Як підготувати ґрунт восени під картоплю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
05.10.2021

Це головне правило вирощування усіх культур. Бо на багаті врожаї можна сподіватися лише за правильної і завчасної підготовки до їх вирощування. Що треба робити після збирання картоплі, аби наступного року її вродило ще більше? Про це — наша розмова з Григорієм Богачем, завідувачем лабораторії ТОВ «БІО ЦЕНТР».

⌂ Фото: Григорій БОГАЧ, завідувачем лабораторії ТОВ «БІО ЦЕНТР»

 

Чому потрібна сівозміна

— Перш ніж поговорити про підготовку ділянки після збирання врожаю картоплі, варто зважити всі «за» і «проти» її вирощування протягом кількох років на одному й тому самому місці, чи не так?

— Безперечно. Не бажано ви­рощувати картоплю «по карто­плі», тим паче одразу наступного року. Найкраще це робити в сіво­зміні, коли картопля повертаєть­ся на своє місце через шість–сім років. Поясню чому.

По-перше, бульби картоплі дуже активно вбирають поживні речовини з ґрунту (за доброго догляду мож­на зібрати врожай 200 кг із сотки), тому треба дати землі відпочи­ти від такого «завзятого гостя».

По-друге, картопля залишає піс­ля себе дуже багато інфекцій у ґрунті, а також охочих нею по­ласувати шкідників.

Тому у вся­кому разі треба добре прибрати ділянку після вирощування цієї культури: не залишайте клубнів у землі (особливо пошкоджених чи уражених хворобами), вине­сіть подалі картоплиння — спаліть його, коли підсохне, а ще кра­ще — викиньте у компостну яму, пересипавши шари азотним до­бривом, щоб це все швидше роз­кладалося. Найкраще з цією ме­тою використовувати селітру та карбамід.

Потім щільно накрий­те все плівкою, на ній з’являться випари «потіння» ботвиння, що й означатиме, що рослинні рештки почали розкладатися. Однак я розумію, що досягти таких іде­альних умов сівозміни не завжди вдається на присадибних ділян­ках — через їхні невеликі площі.

⌂ Фото: Сіємо гірчицю після збору врожаю картоплі

 

Що садити після картоплі

— Якщо не висаджуємо картоплю «по картоплі», що радите вирощувати замість неї наступного року?

— Швидше скажу, чого висад­жувати не варто — томати, вино­град, всі пасльонові культури. А з-поміж решти культур кожен го­сподар нехай вирішує, що йому потрібно. Головне — правильно обробити ділянку після збирання врожаю картоплі. Якщо вона ве­лика й ви займаєтеся масштаб­ним вирощуванням городніх культур, тоді площу бажано зорати.

На невеликій присадибній ділянці навряд чи це хтось робитиме. А ось висіяти сидерати треба неза­лежно від розміру площі. Якщо ваша кліматична зона щедра на вологу — добре зійде люпин, греч­ка, гірчиця, можна посіяти вікосуміш, а глибокої осені сидерати пе­реорюють. Найважливіший момент — на­явність достатньої вологи, бо якщо опадів не буде, сидерати не дадуть потужного приросту, а отже й ефекту. Так само часто як сидерат використовують жито — воно швидко росте, якщо високе, його можна прикатати, а якщо невисоке — просто притиснути до землі. В обох випадках потім жито перекопують — вийде добре орга­нічне добриво, поліпшиться структура ґрунту (він стане легшим).

 

Добриво картоплі восени

— Чим удобрювати таку грядку?

— Одразу попереджу: не варто додавати в ґрунт до чи після картоплі торф, бо він його закислює, а грибкові захворювання, які охоче вражають карто­плю, дуже полюбляють кисле середовище. Краще додайте добре перепрілого коров’ячого перегною. Це можна зробити й восени, і навесні, залежно від того, коли переорюватимете чи перекопуватиме­те ділянку. Також восени можна удобрити грядку сумішшю азоту, фосфору та калію (в рівних про­порціях). Або ж навесні, під час садіння картоплі, додавати її безпосередньо в лунки.

⌂ Фото: Вносимо міндобриво під картоплю восени

 

Тонкощі вирощування картоплі: перекопування, полив, боротьба зі хворобами

— Нині багато дискусій щодо того, на яку глибину перекопувати ділянку

— Найбільш перевірений спосіб — на 32 см. Хоча сьогодні є багато ва­ріантів садіння — у лунки, під плужок, під лопату. Є цікава технологія — я її називаю голландською, коли три картоплини висаджують в одне гніз­до на відстані 15 см (трикутником), а відстань між рядками — 70 см. Таким способом, за умови доброго поливан­ня й поживного легкого ґрунту, мож­на отримати відро картоплі з одного гнізда.

Картопля дуже любить вологу — кілограм бульб потребує 200 л води! Це не означає, що її треба по­ливати постійно. Можливо, будуть щедрі дощі. Але вони дадуть ефект лише тоді, коли випадатимуть вчасно для цієї культури. Бо картопля потре­бує багато вологи, коли вона сходить і активно набирає зелену масу, а також коли починає формувати клубні.

Тому коли природні умови такий графік по­рушують, потрібні два-три поливання. Разом із поливаннями можна удобрю­вати — зазвичай для цього використо­вують нітроамофоску.

— Якщо картоплю вразила фітофтора, чи варто вдатися до додаткових методів обробітку ділянки після збирання врожаю?

Передусім ретельно зберіть із грядки всі бульби (до найдрібніших!) і рослинні рештки. Потім можна внести в ґрунт біопрепарати — Триходермін, який стримує розвиток фітопатогенів грибного походження, Планріз — по­мічник при бактеріальних ураженнях (цей препарат розробили білоруські вчені проти парші картоплі, яка значно знижує врожайність культури та якість врожаю). Згадані препарати годяться для обробітку грунту й насіннєво-посадкового матеріалу (напередодні висаджування). Посадковий матеріал можна просто обприскувати — тоді ви­трати препарату значно зменшуються (літр на 100 л води). А можна вмочу­вати бульби в розчин перед висаджу­ванням (і одразу виймати). Якщо вже допустили, що хвороба «косить» кар­топлю — вдайтеся до хімічних засобів боротьби з нею. Але вони мають бути рекомендованими для використання на присадибних ділянках.

Купити картоплю найкращих сортів на насіння

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як виростити ранню картоплю: особливості посадки, догляду та підживлення
Навіщо вирощувати ранню картоплю, коли можна споживати бульби зі сховища? Проте бульби під час зберігання втрачає вологу, крохмаль, а більшість вітамінів розкладається, нагадують експерти «СонцеСаду» (СС. 2/2022)
Найкращі сорти картоплі
Ніна Костишина з містечка Любара на Житомирщині вирощує на городі близько сотні сортів картоплі. Які ж сорти найкращі?
Нова технологія садіння картоплі
Подружжя фермерів із півдня України садить картоплю для власного споживання та на продаж, тоді як перший урожай на цих територіях починають збирати
Основні хвороби картоплі при зберіганні
Про найпоширеніших шкідників та хвороб, які погрожують суттєвим пошкодження та навіть знищенням всього запасу картоплі в процесі зберігання
Що робити з урожаєм картоплі
Цьогорічний урожай картоплі зібрано. А як правильно зберіга­ти картоплю в зимовий період? І від чого залежить якість збереження? Поради фахівця
Використання картоплі в харчуванні та лікуванні
Справжні картопляні ласуни — жителі пoстрaдянських крaїн, зoкремa українці. Про користь картоплі в харчуванні
Полив картоплі
Для отримання швидких і рівномірних сходів треба садити бульби у вологу землю або зрошувати після висадження. Правила поливу
Все про вирощування картоплі: від вибору кольору до хитрощів зберігання
Від вибору кольору до хитрощів зберігання – все, що треба знати про картоплю
Які міндобрива вносити під картоплю
Мінеральні добрива: коли і в якій кількості вносити під картоплю
Як зберегти врожай картоплі від хвороб
Як зберегти картоплю до весни

Рекомендовані товари!

Насіннєва картопля Корінна

У наявності

Насіннєва картопля Корінна (ІКР-182)

159грн.
Термін дозрівання ультраранній
Форма/колір овальна/жовтий
Колір мякоті жовтий
Врожайність 450 ц/га
Призначення універсальне
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг
Насіннєва картопля Джелі

У наявності

Насіннєва картопля Джелі (ІКР-143)

159грн.
Термін дозрівання середньостиглий
Форма/колір округло-овальна/жовтий
Колір мякоті жовтий
Врожайність до 700 ц/га
Призначення для супів, для фрі
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг
Насіннєва картопля Гранада

У наявності

Насіннєва картопля Гранада (ІКР-130)

159грн.
Термін дозрівання пізньостиглий
Форма/колір овальна/ жовтий
Колір мякоті світло-жовтий
Врожайність до 600 ц/га
Призначення для варіння, для запікання, для салатів, для смаження
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг
Насіннєва картопля Бельмонда

У наявності

Насіннєва картопля Бельмонда (ІКР-163)

159грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма/колір округло-овальна/жовтий
Колір мякоті жовтий
Врожайність до 800 ц\га
Призначення універсальне
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг
Насіннєва картопля Лусінда

У наявності

Насіннєва картопля Лусінда (ІКР-170)

159грн.
Термін дозрівання середньопізній
Форма/колір округло-овальна/жовтий
Колір мякоті жовтий
Врожайність 340 ц/га
Призначення для варіння та смаження, для запікання
Насіннєва картопля Таурас

У наявності

Насіннєва картопля Таурас (ІКР-190)

159грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма/колір овальна/жовтий
Колір мякоті кремовий
Врожайність до 500 ц/га
Призначення для запікання, для смаження
Насіннєва картопля Лілі

У наявності

Насіннєва картопля Лілі (ІКР-191)

159грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма/колір округло-овальна/жовтий
Колір мякоті темно-жовтий
Врожайність до 600 ц/га
Призначення для запікання, для пюре, для смаження
Упаковка за 2 кг, за 4 кг, за 8 кг