Календар робіт за Місяцем 25 листопада – 1 грудня 2023 року

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
22.11.2023

25 листопада. Зростаючий Місяць. День підходить для всіх агрозаходів. Але пізня осіння пора дозволяє роботи хіба що в теплиці і з рослинами в будинку. В саду посадки вже запізні. Та хто ще не підготував посадкові ями на наступний сезон, може цим зайнятися.  Якщо сад вже не молодий і там зростають дерева різного віку, важливо визначити де «притулити» новоселів та вибрати місце, щоб не було значної тіні від крон дорослих дерев. В теплиці проводимо вигонку на зелень петрушки, кропу, руколи, селери, цибулі. Продовжуємо заготівлю дров на зиму. Вагомим додатком до закуплених складометрів стануть раніше спиляні в саду гілки, або навіть стовбури старих засохлих дерев. І це паливо зовсім безкоштовне, крім вкладеної в нього праці. Заготовляємо ґрунт для розсади з саду та городу, дезинфікуємо його і ставимо на збереження в мішках чи ящиках.

 

26 листопада. Зростаючий Місяць. Неділя. У вихідний день, а ще коли на вулиці негода, не йдеться про роботу в саду чи на городі. А в будинку можна пересадити квіти, замінити субстрат для кімнатних рослин. В «грядці на підвіконні» посіяти базилік, щоб у Різвяні та Новорічні свята його молоде листя використовувати як приправу до м'ясних та рибних страв.

Можна посіяти іншу зелень: кріп, петрушку, салат, руколу. За потреби полити кімнатні рослини та розпушити ґрунт у горщиках. Спустимся у підвал і перевіримо як «почувають себе» яблука, картопля, морква, буряки, бульби жоржин та канн.

 

27 листопада. Повня о 11:16. Місячний календар садівників та городників не рекомендує працювати з рослинами час повного Місяця, коли різко підвищується їх чутливість. Якщо випав сніг, його слід нагорнути на пристовбурові круги дерев. Природне укритття захистить кореневу систему від вимерзання. Можна також нагорнути сніг на раніше укриті виноград, троянди та клематиси. Обдумуємо з листком та ручкою план на наступний сезон, щоб уникнути порушення сівозмін та сусідства культур. День підходить для поливу кімнатних і балконних рослин. На кухні можна квасити капусту із різноманітними інгредієнтами.

 

28 листопада. Спадаючий Місяць. Враховуючи те, що напередодні була Повня, цей день малопродуктивний для робіт з рослинами. В саду можлива санітарна обрізка, очищення кори. Потрібно оглянути цьогорічні, а разом з тим, інші насадження в саду, чи не пошкоджені стовбури зайцями і посилити захист дерев. Пора привести до ладу садовий інвентар, яким ви користувалися весь рік: відремонтувати його, заточити, почистити, змастити та скласти в належному місці до весни. У сховищі де зберігаються овочі та фрукти уважно оглядаємо запаси. Адже крім природного псування, врожай може псуватися щурами та мишами.

Розкладаємо токсичні приманки щоб позбутися непроханих гостей, які можуть завдати суттєву шкоду результатам нашої праці. Можна зайнятися «кімнатними грядками» і квітами що в горщиках. Розпушити біля них  ґрунт, обробити від хвороб та шкідників, провести формувальну обрізку. Але не рекомендується полив рослин та їх пересадка.

 

29 листопада. Спадаючий Місяць. День сприятливий для роботи з рослинами. В саду можна продовжити обрізку дерев і кущів, очищення їх штамбів від відсталої кори. В теплиці проводимо підзимовий посів моркви, редису. Місячний календар підказує, що день сприятливий для робіт з рослинами. Але природа обмежила коло діяльності городників і залишила для них теплицю та «грядки в кімнатах». Там можна замочувати насіння культур, які будуть рости на підвіконні. Якщо це було зроблено раніше – час його сіяти у родючий субстрат.

Після сходження зелені виставляємо її на найсвітліше підвіконня, вчасно поливаємо та підтримуємо потрібну температуру. На кухні все ще займаємося заготовками на вже близьку зиму. Тепер залишилися, в основному, капуста і коренеплоди. Є дуже багато рецептів смачної і корисної консервації коренеплодів – буряка, моркви, топінамбуру.

 

30 листопада. Спадаючий Місяць. В саду добре заготовляти живці для весняного щеплення дерев. Вони мають бути не менше 20 см завдовжки, а кількість їх нарізається з запасом, враховуючи природній відпад частини взимку. Зрозуміло, що їх потрібно звʼязати по сортах і неодмінно підписати. Зберігати можна у вологому піску в підвалі, в снігу, якщо він випав, або навіть у холодильнику на нижній полиці. 

Інша робота з живцями – це посадка просто у відкритий ґрунт. Ця процедура підходить для чорної смородини, самшиту чи інших декоративних культур. Наприклад для екзотичного іспанського дроку, який своїми квітами прикрасить садибу. Кімнатні рослини час полити, розпушити ґрунт у горщиках.

Не рекомендується зараз обробляти рослини отрутохімікатами. Із зерняткових найпізніше достигає айва. Цей фрукт не є лежким, як наприклад, яблука. Але з нього виходять чудові компоти і неперевершене варення. Якщо айва у вас є, то на кухні саме пора створити власні кулінарні шедеври.

 

1 грудня. Спадаючий Місяць. Настав перший день календарної зими. Результативний трудовий сезон позаду. Грудень і наступний за ним січень – місяці коли можна дещо відпочити від робіт і турбот в саду та на городі. Але невгамовна вдача трудівників землі не дозволить цього зробити навіть в зимову пору. Потрібно захистити молоді саджанці від гризунів, зробити годівнички для пташок, налаштувати інвентар, перевірити укриття, провести захист від морозу, зайнятися затриманням снігу, придбати дрова, навести порядок у господарських приміщеннях.

Не перелічити справ, які чекають садівників і городників навіть зимовими місяцями. А перше грудня дуже сприятливий день для всіх робіт з рослинами, тому можна безпечно доглядати за деревами в зимовому саду, за посівами в теплиці, за розсадою в кімнатах, за квітковими рослинами на підвіконнях.

LinkedIn
WhatsApp
Telegram