Особливості вирощування баклажанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.11.2021

Баклажани — представники родини Пасльоно­вих, до якої належать помідори і перець. Однак вони мають дуже панський характер, порівняно з ін­шими родичами.

Баклажани більше люблять тепло — оптимальна температура для росту і розвитку рос­лин 25-30 °С. Якщо ж температура знижується до +15 °С, вони припиняють ріст, не цвітуть, зав’язь обпадає. Рослини вибагливі до вологи. Якщо їм не давати «пити», плоди дуже гірчитимуть. Ця культура — короткого світлового дня, дуже лю­бить світло, а в тіні «скидає» зав’язь, знижує врожайність, а плоди несмачні. Щоб виростити щедрий врожай баклажанів, їх найкраще садити на родючих, легких за ме­ханічним складом і достатньо зволожених грунтах південних або південно-західних схилів. Важкі та хо­лодні грунти непридатні для вирощування культури. Найкращими попередниками для баклажана є огірок, цибуля, капуста ранньостиглих термінів достигання, багаторічні трави.

 

Особливості вирощування розсади баклажанів

Під час вирощування баклажана ви­користовують лише розсадний спосіб. Адже на початкових етапах росту ба­клажан росте повільно і його вороги— бур’яни, колорадський жук та фітофто­роз, становлять більшу небезпеку при безпосередньому висіванні в ґрунт. Розсаду баклажана вирощують так само, як і помідора. Однак варто вра­хувати кілька особливостей. Його ко­ренева система більш дерев’яниста, тому баклажан гірше приживається при пересаджуванні. Отож, розсаду найкраще вирощувати без пікірування. Найкраще—у торфоперегнійних гор­щечках. Відразу після отримання сходів зменшують температуру утримуван­ня розсади до 16–18 ºС, щоб сіянці не витягнулися. Якщо вирощуєте роз­саду на підвіконні, найкраще підійдуть вікна з південною та східною експози­цією.

Підживлення розсади здійснюють на 25–30 день — можна використовувати комплексні мінеральні або органічні до­брива з мікроелементами Вермісол», «Вермістим-К», «Гумісол», «Томат-М» та ін.) або просто пташиний послід, розведений у воді (1:10).

 

Хвороба розсади баклажанів — чорна ніжка

Скосити ряди розсади баклажа­на може чорна ніжка. Тож потрібно вчасно проріджувати посіви, полива­ти тільки теплою водою і лише за по­треби, розпушувати ґрунт, не допуска­ти його перезволоження та запливання, різких коливань температури. Крім того, проти кореневих гнилей та з метою їх профілактики використовують препа­рат «Превікур» (15 мл препарату роз­чиняють у 10 л води) — розчином кім­натної температури поливають ґрунт під час висівання насіння або коли з’являть­ся сходи (2-4 л на 1 м2) з наступним по­ливанням через 4–6 тижнів.

⌂ Фото: Чорна ніжка на розсаді

 

Коли висаджувати розсаду баклажанів

У віці 50–55 днів розсаду можна ви­саджувати у відкритий ґрунт, але по­трібно, щоб минула загроза весняних приморозків і верхній шар грунту про­грівся до + 12–14 °С. У Степу — 10–15, в Лісостепу — 15–20, на Поліссі — 20–25 травня. Ранньостиглі сорти висад­жують за схемою: 50 х ЗО см або 70 х 35 см, середньо- та пізньостиглі — 70 х 70 см або 60 х 60 см.

 

Особливості вирощування високих сортів баклажанів

Останнім часом на ринках з’яв­ляється велика кількість високорос­лих тепличних сортів і гібридів ба­клажана (Віола, Вагомий, Робін Гуд, Фабіна Б1, Фарама Л1, Оріон Б1, Ма­донна Л1 та ін.), які потребують форму­вання рослин. Однак баклажан, на від­міну від помідора, формують не в одне стебло, а у два–три, оскільки він сла­бо утворює пагони. Після висаджу­вання розсади такі сорти підв’язують до шпалери і систематично обкручують відібрані пагони навколо неї. Крім того, потрібно їх пасинкувати, тобто видаля­ти пагін, який росте з пазухи листка.

 

Догляд за баклажанами

Щоб отримати щедрий врожай ба­клажанів, потрібно:

Покращити ізоляційні власти­вості мульчі (соломи, торфу, листя, сухого грунту) можна нанесенням суспензії білого каоліну (глина) на її поверхню. З цією метою готують су­спензію з розрахунку 500 г чисто­го каоліну на 5 л води, яку наносять на поверхню розстеленої мульчі. Каолінування також використову­ють і на поверхні рослин баклажана, оскільки воно ефективно захищає від перегрівання і зменшує випаро­вування вологи, особливо в посуш­ливе літо.

 

Як боротися з колорадським жуком

Найбільший ворог баклажанів — колорадський жук, який ще у роз­садний період може знищити посіви цієї культури. Серед найновіших ме­тодів боротьби з ним є намочування коренів розсади перед висаджуван­ням у відкритий ґрунт у суспензії пре­паратів «Актара 25% WG» та «Пре­стиж 290 FS» (100 мл на 10 л води). Це захищає рослини від шкідників про­тягом 60 днів. Під час вегетації мож­на обприскувати рослини препарата­ми «Актара 250 WG» (0,6–0,8 г/сотку на 3 л води), «Актара 240 SC» (0,7–0,9 г/сотку на 3–5 л води), «Бомбар­дир» (0,45–0,5 г/сотку на 5 л води), хоча вони ефективні лише частко­во.

Однак після контакту з пестицида­ми квітки баклажана чорніють, засиха­ють та обсипаються. Тому найкраще після висаджування розсади у відкритий грунт кілька разів на день обприскува­ти їх настоєм ромашки лікарської (100 г на 1 л води) або листків грецького горі­ха (100 г залити 2 л води, кип’ятити 5–10 хв., 200 г концентрату розчинити в 10 л води). Нешкідливий для людини і біологічний препарат Бітоксибацилін (40–100 г на 10 л води). Однак ці заходи ефективні тільки проти личинок першо­го і другого покоління та не знищують дорослих личинок і жуків. Ефективним засобом проти колорадського жука є використання попелу. Під час висад­жування розсади в лунку насипають склянку попелу та посипають ним по­верхню ґрунту навколо рослин. Після цього, не чекаючи появи личинок, рос­лини додатково обприскують розчином (на 10 л води 2 л попелу і трохи госпо­дарського мила). Потім 1 л цього роз­чину розводять у 10 л води й обприску­ють баклажани.

 

Як правильно збирати баклажани

Плоди баклажана збирають тоді, коли насіння плодів ще біле. Якщо за­пізнитеся— воно стане коричневим, а якість плодів погіршиться (у них на­копичується соланін). Не можна збері­гати плоди баклажана на світлі, оскіль­ки в них також може накопичуватися соланін, шкідливий для здоров’я лю­дини. Найкраще зберігати плоди у тем­ному холодному приміщенні (+1–2 °С) з відносною вологістю повітря 80–90%.

 

Розповіла ексклюзив для «СонцеСаду» Ірина Бобось, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри овочівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України

 

Купити насіння баклажанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Посів овочевих культур, оптимальні умови для проростання насіння
Насіння більшості рослин не може проростати одразу ж після дозрівання. Якими повинні бути оптимальні умови для проростання насіння, знають експерти «СонцеСаду»
Мікрогрін — просто та корисно (журнал СонцеСад №4/2021)
Споживати мікрозелень тепер модно недарма, бо корисних речовин у ній міститься набагато більше, ніж у звичайних рослинах. Про секрети вирощування цього суперфуду
Розсада у касетах — вигідно і зручно
Переваги та особливості вирощування розсади в касетах
Сіємо зелень восени
Деякі овочеві культури можна сіяти восени, під зиму. Тоді свіжа зелень, стійка до хвороб і шкідників, з'явиться на вашому столі на 10–15 днів раніше
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Поспішайте не кваплячись (журнал СонцеСад №4/2020)
Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт
Баклажани. Від розсади до врожаю
Основні правила гарного врожаю баклажанів
Як вирощувати баклажани
Основні правила з вирощування баклажанів

Рекомендовані товари!

Баклажан Чорний красень за 0,5 г

У наявності

Баклажан Чорний красень за 0,5 г (ЕБЛ-1)

10грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Геліос

У наявності

Баклажан Геліос (ЕБЛ-2)

12грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка за 0,3 г, за 5 г
Баклажан Лонг Поп за 20 нас.

У наявності

Баклажан Лонг Поп за 20 нас. (ЕБЛ-6)

9грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Бібо за 0,25 г

У наявності

Баклажан Бібо за 0,25 г (ЕБЛ-9)

14грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 0,25 г
Баклажан Смак грибів за 0,3 г

У наявності

Баклажан Смак грибів за 0,3 г (ЕБЛ-17)

14грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 0,3 г
Баклажан Матросик за 30 нас.

У наявності

Баклажан Матросик за 30 нас. (ЕБЛ-12)

9грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Баклажан Марципан F1 за 0,5 г

У наявності

Баклажан Марципан F1 за 0,5 г (ЕБЛ-21)

14грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка 0,5 г