Календар робіт за Місяцем 30 вересня – 6 жовтня 2023 року

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.09.2023

30 вересня. Спадаючий Місяць. В саду збираємо врожай яблук і зимових груш. Видаляємо поросль сливи і айви. Не рекомендовані посадка більшості рослин, їх пересадка, формування, підживлення та полив. Продовжується час збору винограду окремих сортів. Давно районовані у нас десертні «Лідію» та «Ізабеллу» можна не знімати з лози до перших заморозків, щоб вони посолодшали.

На городі збираємо овочі та зелень – білокачанну капусту, буряк, кріп, петрушку, селеру, пастернак. Проводимо боротьбу зі слимаками, готуємо ділянки для підзимового посіву сидератів. Гарний час для вапнування кислих ґрунтів золою. В квітнику продовжуємо висаджувати троянди, клематиси, декоративні кущі. Полив та підживлення проводити не потрібно.

Далі займаємося перенесенням кімнатних рослин в будинок. Варто вимити контейнери та горщики які звільнилися, дезінфікувати їх та покласти зберігатися до наступного сезону. Із зібраного винограду готуємо на кухні сік або домашнє вино. Закладаємо органіку в компостну яму.

1 жовтня. Спадаючий Місяць. Неділя. Жовтень зменшує кількість робіт у садівників та городників. Значну частину врожаю зібрано у серпні-вересні. Але ми знаємо що жовтень буває відносно теплим місяцем, тому активні роботи на ділянці не закінчуються.

У вихідний день ми або відпочиваємо, або закінчуємо незначні роботи, з якими не впоралися напередодні. В саду зриваємо фрукти, у винограднику достиглий виноград. На клумбі обрізаємо багаторічні квіти, підсіваємо газонну траву, якщо утворилися пусті ділянки. Можна замінити субстрат в горщиках хатніх рослин. На кухні, при бажанні, заготовляємо соки і вино.

2 жовтня. Спадаючий Місяць. В саду, в погожі дні, продовжується активна посадка саджанців дерев та кущів. Для осінньої посадки підходять всі культури, особливо груші, сливи, волоські горіхи, фундук. Садити краще у ямки, підготовлені та удобрені наперед. Після посадки рослини потрібно добряче підлити та вкрити мульчею.

Городники на початку жовтня зрізають капусту. Крім білокачанної капусти копають чорну редьку, пастернак, збирають гарбузи. Продовжуємо посадку озимого часнику, закладаємо коренеплоди та картоплю на зберігання. Перекопуємо грядки із внесенням органічних добрив.

На клумбі, як і у вересневі дні, висаджуємо цибулини тюльпанів. Збираємо на сушку цілющі плоди шипшини та глоду. Дехто з садівників полюбляє вирощувати не лише плодові дерева та кущі, а й декоративні. Тому, якщо є така можливість, на вулиці за ворітьми можна висадити саджанці каштану чи горобини. На кухні слушна нагода для консервації зібраних фруктів.

3 жовтня. Спадаючий Місяць. В саду продовжуємо збирати врожай, обробляємо дерева від хвороб і шкідників, виконуємо санітарну обрізку сухих гілок і вирізку порослі. Дерева, з яких знято врожай, слід підживити. Перед зимівлею вносимо фосфорні і калійні добрива, але утримуємося від внесення азотних. Зібраний урожай перебираємо і заносимо в місця зберігання.

На городі, як і в саду, збираємо овочі, коренеплоди та насіння на тривале зберігання. Глибоко перекопуємо ґрунт та сидерати, посіяні влітку. На звільнених грядках висіваємо під зиму моркву, садимо цибулю та часник. Восени найкраще боротися з бур'янами, не остерігаючись того, що можна гербіцидами зачепити культурні рослини. Навесні злісні бур'яни - осот, пирій, берізка польова не будуть заважати овочам та зелені вільно розвиватися. Зрізаємо квіти для букетів. Осінні композиції з гладіолусів, жоржин, хризантем, чорнобривців – достойні суперники літніх букетів.

4 жовтня. Спадаючий Місяць. В саду продовжуємо збирання врожаю на зберігання, обробляємо сад від хвороб та шкідників, проводимо обрізку. Перекопку пристовбурних кругів поєднуємо з внесенням органічних добрив. Можна організувати підзимовий полив саду. Не рекомендується пересадка рослин. На городі висаджуємо озимий часник, цибулю. Закладаємо коренеплоди і картоплю на зберігання. Перекопуємо грядки і вносимо органічні добрива. Цей день відмінно підходить для посадки троянд, бульбових, цибулинних і багаторічних квітів. Можна пересадити в горщики кімнатні рослини, які на літо висаджувалися на клумбу. Очищаємо квітник від бур'янів та заготовляємо коріння лікарських рослин. Заготовлюємо вирощену продукцію на зиму. Особливо вдалою буде консервація коренеплодів.

5 жовтня. Спадаючий Місяць. Важливо максимально підготувати рослини до холодного періоду та морозів. Осінні роботи спрямовані на захист рослин від підмерзання. В саду проводимо помірний полив рослин і рихлення ґрунту. На городі займаємося спорожнілими грядками. Проводимо перекопування ґрунту, загромаджування його, щоб земля була готова до підзимових посівів. В квітнику продовжується пора викопування цибулин гладіолусів на зберігання, викопування хризантем, ще продовжується час посадки клематисів та інших рослин із виткими стеблами. Все частіше ми відвідуємо теплицю. У жовтні її приміщення потрібно підготувати до зими, провести обробку препаратами проти хвороб та шкідників. На кухні продовжуємо осінні заготівлі.

6 жовтня. Остання чверть о 16:48. В саду можливе проведення великого санітарного прочищення кущів і дерев. Багато дерев вже вільні від плодів і добре видно де проводити чистку. В теплиці можна висадити петрушку та селеру для вигонки зелені, посіяти під зиму у відкритий ґрунт насіння моркви, щавлю.

Саме час видалити всі рослинні рештки та винести їх за межі городу, адже в них залишилися шкідники та спори грибків. Пирій повзучий, берізка польова, вівсюг та інші види докучливих бур'янів зникнуть після обприскування гербіцидами в час коли немає опадів та сильного вітру. В квітнику продовжуємо викопувати хризантеми, цибулини гладіолусів, бульби канн та жоржин на зберігання. Ті ж багаторічні квіти, які залишаються зимувати у відкритому ґрунті, варто вкрити для захисту від наступних холодів.

LinkedIn
WhatsApp
Telegram