

Дуже поширена олійуа культура. Ріпак ярий вирощують також на зелений корм, а макуху (після пропарювання) згодовують худобі. Ріпак ефективно використовується для виготовлення біопалива.

 

Райграс однорічний

Однорічна злакова трава. Цінується завдяки своїй скоростиг лості та інтенсивності росту. Уро жайність 200— 400 ц/а зеленої маси при 2-3 укосах. Добре поїдається худобою навіть після повного колосіння, що підтверджує кормову цінність. Підходить для підсіву льону, при чому формується добрий травостій. Підвищує своєю кореневою системою властивості ґрунту і пригнічує ріст бур’янів. Використовується на зелений корм, для приготуванні сіна, сінажу, силосу та трав’яного борошна.

⌂Фото: Райграс

 

Суданська трава

Одна з найбільш цінних кормових культур. Головними її перевагами є висока посухостійкість, здатність швидко відростати після скошу­вання і відмінні кормові якості. В сприятливих умовах вона дає до чотирьох укосів в сезон.

Відмінна особливість суданської трави — не тільки висока врожай­ність, але і високий вміст пожив­них речовин.

Суданська трава

⌂Фото: Суданська трава

 

Люцерна посівна

Багаторічна рослина сімейства бобових. Зелене добриво, кормо­ва і медоносна культура. Викори­стовується в декоративних цілях. З давніх часів люцерна посівна вважалася чудовим кормом для худоби, оскільки відрізняється гарною засвоюваністю і високим вмістом білка. Зараз її вирощу­ють по всьому світу.

Люцерна

⌂Фото: Люцерна посівна

 

Газонна трава Спортивна

Відрізняється високою стійкістю до інтенсивних механічних наван­тажень (витоптування і розриван­ня дерну). Терпляча до посухи, зи­мостійка. Використовується для створення спортивних майданчи­ків. Норма висіву: 2-4 кг на 100 м².

 

Газонна трава Тіньовитривала

Суміш декоративна, призначена для малосонячних місць. Чудова для затінків у парках і садах.

Газонна трава Тіньовитривала

⌂Фото: Газонна трава Тіньовитривала

 

Газонна трава Універсальна

Трава як для помірних меха­нічних навантажень, так і для декоративних цілей. Стійка до витоптування, швидко виростає. Норма посіву: 1 кг/40

 

Купити насіння сидератів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Сидерати – група підтримки
Важливість та користь висівання сидератів
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування

Рекомендовані товари!