Як виростити ранню картоплю: особливості посадки, догляду та підживлення

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.03.2022

Навіщо вирощувати ранню картоплю, коли можна споживати бульби зі сховища, якщо їх належно зберігати? Таким питанням задається багато людей, проте бульби під час зберігання втрачає вологу, крохмаль, а більшість вітамінів розкладається, нагадують експерти «СонцеСаду».

Рання картопля

Якщо порівняти поживну цінність і смакові властивості бульб, які довго зберігалися, із бульбами ранньої картоплі, то всі якісні показники будуть на користь останніх.

У Європі рання картопля — це картопля, яку збирають перед її остаточним достиганням і продають одразу ж після збирання, шкірочку з якої легко можна зняти пальцями. Там її продають упродовж усього року. Натомість в Україні до споживача рання картопля потрапляє лише навесні та на початку літа. Вона відіграє велику агротехнічну роль, бо поле після неї чисте від бур’янів і має високий агротехнічний фон.

Ранні сорти успішно використовують для одержання екологічно чистої продукції, бо при дотриманні всіх нюансів її вирощування посіви встигають дати повноцінний врожай до появи фітофторозу, тому нема потреби застосовувати отрутохімікати. Завдяки раннім сортам і гібридам доповнюється конвеєр надходження свіжої картоплі.

Для кожної агрокліматичної зони слід підбирати свій асортимент, згідно з Реєстром сортів рослин України, який буде адаптованим до відповідних умов.

 

Як створити ідеальну ділянку для посадки картоплі

Картопля — це світлолюбна рослина, тому слід уникати затінених місць, бо в тіні витягується бадилля, листя жовтіє, бульби дрібнішають, знижується врожай. Тому для ранньої картоплі треба вибирати відкриті й сонячні ділянки.

На дуже піщаних ґрунтах для підвищення вологоємкості слід вносити торф, дерновий ґрунт чи сапропель (річковий або ставковий мул). Важкі глинисті ґрунти для вирощування картоплі можна використовувати лише після внесення розпушуючих матеріалів (річкового піску, золи чи лісового перегною).

Якщо на ділянці переважають такі рослини, як хвощ польовий, щавель, іван–чай, — ґрунт є кислим, а це дещо знижує врожайність картоплі, тому такі ґрунти слід вапнувати крейдою, мергелем, дефекатом чи вапном.

Для ранньої картоплі треба вибирати відкриті й сонячні ділянки

⌂ Фото: Для ранньої картоплі треба вибирати відкриті й сонячні ділянки

При вирощуванні ранньої картоплі треба подумати і про попередників!

Найкращими попередниками для картоплі є однорічні та багаторічні трави, зернобобові культури, озимі зернові, овес, столові коренеплоди, капусти різних видів та гарбузові культури (огірок, гарбузи, кабачки, патисони тощо).

 

Як і чим підживлювати ранню картоплю

Рання картопля добре реагує на внесення органічних добрив. Найкраще використовувати перегній у нормі 30–40 т/га чи торф у кількості 50 т/га. Після внесення свіжого гною бульби втрачатимуть смак і будуть водянистими, бадилля уражуватиметься фітофторозом, а бульби — паршею.

Якщо нема змоги застосувати органіку, її без проблем можна замінити сівбою сидеральних культур: озимого жита, гірчиці, люпину тощо.

Під ранню картоплю слід підготувати пухкий шар ґрунту, в якому буде достатня кількість повітря та вологи. Пухкий ґрунт швидше нагрівається, що значно пришвидшить появу сходів і забезпечить позитивний розвиток надземної частини. У зоні полісся глибина оранки становитиме 20–25 см, у лісостепу та степу — 25–30 см районах недостатнього зволоження та на супіщаних і піщаних ґрунтах ранню картоплю вирощують безгребеневим способом. У районах достатньої та надлишкової зволоженості, на важких запливчастих ґрунтах та низинних ділянках краще використовувати гребеневу технологію, при цьому грядки слід робити ще восени.

Під ранню картоплю слід підготувати пухкий шар ґрунту

⌂ Фото: Під ранню картоплю слід підготувати пухкий шар ґрунту

 

Правила підготовки насіннєвого матеріалу

Наступним завданням є правильна підготовка насіннєвого матеріалу, від якої залежить і швидкість достигання бульб, і їхня врожайність. Спочатку бульби зі сховища слід ретельно перебрати, відкидаючи уражені паршею, мокрою гниллю пошкоджені стебловою нематодом, з механічними пошкодженнями, уражені гризунами та підморожені.

Потім їх калібрують на 3 фракції: 25–50 г, 50–80 г і понад 80 г. Перша і друга фракції під час вирощування картоплі є найбільш цінними, дрібні бульби слід висаджувати дещо густіше.

Бульби ранньостиглої картоплі треба обов’язково проростити, це дає можливість провести висаджування в більш ранні терміни і в менш прогрітий ґрунт. Завдяки пророщуванню урожай можна зібрати на 2–3 тижні раніше, порівняно з висаджуванням бульб, що не пройшли процес яровизації.

Найкраще застосовувати комбінований спосіб пророщування, суть якого полягає в тому, що упродовж перших 20–25 діб бульби пророщують на світлі, розкладаючи їх у 2–3 шари в неглибокі ящики при світлі інтенсивністю не менше ніж 600 люксів, потім їх зберігають упродовж 7–10 діб у вологому середовищі, пересипаючи кожний шар бульб матеріалом, який періодично зволожують: тирсою, перлітом, перегноєм чи торфом. При цьому утворюються товсті та здорові паростки завдовжки 1,5–2 см. Утворення довших паростків небажане, бо в процесі висаджування вони будуть ламатися.

Прискорити появу сходів на 3–5 діб можна завдяки передпосадковому намочуванню бульб у розчині мінеральних добрив, які пришвидшать ріст кущів та бульбоутворення.

Бульби калібрують на 3 фракції

⌂ Фото: Бульби калібрують на 3 фракції

Для цього розчин готують таким чином:

У 10 л води розводять 400 г суперфосфату, за добу додають 400 г аміачної селітри і мікродобрива (бор, мідь, цинк, марганець, магній), бульби тримають так упродовж години. Перед садінням посадковий матеріал можна також обпилити золою, яка багата на хімічні речовини. Обпилення проводять за кілька днів перед садінням (на 50 кг бульб досить 250 г золи).

 

В який час потрібно висаджувати ранні сорти картоплі

Бульби ранньої картоплі можна висаджувати, коли на глибині садіння ґрунт нагріється до 2–3°C (для кращого нагрівання за 2–3 дні до садіння ділянку можна накрити чорною поліетиленовою плівкою). У зоні степу орієнтовно це припадає на кінець березня, у лісостепу — на 1 декаду квітня, на поліссі — на 2 декаду квітня.

Рання картопля потребує меншої площі живлення, тому висаджувати її можна дещо загущено за схемами 60x20–25 см та 50x25–30 см. На легких ґрунтах садять завглибшки 8–10 см, на важких — 5–6 см.

Після садіння ділянку слід замульчувати папером, тирсою, торфом, перегноєм, завдяки чому температура ґрунту підвищиться на 4–9°С, а це пришвидшить, своєю чергою, появу сходів, ріст надземної маси і кореневої системи, бульбоутворення та достигання врожаю.

Після садіння ділянку слід замульчувати

⌂ Фото: Після садіння ділянку слід замульчувати

 

Доглядаємо за картоплею правильно

У зв’язку з тим, що рослини ранньої картоплі мають надто короткий вегетаційний період, а вони повинні за цей час нагромадити високий врожай бульб, слід забезпечити такий догляд, щоб щодня рослини давали максимальний приріст надземної маси та бульб.

Від садіння до збирання ділянка має бути ідеально виполота від бур’янів, ґрунт повинен бути пухким, повітропроникним, а вологість ґрунту — оптимальною. Починають догляд із 1–2–разових досходових обробітків для знищення бур’янів.

В процесі росту і розвитку рослин проводять глибокі рихлення та підгортання рослин. Як правило, якщо для висадження ранньої картоплі дали всі необхідні елементи живлення в основне удобрення, то у підживленні вже немає потреби. Під час вегетації слід проводити регулярні зрошення, щоб вологість ґрунту була в межах 70–80% НВ.

В процесі росту і розвитку рослин проводять глибокі рихлення та підгортання рослин

⌂ Фото: В процесі росту і розвитку рослин проводять глибокі рихлення та підгортання рослин

Важливо знати!

Мульчування також зберігає вологу в ґрунті, яка буде корисною при формуванні бульб.

 

Хвороби та шкідники ранньої картоплі

Не варто забувати про хвороби та шкідників, особливо про колорадського жука та фітофтороз. Під час вирощування ранньої картоплі досить 2–3 обприскувань баковою сумішшю пестицидів.

При внесенні великих норм органічних добрив (особливо свіжого гною) великою проблемою може стати вовчок (капустянка), масова поява та шкодочинність якого припадає саме на кінець весни і початок літа.

Перші молоді бульби можна вибирати ще при зеленому картоплинні, коли шкірочка з них легенько знімається пальцями (орієнтовно це припадає на кінець травня). Масове збирання ранніх бульб слід починати тоді, коли візуально на рослині відмерло 75–80% листків.

Згідно зі стандартом, що стосується ранньої картоплі, бульби повинні бути цілими, доброякісними, без ознак псування чи гниття, чистими, твердими, непророслими, без зовнішніх та внутрішніх дефектів, тріщин, порізів, слідів пошкоджень шкідниками, зеленого забарвлення, плям та мати оптимальний рівень вологості.

Спеціально для «СонцеСаду» А.Г. Тернавський, к.с.-г.н., доцент Уманського національного університету садівництва

Відео «Картопля ОРЛА: ідеально розварюється!». Розповідає Бородавко Сергій, керівник відділу продажів ТД Гермес

 

Відео «ГРАНАДА. Картопля, яку любить вся Україна!» Розповідає Ігор Завадський, директор компанії–виробника картоплі «Солана Україна»

Купити найкращі сорти ранньої картоплі

Зміст статей журналу СонцеСад 2/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Посадив і забув до осені (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Володимир із села Романівка (Тернопільщина), також вирощує вже декілька років картоплю під соломою, але його метод дещо відрізняється
Технологія посадки найкращих сортів картоплі
Від яких факторів залежить не тільки ширина міжряддя картоплі, а й загалом її урожайність. Порадить науковець Віталій Пахольчук
Найкращі сорти картоплі
Ніна Костишина з містечка Любара на Житомирщині вирощує на городі близько сотні сортів картоплі. Які ж сорти найкращі?
8 топсортів, які просяться на ваші грядки
Через аномальні коливання погоди картопля цього сезону коштуватиме дорожче. Прибуток матимуть господарі, які посадили сорти, стійкі до несприятливих умов і фітофтори
Як зберегти врожай картоплі від хвороб
Як зберегти картоплю до весни
Підготовка картоплі до зберігання
Перед закладанням картоплі в сховище необхідно вжити деяких запобіжних заходів для того, щоб урожай добре зберігся до весни
Як врятувати картоплю від жука й без хімії
Боротьба з колорадським жуком щороку більше забирає сили. Кількість обробок збільшують, концентрацію хімікатів, а користі мало
Сорти картоплі української селекції
Їх створюють на найдавнішій в Україні дослідній станції, де картоплю вивчають майже сторіччя.

Рекомендовані товари!